...

Darbuotojo pensijos kaupimas: nauda abipusė

Verslas

2021.06.16

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , .

Darbuotojo pensijos kaupimas: nauda abipusė

L. Načajienė Asmeninio albumo nuotr.

Darbdaviai vis dažniau suka galvas, kokios papildomos pridėtinės vertės jie galėtų pasiūlyti savo darbuotojams. UAB „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje, taip pat kaip Nyderlanduose ar Danijoje, vis dažniau įmonės prisideda prie darbuotojų papildomos pensijos. 

Kuria teigiamą įvaizdį

Anot L. Načajienės, lietuviai darbdavio indėlį į darbuotojo pensiją vertina teigiamai. Darbdavys, prisidedantis prie savo darbuotojų ateities finansinio stabilumo, sulaukia didesnio lojalumo iš jų. Negana to, taip kuriamas ir bendras darbdavio įvaizdis rinkoje.

„Prisidėjimas prie kaupimo ne tik skatina jų lojalumą, bet ir rodo, kad darbdavys yra atsakingas bei finansiškai stabilus. Dauguma darbuotojų sutinka, kad jie ištikimesni tiems darbdaviams, kurie prisideda prie finansiškai orios jų ateities“, – akcentuoja L. Načajienė.

Įvardyti, kiek tiksliai šiuo metu darbdavių kaupia darbuotojų pensijoms, galimybės nėra, tačiau galima remtis atliktų apklausų duomenimis.

„Mūsų apklausos rodo, kad maždaug 10–20 proc. įmonių Lietuvoje naudojasi šia paslauga ir taip prisideda prie darbuotojų pasitenkinimo. Didžioji dalis šia paslauga besinaudojančių darbdavių (apie 45 proc.) moka vienodas įmokas visiems kaupiantiems darbuotojams. Šiek tiek mažiau (apie 40 proc.) moka tam tikrą sutartą procentą nuo atlyginimo“, – statistika dalijasi pašnekovė.

L. Načajienė patikina, kad mąstymas, esą kaupimas darbuotojų pensijoms yra tik papildomos įmonės išlaidos, nėra teisingas. Toks sutelktinis kaupimas oriai senatvei garantuoja ir bendrą valstybės gyventojų gerovę, skatina lojalumą ir nuoširdesnį darbuotojų darbą darbdaviui, kuris rūpinasi jais. 

Užsienyje – įprasta praktika

Nors Lietuvoje kaupimas darbuotojų pensijoms populiarėti ėmė ne taip seniai, užsienio valstybėse tai jau tampa laiko patikrinta praktika. Šioje srityje pirmauja Nyderlandai ir Danija. 

„Šios šalys jau ne vienerius metus iš eilės tituluojamos geriausias pasaulyje pensijų sistemas turinčiomis šalimis. Bene svarbiausia to priežastis – labai aktyvus darbdavių įsitraukimas į darbuotojų pensijų kaupimą – t. y. antroje pensijų kaupimo pakopoje dalyvauja ir gyventojai, ir jų darbdaviai. Nyderlanduose savo darbuotojams kaupti antroje pakopoje siūlo net 90 proc. darbdavių. Danijoje sistema veikia panašiai ir joje dalyvauja net 94 proc. dirbančių danų“, – pasakoja L. Načajienė.

Trečia pensijų kaupimo pakopa Nyderlanduose ir Danijoje taip pat yra savarankiška ir privati, o valstybė papildomą kaupimą joje skatina suteikdama mokesčių lengvatas įmokoms. Nyderlanduose, užpildžius metinę pajamų deklaraciją, dalis savarankiškų įmokų mokesčių gali būti grąžinti. Grąžintina suma priklauso tiek nuo gaunamo atlyginimo, tiek nuo sukauptos pensijos dydžio.

Danijoje kaupiantys tiek antroje, tiek trečioje pensijų pakopose gali gauti mokesčių lengvatas. Pavyzdžiui, gyventojams nereikia mokėti pajamų mokesčio už įmokas į pensijų fondą.

Gali tapti motyvacine priemone

Kaupimas darbuotojų pensijoms Lietuvoje, L. Načajienės teigimu, taip pat yra gana lankstus. Pašnekovė patikina, kad kiekviena įmonė gali rasti patogiausią ir poreikius bei lūkesčius atitinkantį sprendimą. Netiesa, kad tokia galimybė skirta tik didžiosioms kompanijoms. Kiekvienas darbdavys gali įsivertinti savo galimybes, o kartais kaupimą pensijai panaudoti ir kaip darbuotojų motyvavimo priemonę.

„Kaupimas gali atitikti visus darbdavio bei darbuotojų poreikius. Tai reiškia, kad įmanomas ir kolektyvo segmentavimas pagal tam tikrus parametrus, pavyzdžiui, išdirbtą laikotarpį, pačių darbuotojų išreikštą norą, poreikį papildomai motyvuoti tam tikrus darbuotojus ir panašiai“, – sako vadovė.

Kur kreiptis nusprendus kaupti?

Luminor“ atstovė L. Načajienė atkreipia dėmesį, kad informacijos apie darbdavių galimybes kaupti darbuotojų pensijai dar nėra pakankamai daug, todėl siūlo nepabijoti užsiregistruoti pokalbiui su specialistais, gauti išsamią informaciją ir šios programos pristatymą. Anot jos, pradėti kaupti darbuotojų pensijoms išties nėra sudėtinga, o kaip minėta anksčiau – procesas lankstus ir orientuotas į darbdavio patogumą.

„Prie darbuotojų pensijų prisidėti nusprendusiam darbdaviui reikėtų kreiptis į finansų įstaigą, administruojančią trečios pakopos pensijų fondus – ji ir pasiūlys darbdaviui tinkamiausius sprendimus, išsamiai supažindins su sąlygomis ir reikalingais žingsniais“, – patikina L. Načajienė. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.