...

Jei žmogus negali nuvykti į darbą, darbas turi atvykti pas jį

Verslas

2022.02.18

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: , , .

Jei žmogus negali nuvykti į darbą, darbas turi atvykti pas jį

„Užimtumo namai“ komanda Asmeninio albumo nuotrauka

Socialinė atskirtis, nedarbas, nusivylimas, nežinojimas, kaip išspręsti savo problemas, o kartais – problemų sprendimas lengviausiu keliu. Tokia realybė Lietuvos kaimuose, įsikūrusiuose didesniu atstumu nuo rajono centro. VšĮ „Užimtumo namai“ pasiryžo atvežti darbą į kaimą ir padėti socialiai pažeidžiamiems žmonėms sukurdami socialinį verslą Ukmergės rajono Tulpiakiemio kaime. Apie šį sumanymą pasakoja šiems namams vadovaujantis Aurelijus Deviatnikovas.

Socialinio verslo idėjos autorė – Lina Palčinskienė, dirbusi socialine darbuotoja, teikiančia pagalbą šeimoms, todėl puikiai suprantanti žmonių problemas. Lina pamatė, kad tiems žmonėms, kuriuos visuomenė jau būna „nurašiusi“, reikia ne pašalpų, o darbo. Kita problema – atstumas. Žmonės, norintys dirbti, dėl retai kursuojančio autobuso negalėdavo pasiekti rajono centro, ne visi vairuoja automobilį, o kiti jau ir dėl savo amžiaus nenori vairuoti. Pats svarbiausias dalykas – kad dirbantis žmogus pradeda jaustis naudingas ir reikalingas, gerėja jo psichologinė būsena. Taip Linai gimė idėja: jei žmogus negali nuvykti į darbą, darbas turi atvykti pas jį. Tai tapo šios organizacijos šūkiu.

Lina savo idėja pasidalino su VšĮ „Lyderių karta“ vadove Agne Tėvelyte-Petroniene ir Aurelijumi Deviatnikovu. „Nebuvau labai optimistiškai nusiteikęs, bet nusprendėme pabandyti“, – sako VšĮ „Užimtumo namai“ vadovas.

Pirmiausia buvo nuspręsta susitikti su Užimtumo tarnybos darbuotojais Ukmergėje, bet nepavyko padaryti pokyčio, tada įvyko susitikimas su Vilniaus užimtumo tarnybos darbuotojais. Su jų pagalba pavyko suorganizuoti susitikimus su keletu potencialių darbdavių. Pirmasis darbdavys, patikėjęs jų idėja, buvo UAB „Grafija“ ir tuo metu ten dirbusi gamybos vadovė Diana Brašiškienė. Seniūnas sutiko su laikinai gautais darbais priimti į vaikų užimtumo centrą.

Mes patikėjome ir jie mūsų nenuvylė

Viena priežasčių, kodėl buvo sunku įtikinti kai kuriuos potencialius darbdavius, – nepasitikėjimas socialiai pažeidžiamų žmonių grupe, kurią buvo ketinama įdarbinti. Buvo abejojama, ar užsakymai bus įvykdyti laiku ir kokybiškai.

Priimdami į darbą darbuotojus, „Užimtumo namų“ steigėjai neklausė jų darbo patirties ar stažo. Dalis jų buvo ir visai nedalyvavę darbo rinkoje. Klausimas buvo tik toks: „Ar tikrai norite, ar jūsų noras realus? – pasakoja Aurelijus. – Stengėmės jiems paaiškinti, kad su užsakymu prisiimami dideli įsipareigojimai, o vienas iš jų svarbiausias – ar mumis pasitikės ir ateityje turėsime darbo. Bet žmonės buvo išsiilgę darbo, pirmasis užsakymas labai greitai buvo paruoštas.“ Baigus pirmuosius darbus, kilo kita problema – patalpų neužteks.

Didžiausios investicijos į patalpų įsigijimą

Pradinei 36 tūkst. eurų investicijai buvo panaudotos nuosavos, skolintos ir rėmėjų lėšos, jos skirtos patalpoms įsigyti ir apyvartinėms lėšoms dengti. Pateikus paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos VPS priemonę „NVO socialinio verslo kūrimas ir plėtra“ Nr. LEADER-19.2-5, buvo gauta parama patalpų plėtrai – 33 238,91 eurų (bendra projekto vertė 41 894,88 eurų su PVM). Buvo įsigyta veiklai būtina organizacinė technika ir nauji moduliniai nameliai, kuriuose buvo įrengtos papildomos darbo vietos, poilsio zona, modernūs sanitariniai mazgai, mažas biuras, sandėliavimo patalpos.

Atlieka darbus, kurių negali atlikti gamybinės mašinos       

Buvo surastos tokios įmonės, kurioms reikalingas rankų darbas, kurio negali atlikti mašinos: lipdukų klijavimas, mobiliojo ryšio dėžučių pakavimas, Lietuvoje populiarių žurnalų komplektavimas ir rūšiavimas galutiniam pristatymui ir kt.

Teko dirbti ir kitokių darbų, tokių kaip džiovintų abrikosų rūšiavimas, dezinfekcinio skysčio dozavimas ir perpylimas į mažesnes talpas. A. Deviatnikovui ir patiems darbuotojams labiausiai įsiminęs darbas – inhaliatorių dėžučių ruošimas: „Lankstėme ir komplektavome inhaliatorių dėžutes Skandinavijos užsakovui. Darbas įdomus todėl, kad buvo sudėtingas, reikėtų įdėti daug jėgų ir dirbti preciziškai su labai brangiomis detalėmis“, – prisimena Aurelijus.

Socialinis verslas nėra „prašytojas“

Pagrindinis socialinių projektų ar verslų tikslas – spręsti socialines problemas: nedarbą, socialinės atskirties mažinimą ir kt. Tokių verslų įkūrėjai pelno negali pasiimti sau, o turi reinvestuoti į savo organizacijos plėtrą ar socialinių problemų sprendimą.

Ukmergiškiams yra tekę girdėti nuomonę, kad socialiniai verslai tėra tik „prašytojai“. Tačiau „Užimtumo namų“ vadovas A. Deviatnikovas nori pabrėžti, kad jų tikslas – būti lygiaverčiams su tradiciniais verslais. „Tikiuosi, kad šis straipsnis padės mums atrasti naujų verslo partnerių, kurie įvertins tai, kad šis socialinis verslas nėra „prašytojas“, o rimtas pagalbininkas tradiciniam verslui, – sako viešosios įmonės vadovas. – Galime padėti taupyti įmonių laiką, skiriamą laikinų darbuotojų paieškai ir jiems įdarbinti, taip pat patalpoms išlaikyti, darbuotojams administruoti. Rankų darbus atliekame greitai, kokybiškai ir nebrangiai. Tokių darbuotojų gali pavydėti bet kuri stambi, vidutinė ar smulki kompanija. Labiau motyvuotų, atsakingų, rūpestingų ir linksmų žmonių nesu sutikęs niekur.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.