...

Unikaliomis žaliuzėmis trokšta pradėti pokytį pasaulyje

Verslas

2016.12.21

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Unikaliomis žaliuzėmis trokšta pradėti pokytį pasaulyje

Žaliuzių „Collect & Reflect“ komanda Asmeninio albumo nuotr.

Malonumas pabendrauti su Ignu Šlapkausku man pasitaikė jau antrą kartą. Inovatyviomis idėjomis jau seniai gyvenantis inžinierius maždaug prieš porą metų įgyvendino genialiai paprastą idėją – sukūrė žaliuzes, kurios, reaguodamos į oro temperatūrą, atspindi arba kaupia saulės šilumą ir taip vėsina arba šildo patalpas. Šiandien „Collect & Reflect“ jau prieinamos kiekvienam lietuviui, o ir susidomėjimo iš užsienio inovatyviam produktui tikrai netrūksta.

Prototipą sukūrė sodo nameliui

I. Šlapkauskas pasakoja, kad „Collect & Reflect“ prasidėjo, galima sakyti, buitinėmis sąlygomis. Žaliuzių prototipą jis kūrė savo šeimos poreikiams.

„Viskas prasidėjo labai paprastai. Tiesiog vasaromis su šeima vis išvažiuodavome pagyventi į sodo namelį. Jo izoliacinės ypatybės tikrai nėra geros, ypač antrame aukšte tikrai būdavo per karšta. Kadangi jau 25 metus esu inžinierius šilumininkas, pradėjau kažką galvoti. Žodžiu, visa ko pradžia buvo labai paprastas buitinis skausmas“, – prisimena jis.

Išsprendęs savo problemą, pašnekovas netruko susimąstyti, kad su panašiomis problemomis susiduria daugybė žmonių visame pasaulyje. Tad natūraliai kilo mintis pradėti žaliuzes ruošti masinei gamybai.

 

„Man regis, mes iki šiol dar esame neatradę daugybės labai paprastų dalykų.“

I. Šlapkauskas.

 

„Mano sprendimas davė labai gerų rezultatų. Tuo metu kaip tik buvau pabaigęs vieną iš savo projektų ir neturėjau jokios labai įtemptos veiklos. Turiu kelis verslus ir vis stengiuosi juos kuo nors dar papildyti. Pamaniau, kodėl gi ne. Juk tai daiktas, turintis potencialo visame pasaulyje. Šiuo metu turime jau beveik tris patentus. Iš tikrųjų labai reta ir smagu sukurti visiškai naują produkto tipą. Tai dar labiau masina“, – neslepia „Collect & Reflect“ įkūrėjas.

Anot jo, žaliuzių veikimo principas labai paprastas. Jį labai lengva paaiškinti ir kinui, ir prancūzui, ir vokiečiui. Vasarą saulės spindulius jos atspindi, taip neleisdamos patalpai pernelyg įkaisti, o žiemą kaip tik juos sugeria ir ją papildomai šildo. Taip taupoma energija, kuri būtų sunaudojama kondicionieriui ar radiatoriams.

„Visi tik nustemba, kaip čia viskas nesudėtinga. Ir iš tikrųjų nesudėtinga. Tiesiog niekas iki šiol to nebuvo padaręs. Man regis, mes iki šiol dar esame neatradę daugybės labai paprastų dalykų. Čia panašiai kaip su dabartiniais telefonais. Atskiros jo funkcijos naudotos jau seniai, bet prireikė laiko, kol kažkas visas jas sujungė viename daikte“, – teigia I. Šlapkauskas.

Sunkiausias uždavinys – sužavėti inovacijomis ir kitus

Pašnekovas pabrėžia, kad žaliuzės „Collect & Reflect“ su niekuo nekovoja. Jos tik papildo jau esamus sprendimus. Jeigu žmogus nori užuolaidų, nėra jokių problemų. Žaliuzės praleidžia ir šviesą, ir infraraudonuosius spindulius. Būtent toks universalumas ir yra didžiausias gaminio panašumas, padėjęs pelnyti ir ne vieną tarptautinį apdovanojimą.

„Be jokios abejonės, džiugina ne tik pripažinimas, bet ir paprastų žmonių reakcija. Aišku, šiandien daug geriau už visokius pripažinimus būtų investicijos (juokiasi). Visgi unikalaus produkto kūrimas, patentavimas yra baisi pinigų leidykla. Jau greitai pasieksime 100 tūkst. eurų, išleistų patentams, ribą“, – atvirauja I. Šlapkauskas.

Jis puikiai suvokia, kad produkto išradimas ir masinė jo gamyba – tai dvi gana skirtingos sritys. Todėl dabar pagrindinė „Collect & Reflect“ užduotis yra partnerių paieškos.

„Mes tikrai nesame gamybininkai. Ten visai kitokia specifika. Todėl ir pasirinkome licencijavimo modelį. Ieškome gamyklų, kurios galėtų gaminti greitai ir kokybiškai. Pasirinkome dabartinius savo partnerius – „Ardeną“, nes jie netaupo kokybės sąskaita. Mums neįdomūs partneriai, kurie vaikosi trumpalaikio pelno. Aišku, juos surasti gana sunku. Tenka daug keliauti, tartis“, – sako pašnekovas.

Inovatyvių žaliuzių pristatymai jį gano po visą pasaulį. Pati idėja praktiškai visada pasitinkama labai palankiai. Problema paprastai slypi gamintojų inertiškume ir tingėjime prisidėti prie inovavimo.

„Gamybininkai paprastai turi daug rutininių darbų. Juk gamybos linijose vis kažkas sulūžta, užstringa. Ateini pas juos su tokia visiškai inovatyvia idėja, o jie tau tiesiog neturi laiko. Taigi ieškant partnerių reikia surasti tokius, kurie ne tik gamintų kokybiškai, bet ir turėtų valios bei išteklių inovuoti. Juk naujo gaminio įvedimas į rinką yra labai sudėtingas procesas, kuriam reikia specifinių žinių“, – aiškina I. Šlapkauskas.

Turėsime eiti į priekį pamažu

Išgirdus apie tokio tipo gaminį, galėtų natūraliai kilti mintis: visa tai puiku, bet, ko gero, ir brangu. Tačiau šiandien ji visiškai nepagrįsta. „Collect & Reflect“ kaina, palyginti su panašios kokybės gaminiais, ne tik smarkiai nesiskiria, bet ir per maždaug 1–2 metus atsiperka. Pasak pašnekovo, tik tokio tipo sprendimai, kai už panašią kainą pasiūlomas ne analogiškas, o įvairiapusiškai pranašesnis produktas gali padėti spręsti tas opias ekologijos problemas, su kuriomis žmonės jau ilgai nesėkmingai tvarkosi.

„Energetikos srityje dirbu jau daug metų. Tai labai sudėtinga rinka. Tas energijos poreikis tik auga. Niekas net negalvoja, kaip vartoti mažiau. Todėl, jeigu tik yra galimybė kažkur sumažinti jos poreikį, labai gerai. Mes tam turime visas galimybes. Tai paprasčiausiai nėra prioritetas“, – atvirai kalba I. Šlapkauskas.

Anot jo, energetika yra labai brangi sritis, jai reikia milžiniškų investicijų. Mes galime ilgai ir nuobodžiai kalbėti apie būtinybę keisti savo įpročius, bet tiesa tokia, kad niekas nenori aukoti savo patogumo. Pažanga įmanoma tik judant mažais žingsneliais.

„Tiesą sakant, aš manau, kad ir po 20 metų nelabai čia kas pasikeis. Gyvensime, kaip gyvenome. Kažką pakeisti gali nebent nauji reguliavimai, priversiantys gamintojus pasikrapštyti galvas. Į priekį turėsime eiti mažais žingsniais. Apsišildysime namus, įsirengsime tokias žaliuzes… Visuomenė yra gyvas organizmas, kurio atskiros dalys gyvena savais rūpesčiais. Vieniems šie ekologiniai klausimai bus svarbūs, kitiems nelabai, o tretiems labiau rūpės, kaip išleisti vaikus į mokyklą“, – teigia „Collect & Reflect“ kūrėjas.

Tačiau, neatsižvelgiant į gana skeptišką požiūrį, pašnekovui tikrai netrūksta ir optimizmo. Kasdienės mažos pergalės ir yra tai, kas suteikia džiaugsmo ir noro dirbti toliau.

„Mane, kaip žmogų, tiesiog džiugina inovacijos. Nepriklausomybės pradžioje buvau vienas iš tų, kurie sugalvojo, kaip galima deginti lietuvišką naftą. Prisidėjau prie vakarietiškų technologijų diegimo duonos kepyklose. Mane tokie dalykai tiesiog žavi. Inovacijos niekada neturi riboti žmogaus komforto. Tai sunku pasiekti, bet mane ši problema ir varo į priekį. Kai pavyksta pagerinti aplinką ir gyvenimą, jausmas yra nuostabus“, – sako I. Šlapkauskas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.