Tikėk tuo, ką darai, ir bet kokia veikla nebus tau per sunki
2013.10.09
Temos: Verslo pradžia.
„Net jei nepasisektų ir šį verslą tektų po pusmečio baigti, tai būtų vienas šviesiausių ir įsimintiniausių mano gyvenimo etapų“, – sako vilnietė Oksana Borisova-Kuncienė, prieš porą mėnesių Vilniuje įkūrusi knygyną „Jauku“. Veikli moteris siekia, kad graži ir ypatingą aurą turinti vieta, esanti sostinės Žvėryno rajone, taptų antrais namais visiems, kurie mėgsta skaityti ir vertina gerus, kokybiškus tekstus.
Svajonė, išsipildžiusi po penkiolikos metų
Imtis prekybos naujomis ir skaitytomis knygomis ilgą darbo patirtį televizijoje turinti O. Borisova-Kuncienė nusprendė neatsitiktinai.
„Knygos visada užėmė ypatingą vietą mano gyvenime. Skaitau nuo mažens, o už meilę ir pagarbą rašytiniam žodžiui labiausiai esu dėkinga tėvams ir penkioms tetoms, kurios skaitė man daug ir ne tik prieš miegą“, – šypteli knygyno įkūrėja ir prasitaria, kad dėl knygų neretai aukoja ne tik miegą ir valgį, bet ir buvimą su šeima.
Net keliolika metų televizijoje praleidusi vilnietė teigia, kad knygynas tapo savotiška atgaiva ir ilgai lauktu poilsiu. Kartu tai pabėgimas iš beprotiško žiniasklaidos pasaulio, kuriame įsigalėjusios vertybės tapo nepriimtinos jautrios, meniškos sielos moteriai.
„Bėgant laikui pradėjau jausti, kad užsisuku rutinoje, nieko nauja neišmokstu. Per penkiolika metų televizija labai pasikeitė ir joje vykstantys procesai tapo man svetimi, atgrasūs. Supratau, kad negaliu sau meluoti ir daryti to, kuo netikiu“, – aiškina pasitraukimo iš televizijos priežastis pašnekovė.
Atsisakiusi darbo, kuriam skyrė didžiąją dalį gyvenimo, ambicinga vilnietė nė kiek nesikrimto. Priešingai, nusprendė ryžtis didžiausiai gyvenimo avantiūrai – nuosavai veiklai, apie kurią kartais pasvajodavo.
Kaip ir reikėjo tikėtis, ilgai nesukdama galvos dėl verslo idėjos vilnietė pasuko knygų link.
Verslininko kelias – ne rožėmis klotas
Suvokusi, kad dabar arba niekada, būsima knygyno savininkė pradėjo tinkamos vietos paieškas. Vietos, kurioje jaukiai ir komfortiškai jaustųsi tiek ji pati, tiek kiti žmonės, atėję naujos knygos įsigyti arba šiaip maloniai paplepėti prie arbatos ar kavos puodelio.
Žvėryne esančios patalpos, pro kurių langus galima stebėti Znamenskajos cerkvės kupolus ir jausti lengvą vėjo, kilusio virš netoliese šniokščiančios Neries, pūtimą, atsirado netikėtai. Jas vieną dieną atrado pašnekovės vyras Dainius.
O. Borisova-Kuncienė neslepia, kad patalpų suradimas buvo didžiausia, bet ne vienintelė problema siekiant įkurti nuosavą verslą. Sunkiausia, pasak jos, buvo išeiti iš komforto zonos, kurioje viskas buvo gerai pažįstama, ir leistis į kelionę po naujų iššūkių kupiną pasaulį.
Pašnekovė atvirai prabilo ir apie įsišaknijusią valstybinėse įstaigose biurokratiją.
„Buvau nemaloniai nustebusi, kai supratau, kokius vargo kelius teks nueiti siekiant pradėti nuosavą veiklą. O kur dar smulkiojo verslo plitimą Lietuvoje ribojantys atsakingų institucijų veiksmai, kaip reikiant patuštinantys naujų verslininkų kišenes dar nepradėjus gauti pelno“, – neslepia kartėlio knygyno savininkė.
Mažas knygynas su didelėmis ambicijomis
Nors verslininkės apdarus besimatuojanti O. Borisova-Kuncienė kol kas nesiryžta spręsti, ar vieta atneš sėkmę, vien knygų prekyba apsiriboti neketina.
„Mano vizija – sukurti vietą, kurioje ne tik būtų galima nusipirkti arba pasiskolinti kokybiškos literatūros, bet ir dalyvauti knygų pristatyme, praleisti laiką įdomioje parodoje ar poezijos skaityme. Norisi, kad knygynas alsuotų gyvybe, kviestų į svečius ne vien neabejingus knygoms, bet ir tuos, kurie tiesiog nori praleisti laiką jaukioje aplinkoje“, – dalijasi mintimis „Jauku“ įkūrėja.
Kol dėliojami renginių grafikai, knygyno lankytojai gali mėgautis skania arbata ir kava, šiltais pokalbiais ir, žinoma, knygomis. Jų čia tikrai netrūksta. Turinti gerą uoslę geroms knygoms „Jauku“ šeimininkė pasirūpino, kad į lentynas sugultų tik didelės vertės kūriniai.
„Manau, maži knygynai yra būtent tos vietos, kur skaitytojas gali rasti savo knygą. Labai tikiuosi, kad ir „Jauku“ bus tokia vieta. Vieta, kurioje orientuosimės ne į tai, kas neša pelną, o į tai, ko iš tikrųjų reikia žmogui“, – pabrėžia O. Borisova-Kuncienė.
Pašnekovės teigimu, pagrindinis jos siekis – suburti aplink knygyną bendruomenę, sulaužyti įsišaknijusius visuomenėje bendravimo stereotipus, suburti knygyno lankytojus į aktyvią, optimistiškai nusiteikusią grupę.
Džiaugtis gyvenimu yra paprasta
Optimistiškai į ateitį žvelgianti „Jauku“ šeimininkė džiaugiasi kiekviena akimirka, praleista darbe. O. Borisova-Kuncienė naujame darbe teigia nė kiek nepavargstanti, o jei taip ir nutinka, nuovargis įgauna taurią ir malonią prasmę.
„Dirbti sau yra neapsakomai gera. Man be galo patinka, kad po ilgos pertraukos vėl galiu mokytis, sužinoti šį tą nauja. Dievinu savo naują gyvenimą ir net jei nudegsiu ir, kaip teigia kiti, brangiai sumokėsiu už tokį malonumą (į knygyno atidarymą pašnekovė jau investavo apie 50 tūkst. litų), žinosiu, kad buvo verta pagaliau ryžtis tokiam žingsniui“, – teigia gyvenimo svajonę įgyvendinusi vilnietė.
Pasak jos, tam, kad pajustum gyvenimo pilnatvę, reikia išties nedaug.
„Visų pirma nestokoti drąsos ir ryžto daryti tai, kas iš tikrųjų patinka. Ir, be abejo, būti naudingam kitiems, teikti žmonėms džiaugsmą ir laimę – štai kur slypi gyvenimo esmė ir harmonijos paslaptis“, – įsitikinusi O. Borisova-Kuncienė.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.