Pradėję nuo savadarbių frezavimo staklių, dabar imasi statyti karkasinius namus
2022.07.13
Temos: Verslo pradžia.
Dvejus metus vakarais ir savaitgaliais užsiiminėję savo pomėgiu iš medžio gaminti interjerą puošiančius daiktus du draugai iš Vilniaus, Vytautas Kasparavičius (27) ir Laurynas Klimas (27), dabar šią veiklą jau vadina pagrindine. Pomėgį paversti darbu atrodė natūralus, kartu ir šiek tiek rizikingas žingsnis, bet pabandyti reikėjo, – įsitikinę „Drevės“ savininkai, dabar plėtojantys naują projektą – pradės statyti karkasinius namus.
Abu jaunus vyrus sieja tai, kad vaikystėje gyveno nuosavuose namuose, tad netrūko ir įvairiausių darbų prie ūkio: „Esame statę namus, remontavę automobilius ir kitą įvairiausią techniką“, – pasakoja jiedu ir prideda, kad realūs darbai prasidėjo baigus studijas. L. Klimas dirbo apšvietimo srityje: projektavo, gamino ir montavo, o V. Kasparavičius – nerūdijančio plieno gaminių maisto pramonei įmonėje vyriausiuoju konstruktoriumi.
Kartu pradėtame versle draugams labiausiai patinka kūrybos bei gamybos procesai. Jie sako, kad kuriant produktus reikia apgalvoti ne tik dizainą, bet ir gamybos eigą. Nauji gaminiai visada sukuria naujų iššūkių, kuriuos reikia išspręsti, tai ir yra kabliukas, kuris žavi.
Susiprojektavo stakles „nuo nulio“
Kasparavičius kilęs iš Tauragės su L. Klimu iš Lazdijų susipažino studijuodami Vilniaus Gedimino technikos universitete, kur abu įgijo inžinerinį išsilavinimą. Dalyvaudami viename universiteto projekte tapo draugais. „Diskutuodavome apie įvairiausių įrengimų projektavimą, palaipsniui nusprendėme, kad būtų smagu pabandyti susiprojektuoti stakles. Dalindavomės ir medinių gaminių nuotraukomis, ir galvodavome, kad Lietuvoje to dar nėra ir tai galėtų būti niša mums. Vėliau netikėtai tapome kambariokais, tada ir nusprendėme, kad tikrai reikia imtis veiksmų“, – pasakoja V. Kasparavičius.
Viskas prasidėjo nuo savadarbių CNC frezavimo staklių konstravimo. „Išsinuomavome dirbtuves ir pradėjome darbuotis, stakles konstravome apie tris mėnesius, o tada priėmėme sprendimą, kad mūsų gaminiai bus skirti interjerui papuošti“, – bendros veiklos pradžią prisimena pašnekovas.
Turi kur pasireikšti kaip inžinieriai kūrėjai
Pradėję bendrą veiklą abu draugai patenkinti: „Mes esame inžinieriai kūrėjai, čia mes realizuojame savo idėjas. Gaminame prototipus, pildome kitų žmonių norus, turime daug laisvės. Tikriausiai tai ir yra smagioji dalis“.
Trumpą, gražų lietuvišką žodį pasirinkti pavadinimui užtruko. Teko konsultuotis su pažįstamais specialistais, kol nusprendė, kad “Drevė” skamba taip, kad nori: įdomiai, paprastai, byloja apie medieną, natūralumą.
„Drevės“ veiklą kol kas sunku įvardinti kaip verslą, – vyrai mano, kad ji tebėra labiau hobis. „Žinoma, plėtrą vystome, perkame naujos įrangos, ieškome naujų partnerių ir naujų verslo krypčių. Prieš pradėdami šį projektą visuomet svajojome apie saviraiškos, kūrybos bei asmeninę laisvę, laiko planavimą ir atsakomybę ant savo pečių. Čia ir yra vienas iš privalumų, dėl kurių verta stengtis“, – sako medžio gaminių kūrėjai.
Pasverti kainos ir kokybės santykį
„Drevės“ šeimininkai iš savo patirties pasimokė kelių dalykų: nepirkti pigios įrangos, gerai pasverti kainos ir kokybės santykį. Jiems ne kartą teko pasigailėti išleidus pinigus pigesniam, bet prastesnės kokybės pirkiniui, kurio vėliau tiesiog nenaudojo.
Per porą metų į verslą investuotų pinigų skaičių sako jau pametę.
„Būdavo mėnesių, kai gaudavai algą, o kitą dieną atsidėjęs tik būtinam pragyvenimui, viską būni išleidęs įrangai, medžiagoms“, – kada išleistos lėšos atsipirks sako nežinantys.
Kitas siekis yra neapleisti asmeninių gyvenimų, „nes kai visą save, dėmesį ir laiką atiduodi darbui, net nepajunti, kaip darbas tave praryja.“ Ypač tai juto pirmuosius dvejus metus, kol dirbo ir samdomus darbus. „Dieną pradėdavome septintą valandą ryto ir baigdavome dvyliktą nakties“, – šypsosi prisimindami.
Vertinantiems gerą kokybę ir minimalizmą
Per pandemiją žmonės ne tik išmoko, bet ir priprato apsipirkti internetu, tad „Drevė“, kurios gaminiais prekiaujama elektroninėje parduotuvėje, didelių pokyčių nepajuto.
Pasak „Drevės“ šeimininkų, nors jų prekės nėra labai brangios, vis tik yra ne pirmo būtinumo. Jomis siekiama sudominti mėgstančius natūralumą, gerą kokybę bei minimalistinį stilių. „Iš tiesų, tokie žmonės mus ir pasiekia, mugėse turime puikią progą pasikalbėti su savo klientais ir pažinti juos geriau, – sako V. Kasparavičius, manantis, kad konkurencija Lietuvoje nėra didelė, kiekvienas gamintojas turi savitą stilių ir atranda savo pirkėją. – Yra labai mus žavinčių konkurentų, stebime jų veiklą, sekame naujienas, tai skatina ir mus tobulėti, motyvuoja.“
Šiuo metu verslo bendraįkūrėjai V. Kasparavičius ir L. Klimas, prisijungus dar vienam partneriui, ėmėsi vystyti dar vieną projektą – pradėjo karkasinių namų statybų verslą. „Kol kas tai tik pradžia, bet tikimės, kad ilgainiui galėsime pasiūlyti ne tik namų interjero detalių, bet ir pačius namus“, – sako verslą plečiantys vyrai.
Sunkiausia dalis – pardavinėti
Verslininkai su malonumu prisimena, kad jų veiklos pradžia klostėsi sklandžiai, nes buvo kupini entuziazmo ir vidinės energijos. Iki šiol sunkiausia darbo dalimi vadina pardavinėjimą. Pasak jų, tekstų rašymas, fotografavimas, socialinių tinklų komunikacija, klientų paieška ir apskritai reklama yra toks pat rimtas darbas kaip ir dirbtuvėse.
„Drevės“ gaminiai viešinami socialiniuose tinkluose, tai pagrindinė reklamos vieta. Kuo daugiau žmonių pritraukti ir sudominti stengiamasi per muges, daug klientų suranda pagal rekomendacijas, „tai dažnai paglosto širdį“, – pasakoja „Drevės“ įkūrėjai, norintys palinkėti pradedantiesiems nebijoti pradėti, pradėjus – klysti, o suklydus – pripažinti tai, tęsti ir ieškoti sprendimų, nes išeitis visada yra.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.