...

Ką daryti kai griūna planas A?

Verslas

2020.03.04

Autorius: Gabija Laibakojytė

Temos: , .

Ką daryti kai griūna planas A?

Asmeninio albumo nuotr.

Dažnai, siekdami laimingo ir sėkmingo gyvenimo, verslų ar idėjų įgyvendinimo, bėgame nuo neigiamų emocijų, gaudome net menkiausius išorinės motyvacijos trupinius ir prisibijome kritikos. Kokia iš tiesų yra sėkmės kaina ir kokie žingsniai gali padėti išsilaisvinti iš, rodos, padėties be išeities? Psichologė-psichoterapeutė Rosita Kanapeckaitė, šiuo metu tyrinėjanti sėkmingų žmonių įpročius, dalinasi žingsniais, padėsiančiais išmokti džiaugtis nesėkmėmis siekiant didelės sėkmės ir kaip elgtis kai griūna numatytas planas.

Sėkmė – dalykas, kurį mes pasirenkame

Paprastai sėkmingų žmonių diena prasideda labai anksti. Ne kiekvienas, žinoma, esame gimę vyturiais, tačiau vyturiu galima tapti. „Kiekvienas, atsikėlęs ryte renkasi, kas jam yra svarbiausia ir kaip nori pradėti dieną. Galbūt tai būtų mindfulness meditacija, gal sportas, o gal dienoraščio rašymas. Kiekvienas darome tai, kas suteikia mums kažkokios struktūros. Svarbu pasirinkti tokį dalyką, kurį galėsi daryti labai ilgą laiką arba netgi visą gyvenimą“, – įžvalgomis dalinasi mūsų pašnekovė Rosita Kanapeckaitė.

Ir visgi: „Sėkmė yra dalykas, kurį mes pasirenkame. Jeigu norime būti sėkmingi kažkurioje srityje, tam turime teikti prioritetą. Labai svarbu ir mokėti keisti prioritetus bei pasirinkti tinkamą sritį.“ Pasak Rositos, jei turite kokį nors pavyzdį, kuris tam tikroje srityje pasiekė aukštumų – išsiklausinėkite visko! Kiek laiko skyrė tam – ne tik formaliai, bet ir tuomet, kai atsisakė kažko kito. Tuomet bus lengviau įsivertinti, ar tikrai jums to reikia, ir ar tikrai to norite.

Sėkmė turi savo kainą

Pašnekovė įsitikinusi, jog kiekvienoje srityje, tik tuomet, kai ryžtiesi keisti, gali pasiekti kažkokių aukštumų ir daugiausiai išloši. Dažnai susigalvojame įvairiausių pasiteisinimų, kodėl mes kažko nebandome. Neretai nepabandome, nes mus atkalbinėja kiti.

„Jie yra patogūs aplinkai – šeimos nariams, draugams tokie, kokie ir yra, – šypsosi Rosita, – galvodamas apie aplinkinius dažnai žmogus ir pasirenka. Bet tik pats labai norėdamas gali bet kokiame amžiuje padaryti pokytį“, – tvirtai tiki R.Kanapeckaitė.

„Kas bebūtų, aš su tuo susitvarkysiu“

Anot pašnekovės, ne mažiau svarbu gyvenime turėti psichologinį atsparumą tam, kad galėtume sėkmingai veikti. Tačiau kas tas psichologinis atsparumas? Psichologinis atsparumas – gebėjimas funkcionuoti ir atlikti savo užduotis bei pareigas net ir tuomet, kai tavo gyvenime vyksta kažkokie nepageidaujami ir nemalonūs dalykai, kai turi įvairiausių problemų, ligų, netekčių, skyrybų.

Labai svarbu gebėti išmokti psichologinio atsparumo, o tam labai gerai padeda savęs pažinimas: „Žmonės save pažįsta, laikui bėgant galima pastebėti, kuriais gyvenimo momentais palūžta, kada norisi bėgti nuo patiriamų emocijų, kada pasidaro baisu.“

Kanapeckaitė pastebi, kad lietuvių tarpe dažnai bijoma prašyti pagalbos. „Bent vienas žmogus mūsų artimoje aplinkoje, tikriausiai, yra išgyvenęs kažką panašaus, nereikia manyti, kad mes vieni išgyvename tokius dalykus“, – tvirtina pašnekovė. Apsidairę aplink tikrai rastume žmogų, kurio galėtume paklausti: kokius tu metodus naudojai? Kas tau padėjo tuo metu? Kaip tvarkeisi su tokia situacija?

Materialių dalykų laimė – mitas 

Netgi tuomet, kuomet žmogaus mintys sukasi apie naujos idėjos įgyvendinimą, nederėtų jos sutelkti vien į materialumu išmatuojamą sėkmę. Materialūs dalykai gyvenime tikrai turi labai mažai reikšmės, todėl reikėtų daugiau koncentruotis ties vertybėmis ir vidiniais dalykais.

„Paprastas žmogus tuomet, kai jam blogai, gali nepakilti iš lovos ir nieko nebedaryti. Ir kaip tuomet elgtis, kai tavo valia tiesiog nustoja veikti? Tikriausiai natūraliai kyla klausimas kiekvienam mūsų“, – svarsto pašnekovė.

Ji pastebi, kad žmonės visuomet tarsi tikisi, kad bus motyvuoti kažko iš šalies. Gerai, jei išties atsiranda toks išorinis motyvatorius, tačiau svarbiausia gebėti visuomet atrasti motyvacijos savy. Tokiais atvejais R. Kanapeckaitė pataria prisiminti priežastis, dėl kurių pradėjote, dėl kurių ką nors darote.

„Jeigu tu priimi tą mintį, kad šiandien man yra bloga diena, tačiau darai viską, ką galiu, kad ji būtų geresnė – diena pasikeis. Tačiau kartais mes nenorim tų emocijų ir nuo jų bėgam. Be to, iš tiesų, nelabai kas ir įvyks“, – gyvenimiškomis patirtimis dalinasi psichologė-psichoterapeutė.

„Neturiu tam laiko“ ar „Neskiriu tam laiko“

Dažnai kyla klausimas – kaip save motyvuoti sėkmei. „Jeigu domitės sėkmingais žmonėmis, turbūt pastebėjote, kad jie daro labai daug dalykų, kurių kiti nedaro. Taip pat ir nedaro daug dalykų, kuriuos kiti daro“, – šypsosi lektorė.

Norint pradėti teigiamą įprotį, pavyzdžiui, pradėti sportuoti, kažko reikia atsisakyti, išmesti iš savo kasdienės rutinos. „Tavo diena ir taip yra užimta, daugiau valandų tikrai neatsiras. Todėl dažnai daugelis mūsų sako „neturiu tam laiko“, nors iš tiesų derėtų sakyti „neskiriu tam laiko“. Mes visi jo turim vienodai, tačiau mūsų prioritetai skiriasi“, – dažnas kiekvieno mūsų klaidas komentuoja Rosita Kanapeckaitė.

Tuomet, kai sau atsakome, kas yra mūsų prioritetas, iškart pasidaro aiškiau, kaip su viskuo reikėtų tvarkytis.

„5 sekundžių taisyklė. Jei sugalvojęs ką nors padaryti, per 5 sekundes to nepadarysi, vėliau smegenys pradės galvoti įvairiausius pasiteisinimus ir galiausiai to sugalvoto dalyko nepadarysi“, – paprastu, tačiau lengvai įgyvendinamu patarimu dalinasi moteris.

Visos mūsų baimės yra mūsų galvoje

Jeigu kažko labai bijosi ir labiau galvosi apie tai, kur gali suklysti, o ne apie tai, kaip gali sulaukti sėkmės, greičiausiai padarysi klaidą, būtent ten, kur labiausiai ir bijojai suklysti.

„Visos mūsų baimės yra mūsų galvoje. Tačiau yra būdų savo baimes įveikti. Vienas jų – išgyventi tą katastrofinį scenarijų ir iš tiesų pamąstyti, ar viskas tuomet yra taip blogai. Kitas būdas – įveikti baimes mažais žingsniais“, – patarimais dalijasi R. Kanapeckaitė. Pavyzdžiui, jeigu turime viešojo kalbėjimo baimę ir turime kalbėti prieš žmonių auditoriją pusvalandį, geriausias patarimas norint po truputį įveikti šią baimę, pirmiausia, išmokti 15 minučių savo kalbos. „Kodėl 15 minučių? Nes mūsų antinksčiai gamina kortizolį (streso hormoną) ir šis hormonas gaminamas apie 15 minučių. Vėliau jo poveikio tarsi nebejaučiame, jau šiek tiek susigyvename su auditorija ir nebūna taip baisu kalbėti“, – gana paprastą receptą pateikia Rosita.

Tiek, kiek bandysi naujų dalykų – tiek bus ir klaidų

Gyvenime būna tokių akimirkų, kai sugriūna planas A ir viskas neįvyksta taip, kaip planuota.

„Labai svarbu nestatyti savęs į aukos vaidmenį, nesakyti, kad pasaulis yra blogas ir viskas yra blogai. Labai dažnai mes vengiame neigiamų emocijų, nes galvojame, kad viskas tik blogės, kad tai niekada nesibaigs, tačiau šioje vietoje reikėtų sustoti ir pagalvoti, kaip gyvena ir prisitaiko kiti žmonės“, – pabrėžia pašnekovė.

Tokias atvejais moteris pataria turėti žmogų, kuris padeda save pagauti toje duobėje.

„Svarbiausia tuo momentu ne neigti, ne pykti, bet susitaikyti su tuo, kad man atsitiko tai, ko aš niekada nenorėjau, niekada nesitikėjau, tačiau jau nebėra plano A, yra tik planas B“, – aiškina lektorė.

Rosita pataria kiekvienam mūsų užsibrėžti kas savaitę padaryti kažkokį feil’ą (angl. nesėkmę), tiesiog tam, kad galėtumėte įsivertinti, kaip galite su tuo išbūti. „Kas gali būti blogiausio? Kažkas nuteis? Pasmerks?“ – provokuoja R. Kanapeckaitė. Tad nebijokite, bandyti ir klysti.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.