Patogus būdas pratęsti knygų gyvavimą
2022.02.10
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
„Bookswap“ jau nuo 2016 m. veikia Estijoje, nuo 2020 m. – Jungtinėje Karalystėje, o 2021 m. pradėjo veiklą Lietuvos rinkoje.
Apie knygų mainų platformą pasakoja „Bookswap LT“ produkto vadovė Sandra Bernotaitė (30).
Knygos, tvarumas ir projektų valdymas
Tokias savo vertybes bei įgūdžius naujame darbe pritaikė vilnietė S. Bernotaitė. Po kūrybinių industrijų studijų dirbusiai skaitmeninės žiniasklaidos bei elektroninės komercijos srityse, S. Bernotaitei, grįžusiai iš motinystės atostogų, buvo pasiūlyta stoti prie „Bookswap LT“ vairo. Nekilo dvejonių, kad būtent čia – jos vieta. „Knygos, tvarumas ir projektų valdymas yra mano aistros, o čia – viskas viename“, – šypsodamasi sako pašnekovė.
Knygų mainų platformos įkūrėjas – Leo Ariva, kurio iniciatyva 2016 m. gimė „Bookswap“. Projekto įkūrėjas L. Ariva sako, kad viskas prasidėjo nuo meilės knygoms: „Visą gyvenimą buvau didelis knygų mylėtojas. Taip pat žavėjausi dalijimosi ekonomikos projektais, kurie ėmė populiarėti maždaug 2010 metais. Tada ir kilo „Bookswap“ idėja, tačiau tradicinė pašto sistema buvo pagrindinė kliūtis jai virsti realybe. Maždaug tuo pačiu metu Estija tapo viena iš pirmųjų šalių, kurioje pradėti naudoti paštomatai (juos ėmė diegti kompanija, šiandien žinoma „Itella Smartpost“ vardu), o iki 2015 m. šis pristatymo būdas tapo įprastas. Atėjo laikas! Įdomu tai, kad pirmasis „Bookswap“ programuotojas buvo žmogus, prieš keletą metų parašęs minėtos „Smartpost“ paštomatų paslaugos kodą. Taigi mes žinojome, kaip tai vyksta. Tačiau nežinojome, ar žmonės norės mainytis knygomis. Vis dėlto pradžia buvo maždaug tokia pat greita, kaip ir šiandien Lietuvoje.“
Projekto komandą Lietuvoje papildė ir žinoma knygų tinklaraštininkė Nora Žaliūkė (Knygų dama), kuri yra „Bookswap LT“ ambasadorė, atsakinga už prekių ženklo komunikaciją.
Mainytis – paprasta
Pasak S. Bernotaitės, naujos knygos gyvenimas – labai trumpas, jei ji perskaitoma tik vieną kartą. Pasaulyje sparčiai populiarėjant dalijimosi ekonomikai ir visuomenei vis labiau rūpinantis gamta, mainytis, o ne pirkti naujas knygas atrodo natūralus pasirinkimas. Viskas, ko reikia, – kad tai daryti būtų patogu.
„Būtent tokia ir yra knygų mainų platforma „Bookswap“, – platformos esmę apibūdina S. Bernotaitė. – Norint pasiūlyti savo knygą kitiems, paprastai nereikia pačiam vesti knygos informacijos – pakanka pasirinkti turimą knygą iš duomenų bazės, nustatyti jos vertę taškais ir nurodyti būklę. Taip pat nereikia susirašinėti, derinti pristatymo būdo, kainos, dalintis mokėjimo ar kontaktiniais duomenimis. Kai kažkas užsako iš jūsų knygą, supakuojate siuntą ir nuskenavę gautą brūkšninį kodą išsiunčiate ją artimiausiame paštomate – net nereikia pačiam registruoti siuntos. Nauji „Bookswap“ nariai dažnai stebisi, jog viskas TAIP paprasta.“
Geidžiamiausios knygos dingsta per dešimt sekundžių
„Bookswap LT“ produkto vadovė S. Bernotaitė sako, kad už išmainytas knygas gautus taškus galima keisti į norimas knygas, o jeigu norimos knygos šiuo metu niekas nesiūlo, ją galima įtraukti į norų sąrašą.
Vos atsiradus knygos pasiūlymui, visi jos norintys nariai informuojami, o tada jau vyksta lenktynės – geidžiamiausios knygos čia dingsta per dešimt sekundžių. Gera žinia ta, kad žmonės taip įsitraukia į knygų mainus, jog dažnu atveju perskaitę gautą knygą leidžia jai gyventi toliau ne lentynoje, o kitų „Bookswap“ narių rankose.
Pigiau nei knygyne
Kad mainytis būtų patogu, už knygas atsiskaitoma taškais, kuriuos galima iškeisti į norimas knygas. Taigi išmainius turimas knygas ir sukaupus taškų, norimos knygos nieko nekainuoja. Knygos gavėjas turi sumokėti tik pristatymo ir administravimo mokestį. Pastarasis skiriamas platformai palaikyti, vystyti ir populiarinti bei kylančioms problemoms spręsti.
Būna atvejų, pripažįsta S. Bernotaitė, kad vartotojams pritrūksta taškų norimoms knygoms įsigyti, tuomet galima primokėti užsakymo metu. Kadangi knygų vertę nustato patys vartotojai, tokios garantijos nėra, tačiau daugeliu atvejų vertingas knygas čia galima užsakyti vos už kelis eurus, be to, tai puiki proga surasti ilgai ieškotus skaitinius, kurių tiražai jau išparduoti.
„Bookswap“ nariai kasdien aktyviai dalijasi savo laimikiais socialiniuose tinkluose.
Tvarus požiūris
Knygų mainų platformos kūrėjams svarbi žinia, jog yra apskaičiuota, kad vienos spausdintos knygos paliekamas anglies dvideginio pėdsakas prilygsta vidutiniškai 7,3 km kelionei automobiliu. Net 99 proc. šio kiekio sudaro reikalingų žaliavų gamyba bei spausdinimas ir tik 1 proc. – paskutinės grandies transportavimas. Vadinasi, įsigijus knygą iš antrų rankų, užuot pirkus naują, galima beveik visiškai neutralizuoti jos paliekamą anglies dvideginio pėdsaką.
„Džiaugiamės, kad sukūrėme platformą, kuri aplinkai draugišku būdu primena, kokia yra tikroji knygos prasmė – būti skaitomai. Taip pat raginame savo bendruomenę siunčiant knygas pirmenybę teikti jau turimiems resursams, pavyzdžiui, pakuoti knygas į popierinius pirkinių maišelius ar kitas gautų siuntų pakuotes, – sako S. Bernotaitė ir pasidžiaugia: – Nors Lietuvoje platforma veikia dar tik pustrečio mėnesio, bet per juos aiškiai supratome, jog ji išties labai reikalinga Lietuvos knygų mylėtojams. Bendruomenė lengvai perprato platformos veikimo modelį ir aktyviai įsitraukė į knygų mainus. Labai džiugina tai, kad nuolat gauname pozityvų grįžtamąjį ryšį iš narių. Tai, kad žmonės skiria savo brangų laiką norėdami padėkoti ar pasidalyti savo mintimis, parodo, jog mūsų platforma jiems rūpi ir jie kaip ir mes tiki jos misija.“
Kritiką priima kaip dovaną
Žinoma, neneigia pašnekovė, pasitaiko ir kritikos, kurią „Bookswap“ komanda priima kaip dovaną, padedančią tobulėti ir suteikti dar kokybiškesnę ir patogesnę paslaugą savo nariams.
Per šį laiką prie „Bookswap“ prisijungė beveik 9 tūkst. žmonių, jie pasiūlė 40 tūkst. knygų ir įvykdė daugiau kaip 9 tūkst. mainų – skaičiais dalijasi projekto atstovė ir tikina, kad prieš startuojant buvo daug nežinios, kaip Lietuvos rinka priims šią naujovę, kokių rezultatų tikėtis, o toks aktyvumas išties pranoko lūkesčius ir maloniai nustebino.
Uoliai dirba ir auga
Bernotaitė „Bookswap LT“ komandos vardu žada: „Ant laurų miegoti neketiname, idėjos viena kitą veja, kasdien uoliai dirbame siekdami išgirsti ir atliepti vartotojų poreikius, pagerinti jų patirtį bei toliau auginti bendruomenę. Juk būtent žmonės kuria didžiausią pridėtinę vertę – kuo daugiau mūsų, tuo daugiau keliaujančių knygų, tuo didesni pokyčiai pasaulyje. Kad ir kaip banaliai skambėtų, manau, kad vienas iš esminių mūsų sėkmės faktorių yra tai, jog patys esame savo bendruomenės dalis, kuriame produktą, kuris reikalingas mums patiems ir kuriuo naudojamės.“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.