...

Skaitytų knygų verslas, gimęs ant Taurakalnio

Verslas

2012.12.28

Autorius: Dario Malinowski

Temos: .

Skaitytų knygų verslas, gimęs ant Taurakalnio

Dalia Kurauskaitė Asmeninio albumo nuotr.

Tarp Lietuvos verslininkų dominuoja 25–40 metų sulaukę asmenys, tačiau netrūksta žmonių, kurie nuosavos veiklos imasi būdami gerokai vyresni. Vienus užsimti verslu priverčia nepatenkinama finansinė padėtis, kitus – noras nebūti visuomenės nurašytiems. O štai vilnietė Dalia Kurauskaitė, knygyno „Knygos namai“ įkūrėja, nuosavo verslo link žengė trokšdama rasti antrus namus skaitytoms knygoms.

„Mane visuomet supo knygos. Noras leisti laiką jų kompanijoje tarsi įaugo į kraują“, – sako 59-erių moteris, gimusi žinomų Lietuvos teatro aktorių Henriko ir Elenos Kurauskų šeimoje. Vilnietė neslepia, kad paauglystėje svajojo apie aktorės gyvenimą, bet dėl aikštingo, išdidaus charakterio galiausiai pasirinko kitokį gyvenimo kelią.

„Nebuvau linkusi naudotis savo garsia pavarde ir kartu nenorėjau būti

pastumdėliu, kokių ir taip buvo pilna“, – atvirauja veikli vilnietė, kurios gyvenime netrūko pakilimų ir nuopuolių.

Atsisveikinusi su aktorės karjera moteris ieškojo savęs įvairiose srityse. Įgimtas smalsumas ir nuolatinis noras būti tarp žmonių vertė imtis saviveiklos, kurti būrelius, iniciatyvines grupes. Galiausiai veiklos buvo tiek daug, o bendravimas su aplinkiniais pradėjo veikiau varginti nei džiuginti, tad kartu su šeima būsima verslininke net 15 metų pasitraukė į provinciją.

„Paskatinta vyresnės dukters pirmaisiais nepriklausomybės metais grįžau į Vilnių. Be darbo, be nuolatinių pajamų. Norint išlaikyti tris dukras, iš kurių mažiausiai buvo vos penkeri, reikėjo imtis bet kokios veiklos“, – sako D. Kurauskaitė, kuriai sunkiausiu gyvenimo periodu vėl padėjo knygos. Optimizmo nestokojanti moteris įsidarbino skaitytų knygų krautuvėlėje, kur pamažu pradėjo galvoti apie savo veiklą.

Vilnietė tikina niekada negalvojusi apie nuosavą knygyną. Priešingai, vaizduotę ilgai audrino mintis apie nuosavą soliariumą, bet jos atsisakyti privertė dukros įkalbinėjimai.

„Sužinojusi apie mano sumanymą dukra uždavė lakonišką klausimą: ka žinai apie soliariumus ir ar apskritai bent kartą gyvenime esi jame apsilankiusi?“ – su šypsena prisimena verslo ištakas D. Kurauskaitė.

Dukters paraginta verslininkė nusprendė susieti savo gyvenimą su knygomis. Taip 2008 m. Vilniuje, Gerosios Vilties gatvėje, atsirado pirmas moters įkurtas knygynėlis. 40 kv. m patalpoje tilpo per tūkstantį iš draugų bei pažįstamų surinktų knygų.

„Tai tikrai juokingas skaičius, palyginti su tuo, kurį turėjome prabėgus metams. Dėžės su skaitytomis knygomis tiesiog užtvindė iš pradžių atrodžiusias dideles patalpas ir privertė pradėti ieškoti naujos vietos“, – sako pašnekovė.

Likimo vingiai atvedė ją į ant Tauro kalno stūksančius Profsąjūngų kultūros rūmus,

kuriuose buvo nuomojamos suniokotos didžiulio gaisro, kilusio 2004 m., buvusios bibliotekos patalpos. Moteris teigia iki šiol negalinti atsigauti po sukrėtimo, patirto apsilankius šioje vietoje pirmą kartą. „Peržengus po gaisro kelerius metus nenaudojamų patalpų slenkstį mane apėmė šokas. Gaisro apgadintos salės grindys buvo užklotos storu apdegusių, vandeniu užlietų ir besivoliojančių po kojomis knygų kilimu. Pirma mintis, šovusi į galvą: privalau jomis pasirūpinti“, – teigia D. Kurauskaitė.

Svajonė prikelti buvusią biblioteką naujam gyvenimui netrukus virto realybe. Su grupe bendraminčių už vyresnės dukros duotus pinigus pašnekovė perrinko knygas, ištinkavo ir perdažė sienas, atliko kitus remonto bei interjero įrengimo darbus. Po trijų mėnesių intensyvaus darbo, 2010 m. birželio 1 d., apleistos patalpos vėl atsivėrė žmonėms.

„Knygos namų“ veiklos filosofija paprasta: suteikti antrus namus senoms, skaitytoms knygoms, kurių atsisakoma dėl įvairių

priežasčių. „Kai kas atneša knygas kraustydamasis į kitus namus. Kiti atsisako jų taupydami erdvę, dar kiti gauna gausų tėvų palikimą ir nenorėdami išmesti atveža pas mus“, – teigia knygyno įkūrėja.

Į knygyną galima atnešti tiek senas, tiek naujas knygas, kurias knygynas, įvertinęs jų būklę ir patikrinęs leidimo laiką, arba priima nemokamai, arba superka už simbolinę kainą. Šiuo metu siūlomų parduoti knygų asortimentą sudaro per 10 tūkst. pavadinimų, knygomis taip pat prekiaujama internete.

„Atidaryti internetinę parduotuvę paskatino noras suteikti skaitymo malonumą tiems, kurie dėl įvairių priežasčių negali atvykti į sostinę“, – sako knygyno savininkė.

Pasak D. Kurauskaitės, dauguma parduotuvės klientų yra Lietuvos provincijos gyventojai, kuriems patogu užsakyti nebrangiai kainuojančias knygas ir gauti paštu.

Veikli moteris neslepia, kad knygyno veiklos perkėlimas į įnternetinę erdvę gerokai padidino pajamas ir praplėtė klientų geografiją. Šiuo metu knygyno paslaugomis naudojasi ne tik Lietuvos didmiesčių ir mažų vietovių gyventojai, bet ir bibliofilai iš viso pasaulio. Pašnekovės parduodamos knygos keliauja į Rusiją, Vokietiją, Ameriką, Australiją, Izraelį.

Paklausta apie perkamiausias knygas, D. Kurauskaitė teigia, kad, be meilės romanų ar detektyvų, dažnai ieškoma senų vadovėlių. Klientų teigimu, juose pateikta informacija yra daug suprantamesnė negu šiuolaikinėse mokymo priemonėse. Vidutinė siūlomų knygų kaina – apie 6 litai už spaudinį, tai daro jas prieinamas plačiajai suinteresuotų žmonių grupei.

„Čia ne verslas, o gyvenimo būdas. Man kur kas svarbiau ne užsidirbti iš knygų, o rasti joms antrus namus, prikelti naujam gyvenimui. Kartu norisi turėti sostinėje vietą, kur žmonės galėtų ne vien surasti nuo seno ieškomą knygą, bet ir pasibūti,

pabendrauti prie kavos ar arbatos puodelio“, – pabrėžia knygyno įkūrėja.

Nors apie dvejus su puse metų gyvuojantis knygynėlis negali pasigirti įstabia reklama, klientu trūkumu D. Kurauskaitė nesiskundžia. „Žinoma, pas mus neplūsta klientų masės, bet džiaugiuosi, kad iš mėgstamos veiklos galiu išlaikyti save ir šeimą“, – džiaugsmingai sako aktyvi ir viskuo gyvai besidominti moteris, kuriai darbe talkina knygoms neabejinga padėjėja Kristina.

„Knygos namų“ savininkė planuoja atidaryti dar vieną knygynėlį su einamąja literatūra. „Dalytis – malonumas, o plėtoti nuosavą veiklą yra neišpasakytas džiaugsmas“, – su ugnele akyse sako pašnekovė.

Moteris neslepia, kad norint atlaikyti likimo siunčiamus išbandymus neretai reikia ypač daug valios. „Kaip ir bet kokioje kitoje veikloje, būna visko. Bet nuosava veikla išlieka širdžiai malonesnė, nes ji sava, branginama ir nuolat išgyvenama.“

Savo pavyzdžiu veikli moteris stengiasi užkrėsti draugus bei pažįstamus. „Tereikia pradėti ir tu pabaigsi. Reikia nebijoti, – teigia D. Kurauskaitė ir tuoj pat priduria: – Po stovinčiu akmeniu vanduo neteka.“ Knygynėlio savininkė įsitikinusi, kad norint ką nors pasiekti reikia nuolat judėti į priekį ir nebijoti klaidų. Jos, pasak pašnekovės, suteikia gyvenimui spalvų ir praturtina patirtimi.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.