...

Lietuvos vienaragio „Vinted“ vertė pasiekė 5 mlrd. eurų

Verslas

2024.10.24

Autorius: bzn start

Temos: .

Lietuvos vienaragio „Vinted“ vertė pasiekė 5 mlrd. eurų

„Vinteed” Įkūrėjai Milda Mitkutė ir Justas Janauskas // įmonės archyvo nuotr.

Pirmojo Lietuvos vienaragio, internetinės naudotų prekių, daugiausiai – mados, tarpusavio prekybos platformos „Vinted“ vertė pasiekė 5 mlrd. eurų. Asociacijos „Unicorns Lithuania“ vadovės Gintarės Verbickaitės teigimu, tai – milžiniškas pasiekimas ir įmonei, ir visai Lietuvai, rodantis aukštą pridėtinę vertę kuriančių technologijų potencialą, galimybę tapti traukos centru talentams bei kapitalui.

Solidžios vienaragio investuotojų gretos

Neseniai pranešta, kad „Vinted“ užbaigė esamų investuotojų ir darbuotojų akcijų pardavimą: sandorio metu pardavė akcijų už 340 mln. Eur, o įvertį kilstelėjo iki 5 mlrd. Eur. Pagrindinis šio raundo investuotojas yra JAV privataus kapitalo kompanija TPG, tarp kitų „Vinted“ investuotojų gretas papildžiusių vardų yra ir „Hedosophia“, „Bailie Gifford“, „Invus Opportunities“, „FJ Labs“, „Manhattan Venture Partners“, „Moore Strategic Ventures“.

Svarbi detalė ir ta, kad antrinio sandorio metu „Vinted“ išsigryninti investicijas pasiūlė tiek į ją anksčiau investavusiems fondams, tiek savo darbuotojams. Iš bendros 340 mln. Eur sumos „Vinted“ darbuotojų Lietuvoje ir užsienyje parduotų akcijų vertė sudaro 100 mln. Eur. Šiandien „Vinted“ dirba beveik 2 tūkst. žmonių, 1465 jų – Lietuvoje.

Kuria aukštą pridėtinę vertę

„Lietuvos ateitis yra aukštą pridėtinę vertę kuriančios technologijų įmonės. „Vinted“ – puikus įrodymas, kokią vertę kuria startuoliai ir iš startuolių išaugę verslai: per pritrauktą kapitalą ir talentus, sukuriamas darbo vietas, sumokamus mokesčius, įsipareigojimus trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu, galiausiai ir įkvėpimą – kurti naujus startuolius ar vystyti esamus naujoms aukštumoms, auginti ekosistemą žiniomis ir patirtimi“, – sako G. Verbickaitė.

Lietuvos startuolių ekosistema 2023 metais buvo greičiausiai auganti Vidurio ir Rytų Europoje

Anot jos, Lietuvoje jau dabar yra stiprių iš startuolių išaugusių technologijų įmonių, kurios ateityje gali pasiekti panašų įvertį. „Unicorns Lithuania“ ragina siekti, kad IRT sektoriaus sukuriama pridėtinė vertė 2030 m. sudarytų 20 proc. šalies BVP. Veikiančių sprendimų raginama ieškoti per pokyčius švietimo ir migracijos sistemose, kuriant pažangią inovacijų ir rizikos kapitalo ekosistemą, užtikrinant šalies saugumą – visuomenei, verslui ir kapitalui.

„Pastaraisiais metais reikšmingos dalies technologijų įmonių įverčiai pasaulyje mažėjo, bet Lietuvoje veikiantys startuoliai, remiantis „Dealroom“ duomenimis, pernai buvo vertinami beveik 14 mlrd. eurų – Lietuvos startuolių ekosistema 2023 metais buvo greičiausiai auganti Vidurio ir Rytų Europoje. Mūsų išskirtinumas – savo lėšomis, iš pelno augantys startuoliai, įrodantys finansinio pajėgumo ir tvaraus augimo pranašumus net sudėtingu rinkose metu. Ir daugelis jų savo kelionę globaliai tik pradeda“, – priduria G. Verbickaitė.

Per pusmetį startuoliai sumoka šalies biudžetui 202,5 mln. eurų

„Unicorns Lithuania“ duomenys rodo, kad Lietuvoje veikiantys startuoliai šalies biudžetą per pirmąjį 2024 m. pusmetį jau papildė 202,5 mln. eurų, 10 proc. arba beveik 20 mln. eurų daugiau nei prieš metus. Antrąjį šių metų ketvirtį startuoliai sumokėjo 110,5 mln. eurų mokesčių. Sektoriuje dirba per 18 tūkst. specialistų – lyginant su pernai šis skaičius praktiškai nesikeitė, tačiau vidutinis jiems mokamas atlyginimas augo 16 proc. arba 600 eurų – iki 4,4 tūkst. eurų. Šiandien Lietuvoje aktyviai veikia per 1 tūkst. startuolių.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.