...

Tinklaraštis gali būti kulinarijos studijos pradžia

Verslas

2022.07.20

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Tinklaraštis gali būti kulinarijos studijos pradžia

Agnė Paulauskienė ir Martynas Paulauskas Asmeninio albumo nuotrauka

Prieš pusantrų metų sostinės senamiestyje atidarytą kulinarijos studiją „2 Virėjai“ Agnė Paulauskienė (29) ir Martynas Paulauskas (27)  vadina karantino verslu, mat ir maisto tinklaraštį pradėjo, ir studiją įkūrė karantinų įkarštyje. „Supratome, jog esam ypač maži, tad neturime daug ko prarasti. Sunkiausia buvo save nuteikti pozityviai verslo pradžiai. Dėl karantino apribojimų visiškai negalėjome įgyvendinti savo pradinės verslo idėjos, tad pradėjome dirbti kaip restoranas: gaminti dienos pietus bei vėlyvuosius pusryčius“, – pasakoja kulinarijos studijos šeimininkai.

Kai Paulauskai organizavo savo vestuvių šventę, susidūrė su problema – niekur nerado tokių desertų, kokių norėjo. O išragauta degustacijų buvo išties nemažai, – sako. Tad nusprendė savo šventei juos pasigaminti patys. Kartu fotografavo ir nuotraukomis dalinosi socialiniuose tinkluose.

„Vis dažniau sulaukdavome klausimų ar pasidalinsime receptais, ar turėsime savo tinklaraštį. Deja, bet gabiam virtuvės šefui tinklaraščio idėja neatrodė patraukliai bei profesionaliai. Tačiau praėjus pusmečiui įkalbinėjimų, nusprendėme, jog galime sukurti geros kokybės, restoraninio lygio projektą, kuris žmonėms parodytų, kad ir namuose galima nesunkiai pasigaminti puikius patiekalus. Tuo metu net neįtarėme, jog tinklaraštis gali būti kulinarijos studijos pradžia“, – pasakoja A. Paulauskienė.

Nutarė susikurti savo darbo vietą

Pasak pašnekovės, ironiška, tačiau tinklaraščio paleidimo į dienos šviesą laikas sutapo su pandemijos ir pirmojo karantino Lietuvoje pradžia. „Ilgai galvojome ką daryti, nes nežinojome ar žmonės šiuo sudėtingu laiku norės suktis virtuvėje. Tačiau surizikavome ir ta rizika pasiteisino, – pažymi ji. – Palaipsniui socialiniuose tinkluose užsiauginome savo auditoriją, su kuria palaikome glaudžius ryšius iki dabar. O praėjus pusei metų pristatėme šventines užkandžių dėžutes, kurioms skyrėme labai daug darbo. Kiekvieną savaitę patys pristatydavome klientams maistą į namus.“ Užsakymų buvo labai daug ir šeima greitai suprato, jog negali dirbti ištisas paras. Reikėjo apsispręsti – susikurti savo darbo vietą arba palikti tinklaraštį kaip laisvalaikio užsiėmimą. Noras turėti savo studiją nugalėjo. Po keturių mėnesių įkūrimo darbų, duris atvėrė kulinarijos studija „2 Virėjai“.

Virtuvėje sukasi dviese

 Tai, kad savo versle sukasi dviese, atspindi ir pavadinimas. Du virėjai papildo vienas kitą – Martynas atsakingas už pagrindinius patiekalus, o Agnė – už desertus ir yra patenkinti savo darbu, kuris, aiškina juodu, suteikia vis naujų patirčių ir kiekvienas renginys, kiekviena diena skirtinga, kupina vis kitokių iššūkių.
Nuosavo verslo didžiausias sunkumas, atskleidžia, yra tai, jog tenka gyventi darbe. „Negali tiesiog užverti durų ir visko palikti už jų. Kiekvieną dieną sprendžiamos skirtingos problemos, tenka susigyventi su dideliu stresu. Norėdami užtikrinti šviežiai gaminamo maisto kokybę supratome, jog negalime aklai pasitikėti restoranų tiekėjais. Todėl kiekvieną savaitę patys apsipirkinėjame. Tai užima daug laiko ir jėgų, tačiau žinome, jog klientas savo lėkštėje gaus kokybišką ir šviežiai pagamintą patiekalą“, – atsakingai savo darbą vertina šeima, glaudžiai bendraujanti su savo sekėjais socialiniuose tinkluose ir neinvestuojanti į nuomonės formuotojus, nes įsitikino, jog nuoširdžios rekomendacijos iš lūpų į lūpas yra pati geriausia reklama.

Per metus darbo visos investicijos atsipirko

„Dviejų virėjų“ kulinarijos studija – vos 34 kv.m., jos įrengimui didelių investicijų neprireikė – jos atsipirko per metus darbo.

Verslo pradžiai šeima sudėjo visas savo santaupas ir pirmiausia įsigijo darbui reikalingiausius daiktus, inventorių kaskart vis atnaujina ar papildo ir dabar yra patenkinti, kad dirba ypač patogiai.
„Įsitikinome ne kartą, jog norint išsilaikyti, reikia ne tik mylėti savo darbą, bet ir save: atsirinkti projektus, rasti laiko poilsiui. Niekuomet nereikia savęs nuvertinti, tačiau privalu žinoti, kada reikia sustoti“, – apie nuosavo verslo patirtį dalinasi studijos šeimininkė. Ji papildo, kad pandemija privertė pradėti dirbti restorano principu, nes tuo metu negalėjo rengti kulinarinių kursų, interaktyvių vakarienių ar privačių renginių, tačiau toks darbo principas taip pasiteisino, jog iki šiol veikia ir restoranas.

Ir virėjai, ir plovėjai, ir padavėjai

Kulinarijos studijos bendraįkūrėjai apie studijos lankytojus sako: „Kadangi esame ir virėjai, ir plovėjai, ir padavėjai, klientus priimame kaip laukiamus svečius. Stengiamės nuoširdžiai palaikyti ryšį, paklausiame kaip jiems sekasi. Su nuolatiniais savo studijos svečiais jaučiamės lyg su draugais –  žinome, kur bei kada jie atostogauja, pakalbame ne vien apie maistą. Džiaugiamės, jog klientai pas mus jaučiasi jaukiai, nebijo ne tik pagirti, bet ir duoti pastabų. Savo klientais labiau džiaugtis, tikriausiai, neįmanoma, – pasidalija džiuginančiais kasdienybės dalykais ir nors maitinimo versle konkurencija stipri, pastebi, jog kiekvienas stengiasi kažkuo išsiskirti. –  Mes esame visiškai pasinėrę į savo darbą, kad jis būtų atliekamas kuo geriau. Ir gyvenime, ir  versle esame patys savimi – studiją kūrėme kaip namus. Smagu matyti klientų nuostabą pamačius, jog mūsų erdvė nėra restoranas. Nuolatos girdime komplimentus dėl studijoje vyraujančio jaukumo“, – mielai mintimis pasidalina A. Paulauskienė, pasvajojanti ir apie didesnę erdvę, tačiau kol kas restoranu tapti neplanuoja, „studijos konceptas mums labai tinka bei patinka.“

Kulinarinės studijos „2 Virėjai“ šeimininkai Paulauskai, patys save vadinantys smulkiu ir jaunu verslu, įsitikinę, jog visuomet svarbu turėti viziją, ja tikėti ir labai daug nuoširdžiai dirbti negailint savęs. „Savo verslas yra ne tik skambi žodžių frazė, bet ir didelė atsakomybė, tad privalu ją įvertinti bei turėti tikslingą kryptį bei planą“, – linki jie.

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.