Po 30 metų pedagoginės veiklos rado, kur pritaikyti savo patirtį
2019.05.08
Temos: Verslo pradžia.
Marija Bareišienė (55) iš Raudondvario (Kauno r.), netekusi darbo, dėl nieko neapgailestavo, o prisiregistravusi Darbo biržoje prikėlė senas svajones. Prieš metus jos virto realybe – moteris sukūrė pažintinį stalo žaidimą apie Raudondvario miestelio istoriją ir dabartį „Raudonkojo žingsniu“, skirtą ir mažiems, ir dideliems.
Visada išliko artima teatrui
Dirbdama teatro mokytoja ir lygiagrečiai dėstydama universitete, M. Bareišienė daug prisidėjo prie švietimo pertvarkos, teatro meno programų ir metodikos kūrimo, teatro pamokų atsiradimo vidurinėse mokyklose bei gimnazijose.
„Įgijau teatro mokytojo metodininko laipsnį, buvau Pedagogų profesinės raidos centro švietimo konsultantė, vedžiau teatro ugdymo turinio seminarus teatro mokytojams Lietuvos mokyklose. Mokiau kitus ir nuolat mokiausi pati, – savo tobulinimo kelią apžvelgia pašnekovė, prieš penkerius metus baigusi pedagoginę karjerą, trukusią beveik 30 metų. – Nebemačiau perspektyvos ir pažangos. Nutrūko taip, kaip atsiskiria ledas upėje pavasarį, ir nuplaukė negrįžtamai. Mečiau visus turimus darbus ir giliai kvėpavau laisve. Net nežinojau, ką konkrečiai darysiu, žinojau tik viena, kad niekada negrįšiu, kur jau buvau“, – pasakoja pašnekovė.
Projektas, susijęs su miestelio istorija
„Čia išskirtinė gamta ir neišgalvoti istoriniai faktai, kurie yra labai iškalbingi ir vilioja daugybę Panemune keliaujančių turistų.“
M. Bareišienė
Prisiregistravusi Darbo biržoje ir turėdama aštuonis mėnesius garantuotos ramybės bei marias laisvo laiko, buvusi pedagogė ėmė galvoti apie savo seniai slėptos svajonės įgyvendinimą. „Turėjau mintį rašyti projektus ir iš jų išgyventi, todėl ėmiausi pažindintis su visais esamais dokumentais ir jų keliamais reikalavimais. Po truputį ėmė ryškėti mano idėjos kontūrai. Tai turėjo būti projektas, susijęs su Raudondvario miestelio istoriniu paveldu ir žymiais žmonėmis“, – sako kūrėja.
Raudondvaris – kaimas Kauno rajone, kuriame moteris gyvena jau 30 metų. „Čia pažinojau nemažai žymių žmonių, apie kuriuos norėjosi parašyti „Mažo miestelio dideli žmonės“ ir palikti prisiminimą kitoms kartoms. Čia išskirtinė gamta ir neišgalvoti istoriniai faktai, kurie yra labai iškalbingi ir vilioja daugybę Panemune keliaujančių turistų“, – atskleidžia pašnekovė.
Užsidegimą didina pritarimas
Kūrybinga moteris prisipažįsta: „Meluočiau sakydama, kad entuziazmas, užsidegimas ir pasiryžimas liko tokie patys. Idėja, kol ji tavo galvoje, yra didelė ir graži, bet, vos tik pradėjus skleisti, ji turi tendenciją bliūkšti ir nykti. Teko išgirsti įvairių abejonių ir nuogąstavimų, bet gavau ir nepaprastai naudingos patirties.“
„Raudonkojo žingsniu“ – devyni maršrutai
Žaidimas „Raudonkojo žingsniu“ yra socialinis, kultūrinis ir edukacinis meno projektas apie Raudondvario miestelį ir jo apylinkes. Komplektą sudaro miestelio žemėlapis su devyniais maršrutais – mesdami kauliuką devyni žaidėjai keliauja po miestelį, užduodami klausimus sužino Raudondvario miestelio istoriją. Komplekte yra 99 kortelės – vienoje pusėje klausimai žaidimo dalyviui, kitoje autentiškos nuotraukos su miestelio vaizdais; devynios starto kortelės, kurios reikalingos pasirenkant maršrutą. Klausimų ir atsakymų knygelė – tai edukacinė medžiaga žaidėjui, kurioje yra visa informacija apie Raudondvario istorinį kultūrinį paveldą, vietovardžių kilmę, praeities gyventojus, jų įpročius, gyvenimo būdą, atliktus gerus darbus, sukurtus meno kūrinius, gamtos ir gyvūnijos paslaptis.
Meno kūrėjo stipendija trims mėnesiams – tai buvo vienintelis projekto finansavimas. Visas kitas lėšas stalo žaidimo autorė turėjo susirasti pati. Už paramą ji dėkinga miestelio verslo žmonėms, geranoriškiems ir supratingiems aukotojams.
Padidino savo komandą
Tęsdama darbą su įvairiais literatūros šaltiniais, bendraudama su senaisiais miestelio gyventojais, menininkais, mokslininkais, paprastais vietiniais žmonėmis ir aprašinėdama surinktą medžiagą, rinkdama nuotraukas ir matydama, kad viena nesusidoros, M. Bareišienė į komandą pasikvietė profesionalų dailininką Andrių Seselską, kuris meniškai nupiešė žemėlapį, sumaketavo žaidimo korteles ir sukūrė visą žaidimo dizainą. Redaguoti klausimų ir atsakymų knygelę pakvietė miestelio gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Danutę Germanienę.
„Tobulinome ir tikslinome žemėlapį, knygelės tekstus, kortelių dizainą, kol išleidome pirmąjį spausdintą variantą. Šiame žaidime nieko nėra atsitiktinio, įskaitant pasirinktas priemones. Žemėlapis iš vandeniui atsparios medžiagos yra pritaikytas turizmui, jį galima pasitiesti kaip staltiesėlę ir išgerti arbatos, suvalgyti sumuštinį. Kuprinės tipo maišelis, į kurį supakuojamas žaidimas, pravers kelionės reikmenims susidėti, o užsidėjus ant pečių bus patogu keliauti“, – vardija apie visas veiklos detales pagalvojusi sumanytoja.
Galimybė praleisti laiką kartu
„Žaisti šeimoje, kartu ieškoti ir atrasti – geras būdas pabūti visiems kartu. Prisimindama šias paieškas su savo šeima, kai prieš 30 metų atvykau gyventi į Raudondvarį, dabar norėjau šį atradimo džiaugsmą paskatinti miestelio naujakuriams, atvykusiems jų vaikams, svečiams, turistams, išvykusiems iš Lietuvos miestelio gyventojams. Tai turizmo gidas, kuris kvies pakeliauti ir pažinti savo kraštą pėsčiomis ar dviračiu. Tai puiki proga edukacinėms ekskursijoms, kurias galiu padėti suorganizuoti“, – ryžtingai sako pašnekovė ir priduria, kad didžiausia jos investicija – tai laikas ir mintys, kurias sudėjo į žaidimą.
„Raudonkojo žingsniu“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.