Intelektinės nuosavybės apsauga: kaip sutaupyti ir įsivertinti?
2021.05.19
Temos: Finansai, Marketingas, Startuolis, Teisė.
Tinkamai parengta prekių ženklo intelektinės nuosavybės strategija gali lemti įmonės augimą net 62 proc., jei įmonė veikia kosmetikos ar farmacijos sektoriuje, rodo Europos patentų biuro atliktas tyrimas. Kitose pramonės šakose augimas gali siekti apie 18 procentų.
Lietuvoje startavo projektas, skirtas mažoms ir vidutinėms įmonėms. Jo metu įmonės gali susigrąžinti 50 proc. prekių ženklų ar dizaino registracijos mokesčio ir 75 proc. intelektinės nuosavybės (IN) portfelio audito (IN išankstinės diagnozės) paslaugos mokesčio. Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja Kristina Vilkienė pastebi, kad įmonės gana noriai naudojasi šia paslauga, tačiau vis dar nežino tam tikrų svarbių niuansų.
Projekte dalyvauti gali tik mažos ir vidutinės įmonės. Vadinasi, darbuotojų skaičius įmonėje negali viršyti 250, o metinės pajamos turi siekti ne daugiau kaip 50 mln. eurų.
„Paprastai tariant, tai gali būti: įmonė PVM mokėtoja, asmenys, turintys individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, taip pat ūkininko pažymėjimą“, – sukonkretina pašnekovė.
Žinokite, ką norite apsaugoti
Pagal projekto reikalavimus, viena įmonė gali gauti iki 1,5 tūkst. eurų paramos. Išlaidos gali būti finansuojamos už prekių ženklo registraciją bei IN išankstinę diagnozę, tad įmonės gali kreiptis dėl kompensavimo už vieną arba abu šiuos darbus. Visgi pašnekovė pabrėžia, kad du kartus kreiptis dėl to paties objekto kompensavimo nebus galima, t. y. viena įmonė negalės gauti kompensacijos už du prekių ženklo registravimus ar už dvi atliktas išankstines IN diagnozes.
„Iš anksto apgalvokite, kokius objektus (prekių ženklus ar dizainą) norėsite apsaugoti ir koks apsaugos būdas jums reikalingas (nacionalinis ar ES), nes bus galima pateikti tik vieną paraišką prekių ženklų ar dizaino registravimo mokesčiams kompensuoti. Dar iki termino prašymui dėl kompensavimo pateikti peržiūrėkite, kokius dokumentus reikės pateikti, ir pasiruoškite juos iš anksto. Patvirtinimas kompensacijai grindžiamas kiekvieno iš projekto etapų biudžeto likučiu, tad dėl kompensacijos patartina kreiptis kuo anksčiau“, – skatina K. Vilkienė.
Galite pasirinkti tinkamą laiką
Projekto „Mažų ir vidutinių įmonių fondas“ tikslas – paremti mažas ir vidutines įmones, kuriančias ir naudojančias intelektinę nuosavybę bei norinčias apsaugoti savo prekių ženklus ar dizainus, juos registruojant nacionaliniu, regioniniu ar visos ES mastu.
Anot K. Vilkienės, kompensavimas bus suteikiamas tik toms paraiškoms, kurios pateiktos iki projekto pradžios. Vis dėlto labai nuogąstauti nederėtų, mat išskiriami net penki terminai, kada bus galima teikti prašymus. „Du etapai jau praėjo, tačiau priešaky dar trys. Paraiškų lauksime gegužės 1–31 d., liepos 1–31 d., rugsėjo 1–31 d.“, – teigia specialistė.
Pašnekovė pataria gerai įsivertinti, ar gavę patvirtinimą spėsite pateikti visus reikiamus dokumentus per tam skirtą 30 dienų laikotarpį.
„Gavę patvirtinimą dėl būsimos kompensacijos, pateikite paraišką prekių ženklui ar dizainui registruoti. Įsitikinkite, kad šiuos veiksmus atliksite per projekto nustatytą 30 dienų laikotarpį. Priešingu atveju patvirtinimas kompensacijai nebegalios. Pateikę paraišką prekių ženklui ar dizainui registruoti bei sumokėję visus nustatytus mokesčius, nedelskite ir pateikite prašymą dėl sumokėtų mokesčių susigrąžinimo“, – pataria K. Vilkienė.
Naudinga įsivertinti
Kartu su projektu startavo ir nauja paslauga verslui – išankstinė IN diagnozė. Ji, kaip ir visas projektas, skirta smulkioms ir vidutinėms įmonėms. Pašnekovės teigimu, daugelis Lietuvos įmonių nepakankamai atidžiai vertina intelektinės nuosavybės svarbą, o kartais net nežino, ką reikėtų savo įmonėje apsaugoti.
„Paslaugą teikiantys intelektinės nuosavybės ekspertai, atlikę išsamią verslo modelio, produktų ir (arba) paslaugų ir plėtros planų analizę, įvertinę jos konkurencinę aplinką, parengia specialų pasiūlymą ar strategiją konkrečiai įmonei, kaip valdyti intelektinę nuosavybę. Tokia strategija padeda pačiai įmonei geriau suprasti intelektinės nuosavybės naudą verslui, nustatyti jos turimą intelektinį turtą ir pasiūlyti galimus to turto IN apsaugos variantus“, – teigia K. Vilkienė.
Pasak jos, toks portfelio auditas gali padėti ne tik pastebėti rizikas ir jas įvertinti, bet ir laiku nuo jų apsisaugoti.
„Ši paslauga apima: komercinių paslapčių apsaugą, prekių ženklų, dizainų ir prekyboje naudojamų logotipų apsaugą arba IN objektų licencijavimą ar naudojimą pagal franšizę. Parengtoje strategijoje paaiškinama, kaip šiomis galimybėmis pasinaudoti. IN išankstinis įvertinimas taip pat padeda įmonėms sužinoti apie išorinę ir įmonės vidaus riziką, suprasti, kaip jų išvengti (pavyzdžiui, sutartimis su darbuotojais, gamybos sutartimis, platinimo, licencijavimo susitarimais ir kt.)“, – pasakoja Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja.
Anot specialistės, IN duomenų vagystės įmonėms atsieina kur kas brangiau nei iš anksto paruošta strategija, apsaugoti IN duomenys. K. Vilkienė skatina kiekvieną smulkios ar vidutinės įmonės savininką įsivertinti turimą intelektinę nuosavybę bei pasinaudoti suteikiamomis kompensavimo galimybėmis, auginant savo verslą.
Ekspertai
Kristina Vilkienė
Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.