...

Sutelktinis NT finansavimas: kas ir kokias sumas investuoja?

Verslas

2020.02.20

Autorius: bzn start

Temos: .

Sutelktinis NT finansavimas: kas ir kokias sumas investuoja?

Jau keletą metų Lietuvoje veikiantis sutelktinis nekilnojamojo turto (NT) finansavimas tampa vis populiaresniu investicijų pritraukimo būdu. Statistika rodo, kad investuojančių skaičius taip pat auga. Ilgiausiai Lietuvoje veikiančios licencijuotos sutelktinio NT finansavimo platformos „Röntgen“ vadovas Martynas Stankevičius sutiko papasakoti, kokias sumas ir kokio tipo investuotojai skiria projektams.

Investicijos įvairios

M. Stankevičius prisimena, kad vos pradėjus veiklą ir pritraukiant lėšas pirmam „Röntgen“ platformoje paskelbtam projektui, didžiausia vienos investicijos suma siekė 50 tūkst. eurų.

„Tuomet rinkome 300 tūkst. eurų projektui Vilniaus senamiestyje ir po 50 tūkst. investavo 2 asmenys. Kiti investavo po 30, 25, 22 tūkst. ir mažiau. Minimalią sumą tada investavo nedaugelis“, – pasakojo M. Stankevičius.

Po kurio laiko „Röntgen“ ėmėsi rinkti didesnę sumą – 500 tūkst. eurų. Tą kartą didžiausia vieno asmenis skirta investicija siekė jau 100 tūkst. eurų, o ją skyrusių investuotojų buvo 2.

Auga investuojančiųjų skaičius

M. Stankevičiaus teigimu, žiūrint į visus anksčiau platformoje skelbtus projektus, kuriems buvo renkamos investicijos, galima aiškiai pamatyti investuotojų skaičiaus didėjimo tendenciją ir institucinių investuotojų suinteresuotumo augimą.

„Kai rinkome pirmojo mūsų platformoje paskelbto projekto investicijas, tuomet iš viso investavo 31 asmuo. 10 iš jų sunešė 80 proc. rinktos sumos. Vėlesniame projekte investuotojų skaičius šoktelėjo iki 45, o, pavyzdžiui, po metų, praeitą rudenį, sėkmingai finansuotas projektas sulaukė 93 investuotojų“, – nurodė M. Stankevičius ir pridūrė, kad investuojančių asmenų skaičiaus didėjimą galima sieti su institucinių investuotojų įsitraukimu, kurie ėmė pasitikėti platformos darbu.

„Asmenų, investavusių minimalią 1 000 eurų sumą, daugėja, tad auga ir jų sunešama investicijų suma. Pastarajame projekte taip buvo surinkta beveik 30 tūkst. eurų. Tai rodo, kad įsidrąsina ir mažiau patyrę, pradedantys investuotojai, kurie iš pradžių tik stebėjo stambesnių, labiau patyrusių investuotojų elgesį, o dabar vis drąsiau investuoja ir patys, mat jaučiasi saugiau tai darydami petys petin su dideliais žaidėjais“, – pabrėžė M. Stankevičius ir pridūrė, kad „Röntgen“ investuotojų ar investavimu sutelktinio NT finansavimo projektuose besidominčių žmonių bendruomenę sudaro jau beveik 3 000 žmonių bei institucijų.

„Įsidrąsina ir mažiau patyrę, pradedantys investuotojai, kurie iš pradžių tik stebėjo stambesnių, labiau patyrusių investuotojų elgesį, o dabar vis drąsiau investuoja ir patys.“ M. Stankevičius.

Ateitis pozityvi

Jo teigimu, šiandien stambūs investuotojai suneša apie 60–70 proc. platformoje surenkamų investicijų. Ateityje, „Röntgen“ vadovo manymu, svarstyklės turėtų nusvirti į kitą pusę ir svarbesnis vaidmuo atiteks ir smulkiems investuotojams.

„Kol Lietuvoje dar tik formuojasi investavimo kultūra, smulkių investuotojų yra per mažai. Net ir pažiūrėję į bendrą mūsų šalies sutelktinio NT finansavimo platformų apyvartą, gausime gana kuklų rezultatą. Tad, nors savo šiandienos augimą daugiausia siejame su dideliais ir reikliais instituciniais investuotojais, lygiagrečiai skiriame daug laiko ir smulkiųjų investuotojų švietimui. Pastarieji, tikime, ilgainiui gali tapti svarbiu finansų rinkos dalyviu, kuris investuos kartu su ilgamečiais rinkos profesionalais“, – akcentavo M. Stankevičius.

Jo vadovaujama sutelktinio NT finansavimo platforma „Röntgen“ yra pirmoji Lietuvos banko licenciją gavusi sutelktinio NT projektų finansavimo platforma šalyje, veikianti nuo 2018 m. Per veiklos laikotarpį joje projektams surinktų investicijų suma viršijo 6 milijonus eurų, o investuotojų uždirbamos palūkanos svyravo nuo 6 iki 12 proc.

Praeitais metais „Röntgen“ sulaukė svarbaus įvertinimo, kai į šios proptech platformos tolesnę plėtrą investavo tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.