...

Inovatyviam sveikatos startuoliui – pusė milijono eurų

Verslas

2021.08.24

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , , .

Inovatyviam sveikatos startuoliui – pusė milijono eurų

Asmeninio albumo nuotr.

Sveikatos technologijų startuolis „Tyler“, plėtojantis inovatyvią gliukozės stebėjimo technologiją, sulaukė pusės milijono eurų vertės investicijų. Šią sumą skyrė sparčiai pasaulinėse rinkose auganti sveikatos technologijų įmonių grupė „Kilo Health“.

Nuolatinė stebėsena

Vienas „Tyler“ įkūrėjų, medicinos mokslų daktaras Kasparas Aleknavičius, pasakoja, kad metabolinė sveikata yra vienas iš kertinių ilgaamžiškumo ir ligų prevencijos veiksnių. Būtent tai stebėti padeda startuolio sukurta sistema. 

„Metabolinė sveikata yra vienas stipriausių rodiklių, o jai įtakos turi gliukozės kiekis kraujyje. Metabolinė sveikata veikia viską, pradedant imunine sistema ir širdies bei kraujagyslių sveikata, baigiant nuotaika, pažinimo funkcija. Tai tiesiogine ta žodžio prasme gali būti gyvybės ir mirties klausimas“, – pasakoja K. Aleknavičius.

„Tyler“ technologija padeda stebėti gliukozės kiekį kraujyje realiu laiku ir naudoti surinktus biometrinius duomenis tam, kad suteiktų individualių bei naudingų įžvalgų. Specialus jutiklis fiksuoja duomenis, o iš jo gaunama informacija sisteminama programėlėje, kurioje asmuo gali matyti specialiai jam parengtas rekomendacijas. 

„Pasinaudodami itin tiksliais duomenimis, galime nuolat – 24 valandas per parą – stebėti organizmo medžiagų apykaitą ir individualiai pranešti žmogui, kada ir kaip jam geriausiai sportuoti, kokio maisto vengti ar kada geriausiai vartoti vieną ar kitą produktą. Metabolizmas turi didžiulę įtaką mūsų gyvenimo trukmei ir bendrai sveikatai, tačiau iki šiol nebuvo tinkamų priemonių tam stebėti. „Tyler“ įžvalgos ir individualios rekomendacijos gali padėti žmonėms gerai jaustis kasdien ir užkirsti kelią lėtinėms ligoms ateityje“, – sako „Tyler“ generalinis direktorius ir vienas iš įkūrėjų Ignas Survila.

Siekia individualumo

Paklausti, kuo „Tyler“ yra kitokie rinkoje, pašnekovai pasakoja, kad tai į individualumą orientuotas produktas. 

„Šiuo metu dietos rinka yra prisotinta bendromis kalorijų stebėjimo programomis. Tačiau jos tiesiog negali atsižvelgti į unikalią kiekvieno žmogaus medžiagų apykaitą. Šie sprendimai tampa neveiksmingi ilgalaikėje perspektyvoje. O „Tyler“ orientuojamas į individualią stebėseną, kiekvienam žmogui asmeniškai tinkamus patarimus ir įžvalgas. Realaus laiko jutikliai gali identifikuoti ir išskirti pagrindines kiekvieno žmogaus problemines sritis bet kuriuo metu, padėdami jiems pasiekti kuo geresnių sveikatos rezultatų trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje“, – atskleidžia K. Aleknavičius.

Jam antrina ir I. Survila, pabrėždamas individualizuoto požiūrio svarbą: „Tą patvirtina ir naujausios mokslinės studijos. Londono karališkasis koledžas ištyrė šimtą identiškų dvynių, kurių atsakas į gliukozę buvo skirtingas, nepaisant to, kad jie turi tą patį DNR. Anot mokslininkų, tai pagrindžia faktą, kad universalios dietos negali būti veiksmingos.“ 

Kovoja su šių laikų problemomis

Startuolio kūrėjai akcentuoja, kad nuolatinė stebėsena yra svarbi ne vien sveikatos sutrikimų turintiems asmenims. Ji gali tapti išsigelbėjimu tiems, kurie apie ligas nė nenutuokė ir užkirsti kelią jų plitimui. Taip pat, programėlė gali labai prisidėti prie vienos aktualiausių XXI amžiaus bėdų – nutukimo mažinimo.

„Visame pasaulyje yra 1,9 mlrd. žmonių, turinčių antsvorio, o 650 mln. yra nutukę. Nutukimas yra viena pagrindinių su lėtinėmis ligomis susijusių mirčių priežasčių, įskaitant tokias ligas kaip diabetas ir širdies ligos. Dabar tai laikoma viena rimčiausių XXI amžiaus visuomenės sveikatos problemų. COVID-19 pandemija dar labiau atkreipė dėmesį į geros medžiagų apykaitos svarbą – 78 proc. asmenų, kurie buvo hospitalizuoti dėl COVID, turėjo antsvorio arba buvo nutukę“, – pasakoja pašnekovas.

Anot jo, „Tyler“ programėlė leidžia kiekvienam asmeniui stebėti savo būklę ir gauti informaciją jam suprantama kalba, be sudėtingų mokslinių terminų.

„Pirmą kartą istorijoje technologijos leidžia mums sekti kiekvieną suvalgytą kąsnį ir išmatuoti tiesioginį jo poveikį mūsų kūnui ir sveikatai realiu laiku. Vis dar nėra daug prieinamų įrankių, kurie suteiktų žmonėms tikslų, suprantamą ir lengvai naudojamą būdą kasdien įgyvendinti teigiamus gyvenimo pokyčius. Tokia startuolio „Tyler“ misija“, – sako I. Survila.

Su investicija laukiama proveržio

Pusės milijono eurų vertės investicija bus skirta pagaminti tūkstantį gliukozės stebėjimo jutiklių, paspartins reikalingos programinės įrangos kūrimą. Startuolio kūrėjai įsitikinę, kad tai prisidės ir prie tolesnių mokslinių tyrimų. Tikimasi, kad bandomoji jutiklio ir programinės įrangos versija pasirodys dar šių metų pabaigoje. 

Apžvelgus dabartinės rinkos niuansus, galima matyti, kad startuolio laukia daug potencialo turintis sektorius. Prognozuojama, kad gliukozės stebėjimo prietaisų rinka pasaulyje po šešerių metų viršys 16 mlrd. JAV dolerių. Ekspertų teigimu, tai lemia vis ryškėjanti orientacija į individualumo poreikį visame sveikatos priežiūros sektoriuje. 

Investicijų spurtas

„Kilo Health“ nuolat ieško didelį potencialą turinčių sveikatos technologijų startuolių ir yra pasiruošę investuoti toliau. Birželio mėnesį buvo paskelbta apie jų 0,3 mln. eurų investiciją į išmaniąją kraujo tyrimų programėlę sukūrusį Lietuvos startuolį „Revolab“. Praėjusią savaitę pranešta apie investiciją į kitą medicinos srities startuolį „Medical score“, kurio kuriamos programėlės padeda žmonėms rūpintis savo psichikos sveikata, didina psichologinių konsultacijų prieinamumą. Paklaustas apie investiciją į „Tyler“, „Kilo Health“ vadovas Tadas Burgaila atkreipia dėmesį, kad tai buvo apsvarstytas ir užtikrintas sprendimas.

„Jau kurį laiką mūsų ir „Tyler“ komandos dirba kartu, dalinamės savo žiniomis, padėjome išgryninti idėją ir artimiausius žingsnius. Tikiu, kad norint padėti žmonėms rūpintis savo sveikata, reikia ieškoti inovatyviausių sprendimų. „Kilo Health“ pagalba ir investicijos padės jiems sukurti naujos kartos produktą ir drąsiai ateiti į rinką“, – sako „Kilo Health“ vadovas T. Burgaila.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.