...

Pomėgis, išsirutuliojęs į grožio verslą

Verslas

2016.04.29

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , .

Pomėgis, išsirutuliojęs į grožio verslą

Ilgalaikio makiažo studijos „Grožio mokslas“ įkūrėja - Eglė Mačionytė. Asmeninio archyvo nuotr.

Prieš pusmetį sostinėje ilgalaikio makiažo studijos „Grožio mokslas“ duris atvėrusi kaunietė Eglė Mačionytė (28), mažiau nei prieš trejus metus įkūrusi nuosavą įmonę, pati grožio srityje darbuojasi jau kone dešimtmetį. „Užtruko, kol ryžausi nuo individualios veiklos pereiti prie verslo. Dirbti pačiam sau pas mus vis dar laikoma netradiciniu keliu, taigi, norint juo eiti, tenka įveikti bandos jausmą ir sugebėti pastovėti už save ir pasakyti, kad esi kitoks, – sako jauna verslo kūrėja ir prisipažįsta, kad taip pat sunku suvaldyti besiplečiantį verslą. – Man norisi viską pasiekti iškart – toks jau charakteris. O augindamas įmonę turi dirbti nuosekliai, kantriai, ilgai. Kadangi pati nemėgstu monotonijos, man tenka nuolat sukti galvą, kaip save motyvuoti ir monotoniškus dalykus atlikti kaskart kitaip.“

Vietoj magistro – verslas

„Visada buvau tarp pažangiųjų“, – pasakoja E. Mačionytė, baigusi Kauno Milikonių vidurinę mokyklą, vėliau studijavusi rinkodaros vadybą Kauno technologijos universitete ir įgijusi bakalaurą. Planavo siekti ir magistro laipsnio, vienu metu buvo įstojusi net į du universitetus, tačiau mokslus apsisprendė mesti, nes norėjo įgyvendinti verslo idėją.

Dirbo kitiems, bet norėjo sau

Išbandžiusi daug įvairių darbų – nuo kosmetikos „Avon“ platinimo vidurinėje mokykloje iki pirmojo pagal specialybę darbo reklamos agentūroje, E. Mačionytė sako galutinai įsitikinusi, kad nori dirbti sau, o ne kitiems. Apie savo verslą ji svajojo nuo vaikystės.

Papildomas uždarbis virto pagrindiniu

Nuosavos studijos įkūrėja tikina, kad grožio srityje atsirado visai atsitiktinai. „Pradėjau priiminėti klientes namie dar būdama studentė, į tai rimtai nežiūrėjau, tik kaip į papildomo uždarbio galimybę laisvu nuo studijų metu. Visgi po poros metų ši papildoma veikla įsibėgėjo, mečiau darbą reklamos agentūroje, o grožio paslaugų srityje likau iki šiol. Tereikėjo savo veiklą išplėtoti ir sulipdyti į įmonę“, – apie veiklos pradžią pasakoja moteris. Įmonėje dabar jau dirba visa E. Mačionytės šeima, taip pat yra pora samdomų darbuotojų.

Vos pradėjusi dirbti grožio srityje, verslininkė pajuto, kad šis darbas vis labiau įtraukia, o visi bandymai užsiimti kita veikla žlugdavo. „Jei ir bandžiau gyvenime daryti ką nors kita, vis grįždavau prie grožio srities. Joje jaučiuosi gerai, dirbu darbą, kuris man patinka ir sekasi geriausiai iš visų“, – pabrėžia pašnekovė.

Aplinkinių spaudimas

Pradėjusi pirmuosius savo veiklos žingsnius, grožio studijos įkūrėja prisimena, kad nebuvo lengva dėl aplinkinių spaudimo: „Kai renkiesi dirbti savarankiškai, o ne samdomas kitų, visuomet susiduri su aplinkinių spaudimu. Vieni jų linki gero ir bando atkalbėti, nes verslas visuomet rizikingesnis ir sunkesnis kelias.“

E. Mačionytė visai rimtai pasakoja, kad jos mama iki pat šios dienos negali ramiai klausytis, kai dukra jai pradeda pasakoti apie įmonę. „Jai baisu, ji prie tokio gyvenimo nepratusi“, – sako pašnekovė. Tiesa, pirmąjį darbo priemonių rinkinį dar studijų laikais jai nupirko būtent mama. Dabar moteris šypsodamasi atskleidžia, kad nuo jo viskas ir prasidėjo: „Mama turbūt manė, kad pabandysiu ir mesiu.“

Klientės žino, ko nori

Pasak ilgalaikio makiažo specialistės ir studijos vadovės E. Mačionytės, grožio sritis labai dinamiška ir kintanti. „Reikia nuolat domėtis ir tobulėti, kad suspėtum su rinkos naujovėmis. Lietuvoje moterys labai išrankios, jos žino, ko nori, ir nesutiks su mažiau. Palyginti su dauguma užsienio šalių, čia dirbti sunkiau. Kiekviena diena – tai iššūkis, verčiantis tave pasitempti labiau. Tačiau kaskart, kai stengiesi ir perlipi save, kad darbą atliktum geriau, gauni didesnį atpildą –pasitenkinimą nei tuo atveju, jei dirbtum monotoniškai“, – teigia iššūkiams pasirengusi grožio specialistė. Kadangi įmonė dar labai jauna, iššūkių tikrai netrūksta – su jais susiduriama net keliskart per dieną.

Kai išmoksti pats, gali reikalauti iš kitų

„Sritis, kurioje dirbame, yra nauja. Tai be proto įdomu, bet ir gana sunku, nes ką nors darant pirmąsyk natūralu, kad nutinka ir klaidų. Imdamasis verslo turi būti lankstus ir greitai mokytis, neužtenka gerai išmanyti vieną sritį, turi daugybę dalykų mokėti pats arba teks brangiai mokėti kitiems. Gerai, jei gali iš karto samdyti specialistus kiekvienai sričiai. Aš pirmiausia stengiuosi viską išmokti pati, kad vėliau žinočiau, ko galima reikalauti iš kitų, – verslo pradžiamokslio neidealizuoja pašnekovė. – Mūsų veiklos srityje konkurencija tikrai didelė ir vis auga. Ši rinka dabar pasiekusi bumą, tad turime puikią progą pasinaudoti situacija ir įsukti verslą, tą ir darome. Manau, didelė konkurencija tik rodo, kad sritis gera. Tereikia būti geresniems už visus kitus. Turiu didelių planų ir džiaugiuosi, kad jie visi palengva įgyvendinami, nors dar ir toli iki svajonės.“

Dirbi visus darbus, net ir tuos, kurių nemoki

Įmonės įkūrimo patirtį moteris vadina pačia didžiausia savo gyvenimo patirtimi. „Veiklos pradžioje, kaip ir daugumoje jaunų įmonių, vienas žmogus dirba visus darbus, net ir tuos, kurių nemoka. Dabar daug geriau išmanau daugybę sričių, apie kurias anksčiau nė nenutuokiau. Dariau ir darau daug klaidų, sunkiausia dirbti su žmonėmis, juos perprasti ir suvokti kitokį mąstymo būdą. Žmogiškąjį faktorių sunkiausia kontroliuoti, turi ieškoti įvairių būdų susitarti, prieiti prie žmogaus, jį motyvuoti (jei tai darbuotojas), rasti bendrų interesų (jei tai partneris) arba įtikinti tavimi pasitikėti (jei tai klientas). Teko kelis kartus rimtai nusvilti, kada per daug pasitikėjau arba neįvertinau kitų. Pasimokiau, kad negalima visų vertinti pagal save, nes yra tokių žmonių, kurių poelgių ir mąstymo niekada negalėsiu suprasti. Gavau vertingų pamokų, bet vis dar mokausi atsirinkti, su kuo galima dirbti, o ką geriau apeiti ratu“, – asmenine patirtimi dalijasi E. Mačionytė.

Investicijos – savo jėgos ir laikas

Kurdama įmonę pradinio kapitalo pašnekovė neturėjo, daugiausia investavo savo laiko ir jėgų. „Paimta paskola verslo pradžiai dabar atrodo juokinga, bet tuomet, kai ją ėmiau, buvo baisu“, – sako ji. Iki šiol didžiąją dalį to, ką uždirba, verslo savininkė vėl investuoja į verslą, jo plėtrą. Jos įsitikinimu, kai veiklos pradžioje neturi didelio kapitalo, lengviau vertinti savo veiklą blaiviai ir realistiškai, nes gali sau leisti tik tiek, kiek pelno generuoji. „Mes viską investavome į savo žinias, darbo įgūdžių tobulinimą ir patirtį, kuria dabar galime dalytis su savo klientais. Labai stengiamės ne tik įtikti klientui, bet ir tobulinti sritį, kurioje dirbame“, – pabrėžia grožio verslo atstovė. Visiems verslo bendražygiams ji patartų nusiteikti dirbti daug ir nepasiduoti. Tačiau reikia nepamiršti išsimiegoti (bent penkias valandas per parą. Miegas svarbu. Kas daug dirba ir nemeta veiklos, vis tiek kada nors pasieks tikslą. Mes visi turime dirbti tik tai, kas mums artima ir teikia malonumą. Tai turėtų būti ne svajonė, o taisyklė.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.