...

Kokiomis paramos priemonėmis gali pasinaudoti verslas?

Verslas

2020.05.18

Autorius: Emilija Zareminaitė

Temos: .

Kokiomis paramos priemonėmis gali pasinaudoti verslas?

Asmeninio albumo nuotr.

Dėl pasaulį apėmusios pandemijos paskelbus griežtus apribojimus, dauguma verslų netruko pajusti pirmąsias pasekmes. Finansiniai iššūkiai neabejotinai tapo vieni tų, kuriuos spręsti reikėjo ir tebereikia čia ir dabar. Įmonės suskubo ieškoti papildomo finansavimo savo veiklai – apyvartinėms lėšoms, darbuotojų atlyginimams ar papildomai įrangai įsigyti. Valstybė verslui pasiūlė ne vieną pagalbos priemonę. Kokiomis finansavimo priemonėmis geriausia pasinaudoti kiekvienu konkrečiu atveju ir kur kreiptis, patarimais dalinasi verslo finansuotojo „Noviti finance“ vadovas ir įkūrėjas Linas Armalys.

Finansavimas einamosioms išlaidoms padengti ir plėtrai

Įmonės šiuo metu dažniausiai ieško finansavimo būtinosioms išlaidoms, kad galėtų pragyventi šį laikotarpį, arba verslo plėtrai bei naujoms galimybėms išnaudoti. 

„Šiuo metu verslo paskolų paraiškų per savaitę sulaukiame tiek, kiek sulaukdavome per mėnesį. Daugiausia kreipiamasi dėl lengvatinės valstybės paskolos nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusiems verslams. Šiuo metu pastarosios paskolos būtinosioms reikmėms dalinamos bene aktyviausiai“, – komentuoja L. Armalys. 

Jo teigimu, vieniems verslams reikia lengvatinių paskolų, nes jie smarkiai nukentėjo per karantino laikotarpį. Kitoms įmonėms apyvarta krito mažiau, bet joms reikalingas finansavimas verslo tęstinumui ir plėtrai užtikrinti. 

„Mes, kaip finansinis partneris, siekiame įsigilinti į kiekvienos įmonės situaciją ir parinkti geriausius sprendimus, tinkančius konkrečiam verslui, pasitelkdami ir reikiamas valstybės skatinimo programas. Dažnu atveju klientui pasiūlome kelių priemonių derinį: lengvatinę INVEGOS paskolą būtinosioms išlaidoms ir papildomą verslo paskolą apyvartinėms lėšoms, nes lengvatinių paskolų dažnai įmonei nepakanka, kad galėtų toliau tęsti savo veiklą. Matydami realius verslo poreikius, nusprendėme pasiūlyti didesnes paskolas su mažesne verslininko asmenine rizika“, – dėsto pašnekovas.

Valstybės finansavimo priemonių gausa 

Šiuo metu valstybė suteikia nemažai finansavimo priemonių, tik svarbu atkreipti dėmesį, kad vienos jų yra skirtos tiesiogiai verslui, kitos aktualesnės finansų įstaigoms ir leidžia joms drąsiau skolinti įmonėms, ypač toms, kurios priskiriamos prie rizikingesnių. 

Prie pagrindinių tiesioginių skatinamųjų priemonių verslui būtina paminėti šias: 

1) lengvatinė paskola nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusiems verslams; 

2) apmokėtinų sąskaitų paskola ASAP;

3) palūkanų kompensavimas;

4) atleidimas nuo NT mokesčio;

5) subsidijos NT nuomos mokesčiui padengti. 

„Noviti finance“ vadovas atkreipia dėmesį, kad reikėtų nepamiršti ir kitos valstybės palaikomos priemonės – kredito įsipareigojimų atidėjimo šešių mėnesių laikotarpiui. Pagal šią priemonę pailginami turimų verslo paskolų išmokėjimo terminai, taip palengvinant jų išsimokėjimą. 

Aktualiausia paslauga – lengvatinės paskolos nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusiam verslui 

Pasak L. Armalio, lengvatinės paskolos nuo COVID-19 labiausiai nukentėjusiam verslui šiuo metu yra bene karščiausia kredituotojų paslauga. Tai paskolos su minimaliomis 0,19 proc. metinėmis palūkanomis, kurias teikia valstybė be užtikrinimo priemonių. Šios paskolos skirtos būtiniausioms išlaidoms padengti. 

Maksimali tokios paskolos suma yra 1 mln. eurų. Keliami keli pagrindiniai reikalavimai paskolai gauti: apyvarta per karantiną turi būti kritusi daugiau nei 30 proc., o įmonė turi būti išlaikiusi bent 50 proc. darbuotojų. 

„Kadangi verslų, kurie gali pretenduoti į šią paskolą, yra labai daug, valstybė jų teikimui atsirinko finansines įstaigas. Svarbu tai, kad ir mes, ir kiti kredituotojai šiuo atveju esame tik paslaugos administratoriai, kurie turi labai aiškiai aprašytas taisykles, ar įmonė gali gauti paskolą ir kokio dydžio. Todėl manevro laisvės šias valstybės paskolas išduodantys finansuotojai neturi. Išduodamų lengvatinių paskolų kaina ir suma pas visus kredituotojus yra vienoda. Taigi šiuo atveju vienintelis didesnis skirtumas renkantis finansuotoją yra tas, kaip greitai įmonės paraiška bus įvertinta ir kaip greitai ji gaus paskolą. Skirtumas dar ir tas, ar finansuotojas įmonės poreikius vertins apsiribodamas vienos paskolos suteikimu, ar pažiūrės plačiau, lanksčiau ir pasiūlys papildomo finansavimo alternatyvas“, – atkreipia dėmesį L. Armalys.

Priemonės aktyvesniam skolinimui skatinti

Kitos valstybės skatinimo priemonės yra tiesiogiai nukreiptos į finansų įstaigas. Pasak pašnekovo, jų tikslas – kad finansuotojai aktyviau vykdytų skolinimą. Pagrindinės priemonės yra portfelinės garantijos paskoloms, faktoringui ir finansinė priemonė „Alternatyva“. 

„Portfelinės garantijos atveju INVEGA garantuoja 80 proc. paskolos sumos finansuotojui ir tokiu būdu kredituotojai gali drąsiau finansuoti įmones, t. y. suteikti didesnes paskolas didesniam skaičiui įmonių. Taigi tiesiogiai ši priemonė yra skirta finansuotojui. Žinoma, galutinis naudos gavėjas yra verslas – įmonė, kuriai kitu atveju tokioje neapibrėžtoje situacijoje pasiskolinti būtų labai sunku“, – komentuoja pašnekovas.

Kita priemonė yra „Alternatyva“. L. Armalio teigimu, pagal ją valstybė suteikia kredituotojui už rinkos kainą pinigų tam, kad jis turėtų ką paskolinti papildomo finansavimo ieškančiam verslui: „Juk dabartinėje situacijoje pritraukti finansavimą yra sunku ne tik verslui, bet ir kredituotojams. Taigi valstybė viena ranka duoda garantijas, o kita ranka finansavimą, kad tas garantijas būtų galima panaudoti. Valstybės vaidmuo šiandienos situacijoje yra labai svarbus – ji duoda instrumentus, o aktyviausi kredituotojai stengiasi, kad tie instrumentai būtų efektyviai naudojami ir teiktų naudą mūsų šalies verslui.“

Namų darbai verslui, norinčiam pasiskolinti

Verslo finansuotojo „Noviti finance“ vadovas pateikia kelis esminius patarimus, kaip pasiruošti pokalbiui su kredituotoju, kad verslo finansavimo paieškos šiuo laikotarpiu būtų sėkmingos.

1. Finansiniai duomenys ir skaidrumas

Pirmiausia susirinkite 2019 m. finansinius duomenis. Ši krizė parodė, kaip svarbu tinkamai tvarkyti savo įmonės finansus. Teko matyti ne vieną bendrovę, kuri laikėsi galbūt neblogai, tačiau jų finansiniai duomenys būdavo prasti, sukaupta daug nuostolio, neigiamas nuosavas kapitalas. Įprastoje kasdienėje veikloje tai nebuvo didelė kliūtis, tačiau krizinėje situacijoje tokios įmonės negali pretenduoti į valstybės paramą – finansavimo suma ribota ir valstybė nelinkusi subsidijuoti dar iki krizės problemų patyrusio verslo. Tas pats galioja ir kalbant apie atlyginimus. Dalis paramos priemonių yra susietos su tuo, kiek praėjusiais metais įmonės išlaidų sudarė atlyginimai darbuotojams. Jeigu įmonė neskaidriai mokėjo atlyginimus, dabar dėl to jos galimybės gauti valstybės paramą yra labai ribotos. 

2. Aiškūs tikslai ir jų pagrindimas

Prieš ieškodami finansavimo, pirmiausia atsakykite sau į kelis klausimus: kam ir kokio dydžio paskolos reikia? Ar galėsiu paskolą grąžinti net ir tuo atveju, jeigu užklupusi krizė užtruks ilgiau, nei planuota?

Aiškiai apsibrėžkite, kam reikalingi papildomi pinigai. Pasiruoškite, kaip pagrįsite, kad jūsų įmonės finansinė būklė yra tvari. Kredituotojai, priešingai nei investuotojai, nesikiša į verslo valdymą ir ieško priemonių, kurios sumažina skolinimo riziką. Jie atsakingai gilinasi į kiekvienos įmonės situaciją ir bando įvertinti, ar ji tikrai gebės grąžinti pasiimtą paskolą. Todėl pasiruoškite tam, kad verslo finansuotojas prašys duomenų apie jus ar jūsų įmonę.

3. Būtent jūsų įmonei tinkamas kredituotojas

Nors šiuo metu gauti papildomą finansavimą įmonėms gali būti dar sunkiau, ne mažiau svarbu atsakingai pasirinkti kredituotoją. Ieškokite tokio, kuris būtų suinteresuotas jūsų verslo sėkme. Pasidomėkite kredituotojo patirtimi, veiklos rezultatais. 

Jeigu jūsų įmonė jauna ar jums reikia nedidelės, pavyzdžiui, 10 tūkst. eurų paskolos apyvartinėms lėšoms, kalbėkite su tais kredituotojais, kurie specializuojasi teikdami tokio dydžio paskolas. Priešingai nei tradiciniai finansuotojai, kai kurie alternatyvūs kredituotojai teikia paskolas ir jaunesnėms nei dvejų metų įmonėms.

4. Drąsūs klausimai

Nebijokite finansuotojui drąsiai užduoti visus su rizika kylančius klausimus – išsiaiškinkite kuo daugiau jums svarbių dalykų.

  • Kaip bus elgiamasi, jeigu pavėluosite sumokėti įmoką? 
  • Ar tokiu atveju iš karto bus nutraukta paskolos sutartis? 
  • Kaip greitai bus pradėti skaičiuoti delspinigiai? 
  • Ar yra galimybė tam tikram laikui atidėti įmokos grąžinimą arba pratęsti paskolos terminą ir sumažinti įmokas? 
  • Ar verslui sėkmingai plečiantis bus galima paskolą grąžinti anksčiau?

Nepamirškite, kad kiekviena krizė kartu yra ir galimybė, tik būtina ja tinkamai pasinaudoti.

„Noviti finance“ parengė ir dalinasi šiuo metu aktualiausių valstybės teikiamų paramos priemonių suvestine verslui, patiriančiam finansinių sunkumų dėl COVID-19.

Ekspertai

Linas Armalys

Linas Armalys

Vadovas / „Noviti finance”

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.