...

Verslui svarbu atsisveikinti su netinkamais žmonėmis

Verslas

2018.01.08

Autorius: Kornelija Viečaitė

Temos: .

Verslui svarbu atsisveikinti su netinkamais žmonėmis

Tadas Deksnys. Asmeninio albumo nuotr.

Versle svarbus kiekvienas sprendimas, o ypač tinkamos komandos subūrimas. Netinkamai parinkti žmonės gali sugriauti net pačią geriausią idėją. Tuo įsitikinęs sėkmingo startuolio „Unboxed“ įkūrėjas Tadas Deksnys.

Įmonių žlugimo priežastys

Pagrindinis verslo principas aiškus visiems – įmonė turi generuoti pelną, kitaip nebus nei verslo, nei darbuotojų, nei pajamų. Įmonės arba uždirba per mažai pinigų, kad neštų pelną, arba per daug jų išleidžia. Viena to priežasčių yra nesugebėjimas pritraukti arba išlaikyti klientų. Pirmiausia reikia savęs paklausti, ar mano įmonė sprendžia tokį klausimą, kuriam dauguma žmonių teikia pirmenybę. Taip pat svarbu nustatyti, ar sukuriama kokia nors vertė. Idėjos ir geri santykiai, deja, vertės nesukuria, tad, jei išleidžiama daug lėšų palaikyti geriems santykiams su pirkėjais, jų noras pirkti nepadidės. Norint pritraukti pirkėjų, reikia sukurti didesnę vertę, nei už tą daiktą sumoka vartotojas. Pagaliau svarbu būti matomam rinkoje, kalbėtis su tais žmonėmis, kurie tau reikalingi. Nuo pat pirmos dienos būtina galvoti apie pelną.

Kodėl nepasiseka įkūrėjams?

T. Deksnys pabrėžia, kad įmonės vadovas yra tas asmuo, kuris daro sprendimus, kaip projektas atrodo, ką samdyti ir ką atleisti, tad atsakingas jis. Žmonės iš prigimties linkę vengti sunkių sprendimų, tad matant, jog verslas niekur neveda arba norėtųsi keisti komandą, negalima dvejoti. Pašnekovas mano, kad per daug dėmesio kartais skiriama nesvarbiems dalykams, o svarbūs, atvirkščiai, apleidžiami. Svarbiausia yra suburti tinkamą komandą. Jos subūrimo procesą jis palygina su kelione autobusu: svarbu įsodinti į autobusą reikiamus žmones, o nereikalingus išprašyti lauk. „Gera komanda gali iki tikslo nuvažiuoti net su bloga idėja“, – tikina startuolio „Unboxed“ įkūrėjas, nes idėją įmanoma pakeisti ir vykdyti iš naujo.

Esant geram vadovui ir blogai komandai, taip pat vargu ar kas nors pavyks. Vadovas turi pasakyti, į kokį tašką autobusas važiuos, o kokiu keliu važiuoti, sprendžia komanda. Reikiama komanda gali padėti pritraukti klientus ir nešališkai patvirtinti idėjos pagrįstumą. T. Deksnys pastebi, kad dažnai ieškome duomenų, kurie patvirtina mūsų įsitikinimus ir įrodo, jog esame teisūs, tačiau tam, kad įkūrėją lydėtų sėkmė, būtina mokėti nešališkai įvertinti savo idėją ar produktą. Mažiau laiko ir pastangų reikėtų skirti tokiems dalykams kaip finansų paieška, produkto kūrimas, viešieji ryšiai ar įsikurti šauniame biure su stalo futbolu, kavos aparatu ir pan. Nuo pat pirmos dienos būtina susitelkti į klientų pritraukimą.

Lietuva puiki vieta startuoliams

Paklaustas, ar Lietuva yra palanki vieta startuoliams įkurti ir vystyti, T. Deksnys atsako, kad ir būdami Lietuvoje jie neužsidaro viduje, dažnai keliauja. „Įkūrėjai, kurie dirba globaliai, nuolat tai daro ir veikia neizoliuotai“, – užtikrina jis. Lietuvą jis išskiria kaip itin gerą vietą verslui kurti. Nors iš pirmo žvilgsnio gali sužavėti ir Silicio slėnis ar kitos populiarios vietos, jos taip pat turi trūkumų. „Jei palygintume situaciją prieš trejus ar ketverius metus ir dabar, viskas yra kitaip“, – dabar nedvejodamas sako jis.

 

„Galima pas juos ateiti beveik bet kada, jie tau parodys, papasakos ir patars.“

T. Deksnys.

 

Tada būdamas Amerikoje T. Deksnys su kolegomis stebėjosi, kaip startuoliai galėdavo per dieną nueiti bent į du renginius ar susitikimus, nes tai sueikvoja labai daug laiko. „Lietuvoje šiuo metu yra geras kiekis pagalbos, renginių pažintims megzti, galima gauti pagalbos iš startuolių, kurie jau veikia. Visi įkūrėjai yra be galo atviri žmonės, o tai, manau, natūralu, kitaip jiems būtų sunku vystyti verslą. Galima pas juos ateiti beveik bet kada, jie tau parodys, papasakos ir patars“, – padrąsina pašnekovas.

Padeda realūs pavyzdžiai

T. Deksnio manymu, tokie renginiai kaip „The Grand Founders Day“ labiausiai padeda tuo, kad pamatę, jog tai padarė kažkas kitas, įkvėpti būna nesiryžtantys asmenys: „Yra daug žmonių, kurie pasiekė tokį lygį, kai jiems pinigai nėra pagrindinis motyvatorius ir jie laisvai gali praleisti valandą per mėnesį tau padėdami.“ Norint būti sėkmės lydimu įkūrėju, nebūtina turėti stebuklingo talento ar nepaprastos charizmos. Pašnekovo nuomone, tereikia išmokti užduoti tinkamus klausimus, daugiau klausytis nei kalbėti ir stengtis mokyti, o ne parduoti.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.