...

Dėl koronaviruso pandemijos sunkumus patiriančiam verslui – individualios garantijos

Verslas

2020.04.12

Autorius: Veronika Bielinytė

Temos: .

Dėl koronaviruso pandemijos sunkumus patiriančiam verslui – individualios garantijos

Asmeninio albumo nuotr.

COVID-19 pandemijos akivaizdoje veiklą pertvarkantys ar ją plečiantys smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai gali naudotis plačios apimties finansinių paslaugų garantijomis, kurias teikia nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau – INVEGA). Operatyviai šiandieniniams verslo poreikiams pritaikytoms individualioms INVEGA garantijoms paskoloms ir lizingui iš viso skiriama 178 mln. eurų.

Garantuojamos paskolos gali būti skirtos investicijoms į ilgalaikį turtą ar apyvartinėms lėšoms papildyti. Laikinai, iki 2020 m. gruodžio 31 d., individualios garantijos išduodamos ir įmonėms, jaučiančioms likvidumo trūkumą dėl COVID-19 padarinių. Tokiu atveju paskolos gali būti skirtos apyvartinėms lėšoms veiklos palaikymui ar investicijų pabaigimui finansuoti. Paskolos gavėjai – smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai, kuriems nėra taikomos ir negali būti taikomos nemokumo procedūros.

„Garantijos yra instrumentas, kurį naudodama Vyriausybė skatina finansų įstaigas aktyviau teikti finansavimą verslui ir tokiu būdu stimuliuoti lėšų cirkuliavimą ekonomikoje, – sako INVEGA vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Šiuo metu INVEGOJE gautų individualių garantijų skaičius yra išaugęs du kartus, palyginti su laikotarpiu iki karantino. Mes ir toliau sieksime, kad teikiamos individualios garantijos turėtų realų poveikį finansuojant dėl COVID-19 pandemijos nukentėjusius verslus, užtikrindamos finansų įstaigoms didesnę skolinimo rizikos apsaugą”.

Kaip viskas vyksta?

Pasak K. Motiejūno, verslo gyvybingumas ir projekto atsiperkamumas yra svarbiausi kriterijai, vertinami teikiant garantiją. Visų pirma, projektą vertina paskolą ar lizingą teikianti finansų įstaiga ir, esant užstato trūkumui, kreipiasi į INVEGĄ. INVEGA suteikia garantiją, jei projektas pripažįstamas ekonomiškai pagrįstu ir finansiškai atsiperkančiu. Garantuojama iki 80 proc. paskolos dalies grąžinimo, o likusi dalis – iki 20 proc. padengiama paskolos gavėjo pasiūlytais užstatais arba toleruojama finansų įstaigos rizika. Minimali galima garantijos suma yra ne mažesnė kaip 5 000 EUR.

Finansines paslaugas su INVEGA garantijomis teikia šie Lietuvoje veikiantys bankai ir bankų filialai: AB Šiaulių bankas, AB „Swedbank“,  AB SEB bankas, UAB “Medicinos bankas”, LUMINOR bank AS,  AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas, „Danske Bank“ A/S Lietuvos filialas, SIA „UniCredit Leasing“ Lietuvos filialas, „Bigbank“ AS filialas, UAB „OP Finance“, European Merchant Bank bei dauguma Lietuvoje veikiančių kredito unijų.

Nėra naujiena

K. Motiejūno teigimu, individualių garantijų teikimo sąlygos verslininkams jau gerai pažįstamos. COVID-19 akivaizdoje atsirado daugiau galimybių garantuoti skolinantis veiklos palaikymui, t.y. papildyti apyvartines lėšas, skirtas darbuotojų darbo užmokesčiui ir su juo susijusioms išlaidoms, mokesčiams bei kitoms einamosioms veiklos išlaidoms apmokėti, taip pat perfinansuoti kitoje finansų įstaigoje turimą negarantuotą finansinį įsipareigojimą.

„Individualios garantijos yra pati seniausia mūsų priemonė, jas teikiame jau aštuoniolika metų. Esame padėję finansuoti daugelį sėkmingų verslų. Susiklosčius neeilinei situacijai, kai šalies verslui reikia paprastai ir greitai pasiekiamos pagalbos, pertvarkėme turimas priemones taip,  kad jos kuo labiau atitiktų šiandieninį finansavimo poreikį“, – tvirtino K. Motiejūnas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.