10 būdų, kuriais viršininkas mažina darbuotojų produktyvumą
2013.10.24
Temos: Darbuotojai, Vadyba.
Ne visi viršininkai yra blogi, tačiau vis dar yra pasikliaujančių senąja vadyba. O gal jie tiesiog negalvodami elgiasi kaip niekšai? Bet kuriuo atveju tokiu viršininku būti nepatariame ir pristatome būdus, kuriais mažinamas pavaldinių produktyvumas. Venkite jų ir būsite normalus viršininkas.
Rėkia, gąsdina. Pakeltas balsas privers darbuotojus nerimauti ir pasijusti nesaugiai. Tokiu elgesiu pasieksite priešingą efektą, nei norėtumėte. Panikos apimtas žmogus negali gerai dirbti.
Nepasitiki savo darbuotojais. Nuolatinis įtarinėjimas, tikrinimas tikrai nepadidins produktyvumo. Atvirkščiai, niekas nemėgsta būti persekiojamas. Net jei taip darote norėdamas pagelbėti, nepersistenkite, nes žmonės dažnai puikiai randa išeitį patys, o jums liks tik įvertinti rezultatus. Pagalbos visuomet galima paprašyti ir ją suteikti.
Grasina. Grasindamas atleisti už kiekvieną klaidą tikrai sumažinsite produktyvumą. Prisiminkite, kiek klaidų darote pats (tikiuosi, žinote, kad nesate visažinis?). Turbūt laisvu nuo jūsų persekiojimo laiku užguitas darbuotojas sklaidys darbo skelbimų portalus, atnaujins savo CV ir pradės kito darbo paieškas.
Nesistengia suprasti ir motyvuoti darbuotojų. Viršininkas, kuriam nerūpi jo kolektyvas, vargu ar gali sėkmingai plėtoti verslą. Juk ne veltui personalo paieškai skiriama tiek dėmesio ir veikia daug įmonių, kurios tuo užsiima.
Bijo išsipurvinti rankas. Viršininkas neturėtų skirstyti darbų į blogus ir gerus. Kiekvienam darbui reikia darbuotojo, o kartais ir parodyti pačiam, pademonstruoti, kaip jis turi būti atliktas. Juk jeigu negalite ko nors parodyti, nes tai jums per žema, kaip turi jaustis tai nuolat atliekantis darbuotojas?
Nesuteikia veiksmų laisvės. Daug tyrimų rodo, kad žmonės geriau dirba ir yra produktyvesni, kai jiems suteikiama daugiau laisvės ir pasirinkimo. Juolab kad specialistas dažnai savo siaurą darbo sritį išmano geriau už vadovą. Taigi suteikę daugiau laisvės tik išlošite. Priešingu atveju kentės darbuotojų produktyvumas.
Nesuteikia jokio lankstumo. Sociologiniais tyrimais įrodyta, kad vienas svarbiausių veiksnių darbuotojų motyvacijai yra lankstus darbo grafikas. Jauni darbuotojai studijuoja, vyresni kuria šeimas ir jomis rūpinasi. Lankstumas yra be galo svarbus derinant įsipareigojimus. Be to, produktyvumas sėdint 8 valandas darbe neišlieka vienodas. Vienam tiek valandų dirbti yra per daug, kitas produktyviai dirba ne nuo 8 ar 9, o nuo 11 valandos ryto. Dar kitas produktyviai dirba naktimis. Jeigu darbo pobūdis nereikalauja kitaip, leiskite darbuotojui bent kiek paderinti darbo grafiką ir vertinkite atliktus rezultatus, o prieš tai nustatykite terminus – kokios užduotys ir iki kada turi būti atliktos. Tikėtina, kad po šių pokyčių būsite maloniai nustebęs.
Netaiko skatinamųjų priemonių ir negiria. Produktyvumui didinti naudokite ne lazdą, o morką. Kitaip tariant, ne skriaudimu ir bausmėmis, o paskatinimais ir maloniais dalykais motyvuokite darbuotojus.
Nesuteikia atsakomybės. Bijodami, kad darbuotojas nesusitvarkys su atsakomybe, jį demotyvuojate. Jei samdote specialistą, privalote patikėti, kad jis atliks savo darbą, o ne stengtis dirbti už jį, nuolat kontroliuoti ir nesuteikti veiksmų laisvės. Nedidindami atsakomybės, nuolat patikėdami tą patį darbą taip pat demotyvuosite ir mažinsite kolektyvo produktyvumą.
Demonstruoja pasipūtimą. Egoistiški, pasipūtę ir žeminantys kitus viršininkai slopina norą dirbti, o už akių dėl šių savybių sulaukia apkalbų. Juk lyderiui nereikia įrodinėti savo gerųjų savybių, nes jos ir taip matomos.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.