Nauji metai – nauji įpročiai
2021.01.14
Temos: Startuolis, Verslo pradžia.
Naujieji metai puiki pradžia naujiems įpročiams ugdyti. Taip mano ir 5AM bendraįkūrėjai Jurgis Terleckas ir Matas Gancevičius, kurie 2020 m. pabaigoje į gyvenimą paleido savo 5AM komandos kurtą įpročių ugdymo ir iššūkių knygutę ,,Kabink įpročius, o ne makaronus“.
Šie jauni, veržlūs, kūrybingi bei drąsūs 5AM vaikinai, kuriuos gerai žino Lietuvos jaunimas, kuria turinį apie asmeninį tobulėjimą bei tikslų siekimą, turi savo tinklalaidę, kurioje kalbina įdomius ir daug siekiančius žmones, o sausio 27 d. švęs jau pirmąjį gimtadienį.
Nuo idėjos iki knygos
Idėja sukurti įpročių knygą kilo 5AM komandos narei Gabijai Daubaraitei. Į galvą šovė mintis, kad jaunatviškai ir į asmeninį tobulėjimą orientuotai įmonei reikia savito produkto, kurį būtų galima parduoti arba naudoti kaip suvenyrą ar dovaną. Idėja sukurti knygą kilo vasarą, o buvo įgyvendinta mažiau nei per pusmetį – gruodžio pradžioje.
5AM komandos vaikinai ir bendraįkūrėjai J. Terleckas ir M. Gancevičius sako, kad pirmasis karantinas jų įmonei buvo pokyčių metas, iššūkių knygos gimimui įtakos jis daug neturėjo, tačiau pasikeitė pačios įmonės koncepcija, persiorientuota tik į Lietuvos rinką, komandoje atsirado naujų narių. Su įpročių ugdymo ir iššūkių knygos projektu dirbo net septyni žmonės.
Kaip nustoti meluoti sau ir kitiems?
„Knygos pavadinimas gimė sėdint kartu ir ieškant metaforų, kurios tiktų įpročiams, nes pati knyga yra apie įpročių ugdymą. Idėja atsirado bemąstant, kaip žmonės mėgsta kabinti makaronus ir sau, ir kitiems, norėjosi šį įprotį pakeisti. Pastebėjome, kad žmonės dažniausiai neišugdo gerų įpročių, nes nėra atviri sau – tai ir norėjome perteikti per pavadinimą“, – pasakoja J. Terleckas.
„Knyga skirta jaunimui, nes pastebėjome, kad mumis labiausiai domisi jaunimas, maždaug iki 30 metų. Žinoma, jokių amžiaus ribų nenubrėžiame, tik manome, kad jaunam žmogui yra lengviau išsiugdyti įpročius nei vyresniam, bet tai nereiškia, kad kitiems neverta bandyti“, – antrina M. Gancevičius. Anot jo, įpročiai geriausiai išugdomi per 21 dieną, tai liudija ir įvairūs tyrimai. Pakeitus įpročius, dažniausiai atsiveria ir naujos galimybės.
Vaikinai išduoda, kad 5AM knygoje galima rasti 12 iššūkių ir 12 įpročių keitimo taktikų. Reikės stovėti ne tik po šaltu vandeniu, bet ir išmokti sakyti komplimentus. J. Terleckas sako, kad metodai, kuriuos panaudojo šioje knygoje, plačiai taikomi ir jų komandos gyvenime: „Nesame teoretikai, patys žiūrėjome, kas mums geriausiai veikia, praktikavome skirtingas rutinas, su kokiomis problemomis teko susidurti, pagal savo asmenines patirtis bei klaidas pavyko sukurti veiksmingas technikas.“
Kviečia leistis į iššūkius
Iki 16 metų J. Terleckas žaidė krepšinį, o vėliau atsidūrė pasirinkimų kryžkelėje ir pažadėjo sau kuo greičiau nustoti imti dienpinigius iš tėvų ir užsidirbti pats. Tai buvo vienas didžiausių jo iššūkių, kurį sėkmingai pavyko įgyvendinti. Šiuo metu vaikinas mokosi 12 klasėje ir dirba trijuose skirtinguose darbuose, o tai, kad viską spėja, padeda išugdyti įpročiai.
„Teko atsisakyti laikinų malonumų, žaidimų, laiko, praleisto mobiliosiose programėlėse, gerai atsirinkti draugus, su kuriais noriu leisti laiką, tačiau dabar visiškai nejaučiu streso viską derindamas. Žinoma, dar būna tokių dienų ar savaičių, kai sėdi nuo ryto iki vakaro ir degi darbuose, bet tai labiausiai ir užgrūdina“, – patirtimi dalijasi J. Terleckas.
Šešiolikmetis M. Gancevičius pernai praktikavo iššūkį keltis penktą valandą ryto. Jis sako, kad tai ypač gerai produktyvumui, tačiau, norint atsikelti penktą valandą, miegoti reikėtų eiti apie 21 valandą, o prieš tai apie dvi valandas nesinaudoti telefonu. „Šią taisyklę ateityje bandysiu apeiti mėlyną šviesą blokuojančiais akiniais“, – šypsosi vaikinas. Jis taip pat derina du darbus bei mokslus, kruopščiai atsirenka dalykus, kuriuos reikia kruopščiai mokytis, nes tai pravers jam ateityje. Naujas 2021 m. jo iššūkis – mėnesis, praleistas Lisabonoje.
5AM komanda – puikus pavyzdys jaunimui, kaip galima drąsiai siekti savo tikslų, nelaukiant, kol baigsi universitetą ar įgysi norimą specialybę. Tai padaryti galima aiškiai paskirsčius prioritetus, planuojant laiką bei nebijant naujų iššūkių.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.