...

Vaikų iki 3 m. tėvai gaus pagalbą SMS žinutėmis

Verslas

2021.07.15

Autorius: bzn start

Temos: , .

Vaikų iki 3 m. tėvai gaus pagalbą SMS žinutėmis

Akimirka iš konkurso Asmeninio albumo nuotr.

Daugelis vaiko raidos specialistų sutaria – pirmosios 1000 gyvenimo dienų yra lemtingai svarbios vaiko fizinei, emocinei ir psichologinei savijautai ateityje. Todėl nuo šiandien vaikų iki 3 metų tėvams laiku atliepti mažylių poreikius padės iniciatyva MaMaDu“ – visi norintieji galės gauti nemokamus patarimus SMS žinutėmis, parengtus remiantis Harvardo mokslininkų tyrimais.

Mokslininkai skaičiuoja, kad vaiko iki 3 metų smegenys dirba dukart aktyviau negu aukštosios mokyklos studentų, o neuronų jungčių kiekis yra dvigubai didesnis nei suaugusiojo. Šios savybės mažo vaiko smegenims atveria milžiniškas mokymosi galimybes, tačiau tai trunka tik iki 36 mėnesio – po to žmogaus smegenys taip sparčiai nebesivysto niekada.

Norėdamos padėti tėvams pasinaudoti šiuo jų vaikams ypatingu laikotarpiu, Marija Dautartaitė ir Ona Marija Vyšniauskaitė sukūrė unikalią socialinę iniciatyvą „MaMaDu“.

„Norime spręsti problemų priežastis, o ne pasekmes. Įrodyta, kad vaikai, kurių poreikiai buvo tinkamai ir laiku atliepti, ateityje turi didesnę tikimybę sėkmingai mokytis, dirbti, išvengti psichologinių ir sveikatos problemų. O visa tai turi tiesioginę įtaką net ir šalių ekonomikai“, – sakė M. Dautartaitė.

Anot iniciatyvos autorių, nors internete gausu informacijos apie ankstyvąjį ugdymą, tačiau ji dažnai yra fragmentuota, be to –  ne visada patvirtinta specialistų.

„Grįžus namo su pirmagimiu – klausimų kyla daugybė. Tačiau ieškant atsakymų forumuose, straipsniuose ar knygose, dažniau galima susidurti su viena kitai prieštaraujančiomis teorijomis. Todėl ir sukūrėme „MaMaDu“, norėjome vienoje vietoje tėvams pateikti specialistų atrinktą svarbiausią informaciją. Tai turinio perpildytame ir skubančiame pasaulyje yra labai reta ir naudinga“, – sakė M. Dautartaitė.

Brangūs žaislai ir būreliai – pervertinami

Projekto autorės teigia, kad ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu formuojasi visi svarbiausi žmogaus įgūdžiai: kalbos, judesio, pojūčių, socialiniai bei emociniai. Gera žinia ta, kad, pasak jų, tinkamai vystyti besiformuojančias mažylių smegenis tėvams nieko nekainuoja.

„Norime paneigti mitą, kad geri tėvai turi pirkti daug inovatyvių žaislų ar lavinimo priemonių, nuo kūdikystės vaikus vesti į įvairiausius būrelius. Ankstyvuoju laikotarpiu tai nėra reikalinga, mažyliai iki 3 metų naujų įgūdžių mokosi per santykį su kitais, todėl svarbiausias jiems yra bendravimas su juos suprantančiais ir atliepiančiais suaugusiais. „MaMaDu“ ir siekia padėti tėvams atliepti vaikus“, – teigė M. Dautartaitė.

„MaMaDu“ įkūrėjos pabrėžia, kad jų veikla pirmiausia yra orientuota į tėvus ir pagalbą jiems – vaiko raidos ekspertų, gydytojų, psichologų parengtos SMS žinutės paprastai paaiškins, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį skirtingomis savaitėmis po vaiko gimimo.

„Pirmąją savaitę tai gali būti paaiškinimas, kaip tinkamai prižiūrėti gyjančią bambą, o trečiąjį mėnesį patarimas, koks žaidimas padės kūdikiui greičiau apsiversti. Vienais amžiaus etapais žinutės bus dažnesnės, kitais – retesnės, tačiau visomis temomis plačiau pasidomėti bus galima projekto internetinėje svetainėje“, – pasakojo iniciatyvos autorės.

Subūrė skirtingų sričių specialistus

Projekto idėja M. Dautartaitei gimė JAV, stažuojantis Harvardo universiteto Vaiko raidos centre. Ten ji suprato, kad ankstyvoji vaiko raida yra labiau ne atskira disciplina, bet praktika, sujungianti įvairius mokslus: psichologiją, pediatriją, sociologiją ir kitus.

„Dėl šios priežasties, subūrėme vienų stipriausių Lietuvos specialistų tinklą, į jį įtraukėme ir Harvardo universiteto mokslininkus. Jų žiniomis ir yra paremti patarimai, kuriuos gaus tėvai. Tai tarsi šansas pasikonsultuoti su tokiais savo srities profesionalais, pas kuriuos taip paprastai nepakliūsi“, – sakė M. Dautartaitė.

„MaMaDu“ įkūrėjos tikisi, kad startuojanti iniciatyva Lietuvą įtrauks į pasaulinę bendruomenę, jau suvokusią ankstyvosios raidos svarbą ne tik pačiam vaikui, jo šeimai, bet ir visai visuomenei. UNICEF, Pasaulio bankas, Pasaulio sveikatos organizacija ankstyvą vaiko raidą vertina kaip socialinių problemų sprendimo raktą.

Šia idėja, pristatyta prieš metus vykusiame socialiniame konkurse, patikėjo bei prie iniciatyvos prisidėti nusprendė ir telekomunikacijų bendrovė „Tele2“. Ji užtikrina, kad užsiregistravusiems tėvams SMS žinutės su patarimais nieko nekainuotų.

„Didžiuojamės žmonėmis, kurie savo veikla siekia pokyčių, svarbių mums visiems kaip visuomenei. Tikime, kad ši reikalinga iniciatyva reikšmingai prisidės prie naujų, mokslu paremtų tėvystės tradicijų kūrimo“, – sakė Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius.

Ateityje planuoja apmokyti socialinius darbuotojus

Paklaustos apie ateities lūkesčius, projekto autorės sakė, kad iš pradžių joms svarbiausia Lietuvoje pradėti diskusiją apie ankstyvojo ugdymo naudą. Vėliau jos norėtų savo žinias perteikti ir tiesiogiai su šeimomis dirbantiems savivaldybių darbuotojams.

Tokios diskusijos poreikį patvirtina ir projektą remiantys šalies medikų bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.

„Labai svarbu keisti visuomenės požiūrį į ankstyvąjį vaikų ugdymą ir kalbėti apie tai, kaip mes patys galime ir turime teigiamai nulemti savo vaikų raidą, nepraleisdami tų „jautriųjų laikotarpių“ arba taip vadinamų „atvirų langų“, kai vaiko smegenys yra pasiruošę ir itin jautrios tam tikriems potyriams. Todėl labai sveikinu „MaMaDu“ iniciatyvą kalbėti apie šiuos dalykus ir, tikiu, daryti teigiamus pokyčius“, – teigė prof. Dr. Audronė Prasauskienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vaikų reabilitacijos klinikos vadovė.

Tėvai ar globėjai, norintys gauti kassavaitinius patarimus apie vaikų emocinę ir psichologinę būklę, miegą, pažintinius užsiėmimus, jau dabar gali užsiregistruoti tinklalapyje mamadu.lt. Tam tereikia nurodyti vaiko amžių ir savo telefono numerį.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.