...

Verslo idėja – duoklė ekologijai

Verslas

2013.06.18

Autorius: Vilija Andrulevičiūtė

Temos: .

Verslo idėja – duoklė ekologijai

Mantas Miliukas Asmeninio albumo nuotr.

Vilnietis Mantas Miliukas sako, kad jo verslas atsirado ne tik iš noro pačiam kurti gerovę, bet ir iš rūpinimosi ekologija. „Sodas be chemijos“ klientams siūlo organines trąšas sodui, daržui bei žavingam gėlių vazonui ant palangės.

Antras kartas nemelavo

Fiziką studijavęs M. Miliukas prieš pradėdamas nuosavą verslą užsiėmė programavimu. Dar dirbdamas samdomą darbą jis susipažino su dabartiniais verslo partneriais. Vyrus siejo ne tik programavimo specialybė, bet ir noras imtis verslo, polinkis į ekologiją.

„Norėjome kurti ką nors teigiamo, naudingo. Pirmasis mūsų verslas buvo susijęs su ekologiška mėsa. Auginome triušius, tačiau norint juos realizuoti reikėjo užsiimti ne itin maloniu darbu – gyvų jų juk neparduosi. Širdis neleido taip elgtis, todėl nutarėme ieškoti kitų verslo nišų“, – pasakoja M. Miliukas.

Antroji idėja – ekologinių trąšų gamyba ir pardavimas – atsirado naršant internete. Nors organinės trąšos brangesnės ir dideli ūkiai nėra linkę tiek investuoti, vyrai nutarė rizikuoti.

„Pirmiausia kilo problemų ieškant vietos, kur galėtume auginti humusą gaminančius sliekus. Tam reikėjo uždaros erdvės. Nusišypsojo sėkmė – radome nebeveikiančią fermą, o jos savininkas panoro tapti akcininku ir užleisti įmonei fermos patalpas. Visa kita, kas susiję su įmonės steigimu ir veiklos pradžia, nebuvo sudėtinga“, – prisiminė verslininkas.

Į įmonės veiką buvo investuota apie 200 tūkst. litų. „Teko imti paskolas, jas grąžiname iki šiol. Laimė, tai nebuvo keblu, visi bankai sutiko paskolinti, rinkomės palankiausias sąlygas“, – pasakojo M. Miliukas.

Skatina ekologinę žemdirbystę

Pašnekovas prasitarė, kad jų įmonė siekia ne tik sėkmingai parduoti savo produkciją, bet ir skatinti ekologinę žemdirbystę. Pasvėrus investicijas į organines trąšas ir jų poveikį, atrodo, kad tai yra kur kas naudingiau, nei manoma. „Dideli ūkiai nėra linkę rinktis organinių trąšų, nes tai ganėtinai brangu, tačiau mažesni ekologiniai ūkiai labai sėkmingai naudoja mūsų produkciją“, – teigė M. Miliukas.

Sliekų išskirtas humusas su aminorūgštimis, vitaminais, fermentais naikina ligas, stiprina augalų imunitetą, atkuria sugadintą dirvožemį, tad žemė vėl tampa derlinga. Biohumuso kaip trąšų poveikis, palyginti su kitomis organinėmis trąšomis – kompostu, durpėmis ar mėšlu, rodo, kad jo naudojimas labiau skatina derliaus augimą. Palyginti su kompostu, pomidorų šiltnamiuose padaugėja 30–40 proc., agurkų – 30–35 proc., bulvių derlius išauga 19,7 proc.

Palyginti su mėšlu, biohumuso reikia 15 kartų mažiau, o derlius vidutiniškai padidėja 30 proc. Palyginti su durpėmis, derlius vidutiniškai padidėja 15 proc.

Įmonė ne tik prekiauja savo produkcija, bet ir rengia informacinius renginius potencialiems klientams apie organinių trąšų naudą, jei atsiranda poreikis, parūpina humusą gaminančių sliekų, apmoko, kaip jį išgauti.

Sulaukia užsienio klientų dėmesio

M. Miliukas įsitikinęs, kad jų gaminamos organinės trąšos yra pranašesnės už bet kurių konkurentų, nes įmonė griežtai laikosi principo, kad trąšos turi būti visiškai natūralios.

„Kiti organines trąšas maišo su cheminėmis priemonėmis. Kartais mes sulaukiame pageidavimų padaryti „kažką tokio“, kad būtų ganėtinai natūralu, bet pigu. Visuomet atsisakome, nes principas tiekti tik ekologišką produktą mums yra kertinis“, – sakė M. Miliukas.

Įmonė skaičiuoja antruosius gyvavimo metus, o klientų vis daugėja. Žmonės vis dažniau renkasi ekologiškas prekes, o tai skatina ir naujų ekologinių ūkių atsiradimą bei įmonės „Sodas be chemijos“ verslo sėkmę.

Pasak pašnekovo, jų prekės sulaukia ir klientų iš užsienio dėmesio: „Vokietijoje jau turime žmogų, kuris ten užsiima mūsų produkcijos pardavimu. Žiemą planuojame sulaukti klientų iš šios šalies. Tiesa, tiek dėl vėlavusio pavasario, tiek dėl ne visai aiškių perspektyvų delsėme pradėti šio sezono humuso gamybą, tačiau tikimės su viskuo susidoroti.“

M. Miliukas sako, kad plėtojant verslą negalima laukti tinkamo momento, jį reikia susikurti pačiam. „Veikti reikia iš karto, nieko nelaukiant“, – pridūrė pašnekovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.