Utopinė idėja, virtusi realybe
2012.05.16
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Bendraujant su Gintaute Plavinskiene (30 m.) net kelis kartus buvo pakartota mintis, kad yra dvi verslu užsiimančių žmonių kategorijos. Vieni gali parduoti bet ką ir bet kam, o kiti kantriai laukia, kol į galvą ateis tinkama idėja, kuria jie besąlygiškai tikėtų. Save moteris priskiria antrajai kategorijai. Ilgokai laukusi, dabar ji užsiima tuo, kuo tikrai tiki, ir turi internetinę parduotuvę „Spalvotos raidės“, gaminančią ir pardavinėjančią medines dekoratyvines raides. O įdomiausia, kad visas kūrybos procesas paliekamas patiems pirkėjams.
G. Plavinskienė pasakoja, kad mintis kurti verslą kirbėjo jau seniai. „Nieko bendra nei su menu, nei su medžiu, nei su verslu neturėjau. Baigiau vadybą Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete. Specializavausi draudimo srityje ir šešerius metus iki vaikų gimimo dirbau draudimo įmonėje. Vis dėlto visąlaik mąsčiau, kad kada nors turėsiu ką nors savo. Niekada nebuvau iš tų, kurie gali parduoti bet ką. Labai verslūs žmonės juk moka parduoti viską. O aš laukiau įkvėpimo, geros idėjos ir visada maniau, kad jeigu kada ką ir turėsiu, tai pati tuo degsiu“, – pasakoja moteris.
Tinkamos idėjos Gintautė ieškojo ilgai. Porą sykių jau pamanė radusi, ko ieškojusi: „Nesu iš tų, kuri galėtų pardavinėti traktorius. Nesu stebuklinga pardavėja. Tiesiog laukiau tinkamos idėjos. Gimus vaikams sugalvojome kurti savo darželį, bet ši mintis viliojo trumpai. Darželį juk turi įkurti profesionalas. Griebdamasis verslo turi arba rasti sritį, kurioje jaustumeisi stiprus, arba mokytis visko nuo pradžių. Vartotojai juk nemato gamybos proceso. Kol dar neturėjome vaikų, su vyru daug keliaudavome ir visada ieškojome kokios nors idėjos, kurios Lietuvoje dar niekas nebandė įgyvendinti.
Viena iš minčių buvo natūralių vaisių sulčių baras. Tada Lietuvoje to dar nebuvo. Pamatėme tokią vietą Paryžiuje. Prisimenu, jau skaičiavau, gyvenau šia mintimi. Vis dėlto gal per mažai tikėjome, o gal nuslopino tai, kad negavome norimos vietos. Gal po pusmečio pamatėme, kad sulčių baras atsirado, tad idėja, matyt, buvo visai gera.“ Mintis imtis dekoratyvinių raidžių gamybos kilo spontaniškai. Gal net pragmatiniai sumetimai paskatino. „Kelis mėnesius labai norėjau ir ieškojau vaiko kambariui abėcėlės. Tačiau ne šablono, o skirtingų raidžių. Iš pradžių buvo mintis ieškoti nereikalingų parduotuvių iškabų. Galiausiai internete aptikau parduotuvę, kurioje raides gali susikurti. Man ta mintis labai patiko ir užkabino“, – prisimena pirmąsias verslo kūrimo akimirkas moteris.
Dabar verslininkė su šypsena kalba apie savo naivumą. Pradėti gamybą pasirodė kur kas sunkiau, nei ji su vyru manė. „Atrodė, tiesiog nusipirksime elektrinį siaurapjūklį ir pjaustysime namie. Iš pradžių taip ir buvo. Parsisiuntėme jį iš Vokietijos, bet jau po pirmos raidės pamatėme, kad šitaip nieko nebus. Supratome, kad reikia specialių staklių. Galiausiai radome tokias Lietuvoje. Pirmą kartą pamatę stakles iš esmės pradėjome mokytis nuo nulio. Aš neįsivaizdavau, kas iš tikrųjų yra staklės. Iki tol žinojau tik tiek, kad yra plaktukas ir grąžtas. Tuo mano žinios apie medžio darbus ir apsiribojo.
Kelis mėnesius vargome, kol radome tinkamus staklių darbo režimus. Ilgai nesisekė gauti norimo rezultato, bet viskas atėjo su praktika. Niekada nenorėjau pasiduoti, visada maniau, kad mes tiesiog šio to dar nežinome. Aišku, buvo abejonių, kad gal mūsų staklės nepakankamai rimtos ar panašiai… Vis dėlto tikėjau, kad viską išmoksime. Dabar jau iš tikrųjų draugaujame su staklėmis“, – pasakoja verslininkė. Ar nebuvo baisu pradėti šį tą visiškai naujo, juk verslas neatsiejamas nuo rizikos? G. Plavinskienė purto galvą: „Niekada nedievinau savo darbo. Be to, jau buvau padariusi nemenką pertrauką – porą metų auginau vaikus. Tad jau buvau visiškai atitrūkusi nuo to darbo režimo. Aišku, būčiau vėl pripratusi, bet žinojau, kad paprasčiausiai nenoriu. Tad baisu nebuvo.“
Rizika pasiteisino. Verslininkė džiaugiasi pradėjusi Lietuvoje šį tą nauja ir galvoja apie plėtimąsi: „Šias raides galima naudoti ne tik vaikų kambarių puošybai. Tai gali būti ir interjero detalė, papuošalas. Kol kas mūsų produkcija dažniausiai naudojama vaikų kambariuose. Mes ir pradėjome su tokia idėja. Todėl ir mūsų interneto parduotuvės dizainas toks šiltas ir jaukus, o kone visos pavyzdinės nuotraukos yra iš vaikų kambarių. Natūralu, kad reikia žmonėms parodyti kelią. Vėliau bandysime supažindinti ir su kitomis galimybėmis.“
Ko gero, didžiausias „Spalvotų raidžių“ išskirtinumas ir žavesys yra galimybė pačiam klientui susikurti norimą dizainą. „Pirkėjui yra didžiulis malonumas pasidaryti unikalų papuošimą. Iki šiol dar nebuvo nė vieno tokio pat užsakymo. Derinių yra begalybė. Manau, žinojimas, kad daugiau niekas neturi tokio pat daikto, ir yra didžiausias malonumas. Beje, kai kada klientai padaro ką nors, ko pati niekada nesitikėjau. Šablonus kūriau pagal savo skonį, bet klientai dažnai nustebina. Į kūrybos procesą dažnai įsitraukia ir vaikai. Jiems svarbiausia, kad raidės keltų asociacijų. Pavyzdžiui, raitytos primena pasakas, yra „Ferrari“ logotipo įkvėptas ar Harį Poterį primenantis šriftas“, – pasakoja verslininkė.
G. Plavinskienė džiaugiasi ir tuo, kad pavyko sukurti būtent tokią internetinę parduotuvę, kokios norėjo: „Man patinka, kad nereikia turėti patalpų, t. y. gyvos parduotuvės. Nereikia nieko įrengti, samdyti besišypsančių pardavėjų. Bendrauji su žmonėmis, bet neprivalai kasdien kvepėti ir šypsotis. Nuo pat pradžių sakiau, kad didžiausia investicija kuriant internetinę parduotuvę bus į jaukumą. Mano tikslas buvo padaryti ją patrauklią. Norėjosi tokios erdvės, kuri viliotų grįžti ir pasižvalgyti dar kartą. Šią mano idėją mūsų internetinės parduotuvės kūrėjai įgyvendino 130 proc. Už tai esu jiems labai dėkinga.“
Kas, jos manymu, svarbiausia pradedant verslą? G. Plavinskienė pirmenybę teikia gerai idėjai ir disciplinai: „Svarbiausia yra rasti tinkamą idėją, kuria tikrai tiki ir degi. Dar geriau, jeigu ji nauja. Tada visi keliai yra atviri. Smagu žinoti, kad padarei gerą daiktą. Valios ir disciplinos irgi reikia daug, nes kai niekas nekvėpuoja į nugarą, gali per daug atsipalaiduoti… Jeigu būtų viršininkas, viskas vyktų kur kas greičiau, nes kai nėra kontrolės, disciplinos kai kada trūksta. Reikia tiesiog užsispirti, daryti, tikėti.“
Gintautės Plavinskienės darbai: raidės ant sienos, linksmoji abėcėlė, pastatomos raidės.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.