...

Pasiūlė humanišką būdą atsisveikinti su augintiniais

Verslas

2018.04.17

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , .

Pasiūlė humanišką būdą atsisveikinti su augintiniais

Vitalijus Žebelys. Asmeninio albumo nuotr.

Veterinarijos srityje dirbantis tauragiškis Vitalijus Žebelys (35), įkvėptas užsienio kolegų pasakojimų ir patirties, nutarė Lietuvos gyvūnų mylėtojams suteikti galimybę humaniškai bei etiškai atsisveikinti su savo augintiniais ir kuria pirmąjį mūsų šalyje gyvūnų krematoriumą.

Užsienyje paplitęs būdas

Šiuo metu mūsų šalyje paplitusi dvejopa praktika. Vieni su savo augintiniais atsisveikina tarsi su tikrais šeimos nariais ir gedėdami jų laidoja augintinius kiemuose, miškuose ar kitose, jų nuomone, tinkamose vietose. Antroji praktika, įteisinta ir įstatymais, yra mirusių augintinių sanitarija bei ne itin humaniškas kelias į šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietas, kuriose mirę augintiniai utilizuojami. Nei viena, nei kita taikoma praktika nėra labai gera ar sveikintina. Viena dėl ekologijos, o kita dėl etiškumo stokos, todėl labai reikia ir naujų galimybių.

„Prieš penkerius metus pas mus buvo atvykę kolegos iš užsienio ir pasidalijo savo patirtimi apie jų šalyje veikiantį gyvūnų krematoriumą. Tai buvo idėjos startas. Dabar visi paruošiamieji darbai artėja prie pabaigos, o krematoriumo veiklą planuojame pradėti balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje“, – atskleidžia pašnekovas.

Anot jo, tokiai veiklai daugiausia sunkumų kilo pasiruošimo etape. Reikėjo išsiaiškinti teisinius, finansinius klausimus, įveikti kylančius iššūkius. Negana to, kuriant pirmąjį tokį krematoriumą Lietuvoje, teko rinkti daug informacijos, pradedant tuo, ko reikia veiklai pradėti, ir baigiant tinkamiausių gamintojų pasirinkimu.

Sutinka dvejopai

Neįprastą verslą mūsų šalyje pristatantis V. Žebelys pasakoja, kad, išgirdę apie jo ketinimus kurti gyvūnų krematoriumą, tautiečiai reaguoja dvejopai: vieni džiugiai priima žinią, o kiti skeptiškai trauko pečiais.

„Lietuviai, sužinoję apie šią paslaugą, reaguoja labai nevienareikšmiškai. Vieni iš tiesų labai džiaugiasi, kad pagaliau ir Lietuvoje atsiras etiškas bei humaniškas būdas atsisveikinti su savo gyvūnais – augintiniais. Džiaugiasi, kad pagaliau Lietuva neatsiliks nuo viso pasaulio, kur ši praktika taikoma labai plačiai ir yra normalus atsisveikinimo su augintiniu būdas. Tačiau kiti yra nusiteikę pesimistiškai, nes mano, kad tokia paslauga visiškai nereikalinga“, – atvirauja pašnekovas.

 

„Mūsų pagrindinis tikslas ir yra suteikti galimybę gyvūnų savininkams etiškai ir humaniškai atsisveikinti su savo augintiniais.“

V. Žebelys.

 

Kritikos V. Žebelys sako sulaukiantis ir dėl galimų logistikos trukdžių, pernelyg tolimos krematoriumo vietos ir dėl to apribotų galimybių šiomis paslaugomis pasinaudoti kiekvienam. Visgi pašnekovas tikina, kad šie klausimai jau yra apsvarstyti ir rasti kylančių problemų sprendimo būdai.

„Mūsų pagrindinis tikslas ir yra suteikti galimybę gyvūnų savininkams etiškai ir humaniškai atsisveikinti su savo augintiniais. Vieni sako, kad krematoriumas yra pernelyg toli, tačiau mūsų tikslas – bendradarbiauti su veterinarijos klinikomis, kur kiekvienas savininkas savo nugaišusį gyvūnėlį galėtų palikti, o mes jį iš ten pasiimtume ir atgal į veterinarijos kliniką pristatytume kremuoto augintinio pelenus. Dar kiti baiminasi, ar tikrai bus kremuotas tik jo augintinis ir grąžinti būtent jo augintinio pelenai. Galime drąsiai atsakyti ir nuraminti, kad mūsų tikslas yra individualus augintinių kremavimas, kur kiekvienas atvežtas augintinis bus registruojamas augintinių kremavimo registracijos žurnale, bus pasitelkta gyvūnų atpažinimo pagal identifikacinį numerį sistema“, – krematoriumo ypatybes atskleidžia V. Žebelys.

Metas keisti požiūrį

Inovatyvaus verslo kūrėjas įsitikinęs – atėjo tinkamas metas pristatyti mūsų šaliai humanišką ir etišką naujovę. Tiesa, pašnekovas pripažįsta, kad sėkmingai ir sklandžiai veiklai gali prireikti laiko, nes teks kovoti su įsisenėjusiu požiūriu ir pripratinti žmones atsakingiau žiūrėti į atsisveikinimą su augintiniu, pasirenkant humaniškas ir teisiškai teisingas priemones.

„Kurti verslą mane skatina tai, kad pagaliau lietuviai turi keisti požiūrį į atsisveikinimo būdą su savo augintiniais. Visame pasaulyje jau seniai dauguma šalies augintinių kremuojami, nes visų pirma tai yra etiškiausias ir humaniškiausias būdas atsisveikinti su savo augintiniais ir, žinoma, puoselėjamas ekologiškas požiūris, siekiama išvengti žalos gamtai. Pripratinę lietuvius prie naujoviško atsisveikinimo su augintiniais būdo, siekiame žengti dar didesnį žingsnį modernėjimo link ir įkurti kolumbariumą gyvūnams“, – tolesnius planus pristato pašnekovas.

Kitiems pradedantiesiems V. Žebelys linki entuziazmo įgyvendinant savo idėjas ir siūlo niekada minčių nenustumti į šalį: „Linkėčiau niekada nepalikti savo minties kaip minties, o stengtis ją įgyvendinti, nes jei to nepadarysi tu, padarys kiti.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.