...

Pagardų iš serbentų gamintojai – nuo bandymų virtuvėje iki mokslinių tyrimų

Verslas

2019.12.12

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Pagardų iš serbentų gamintojai – nuo bandymų virtuvėje iki mokslinių tyrimų

Rolandas Pridotkas Irmantas Gelūnas/Fotobankas

Kauniečio Rolando Pridotko (44) nuomone, juodieji serbentai Lietuvoje nepelnytai nuvertinti, kitose šalyse šios uogos laikomos supermaistu. Jo sumanytą idėją gaminti iš šių uogų pagardus vieni nuoširdžiai palaikė, kiti stengėsi sulaikyti nuo klaidos – juk iš serbentų verdamos tik uogienės ir džemai, esą pagardo niekam nereikės. Prieš trejus metus veiklą pradėjusi įmonė „Dangaus pupos“ šiuo metu yra sukūrusi ir gamina prekių ženklo „Ribes Alibi“ keturių rūšių pagardus.

Į nuosavą verslą – filosofas ir mokslų daktarė

Jūratė ir Rolandas Pridotkai, prieš pradėdami savo verslą, jau turėjo pagarbą keliančių pasiekimų. Rolandas Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultete baigė filosofijos bakalaurą, vėliau Socialinių mokslų fakultete baigė profesinio rengimo vadybos magistrantūros bei verslo administravimo magistrantūros studijas. Verslo steigimą nuoširdžiai palaikiusi ir vėliau į jį įsitraukusi Jūratė Kauno technologijos universitete yra įgijusi ekonomikos mokslų daktaro laipsnį, ėjo docento pareigas. Jos vyrui tuo metu teko ragauti įvairiausios darbinės patirties: studijų laikais – dirbti personalo vadybininku muilo fabrike, iš Olandijos gabenti tarakonų gaudykles lengvuoju automobiliu, keletą mėnesių vadovauti profesionalių aktorių teatrui, o dar turėjo iniciatyvos ir universiteto studentų atstovybėje, vėliau vadovavo keletui įmonių. „Jūratė buvo kur kas ramesnė siela, darbinę veiklą pradėjusi Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmuose kaip referentė“, – žmoną apibūdina pašnekovas.

„Pradėjome gailėdami palikti uogas ant krūmų“

Kai prie Pridotkų šeimos namų augantys serbentai subrandino įprastą gausų derlių, o sandėliukas buvo pilnas pernykščio derliaus – raudonųjų ir juodųjų serbentų uogienių, drebučių, R. Pridotkas prisimena, kad žmona pasiūlė uogas palikti ant krūmų paukščiams sulesti. „O man pasidarė derliaus gaila ir nuskynęs uogas ėmiau gaminti. Pirmus pagardus iš raudonųjų ir juodųjų serbentų išvirėme namų virtuvėje, bandydami įvairaus skonio derinius. Vėliau skonio paieškose gelbėjo bičiulė – vieno Kauno restorano vadovė. Pradėjome bendradarbiauti su mokslininkais, susipažinome su serbentų augintojais, ėmėme domėtis moksliniais tyrimais apie uogų maistines vertes, jų poveikį ir pritaikymą, ieškojome pagardų iš serbentų receptų“, – pasakoja kūrybingas vyras.

Jis atskleidžia, kad pagamintus pirmuosius įvairaus skonio pagardų pavyzdžius dalino artimiesiems, draugams, pažįstamiems, rengė degustacijas ir iš tuzino rūšių atrinko labiausiai patikusius: „Imtis eksperimentinės gamybos paskatino Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto profesorius Pranas Viškelis. Drauge pateikėme paraišką „Inočekiai.lt“ gauti finansavimą moksliniams tyrimams ir receptūroms sukurti. Sakyčiau, bendradarbiavimas su profesoriumi bei jo komanda ir lėmė, kad virimas virtuvėje virto į bandomąsias pagardų partijas, pagamintas profesionalia įranga. Pirmuosius realizacijai paruoštus pagardus teko sunaikinti, nes vis tik receptūra mažam kiekiui nepasiteisino – pagaminus didesnę partiją, ją vėl teko tobulinti. Atidirbto tinkamo skonio pagardus pagaminome prieš aštuonis mėnesius, pagardų pavyzdžius išsiuntėme į Airiją, suradome pirmuosius klientus, pagardus pristatėme aštuoniose mugėse.“

Stebina tuos, kurie įpratę prie uogienių

Šiuo metu „Dangaus pupų“ įkūrėjai yra sukūrę ir gamina keturių rūšių pagardus: raudonųjų serbentų su česnakais, juodųjų ir raudonųjų serbentų su karamelizuotais svogūnais ir morkomis, juodųjų serbentų su šokoladu, slyvomis ir mėtomis bei moliūgų su šaltalankiais, abrikosais ir prieskoniais. Pasak idėjos sumanytojo R. Pridotko, ir uogų augintojai, ir prekybininkai, ir pirkėjai dažnai apie serbentus galvoja kaip apie uogienių žaliavą ir rimtai nustemba išgirdę apie jų siūlomus skonio derinius ar jų paragavę. Galvodami ne tik apie Lietuvos rinką, bet ir eksportą, „Ribes Alibi“ įkūrėjai ieškojo tinkamo pavadinimo, todėl rinkosi lotyniškų žodžių derinius. „Tą, kurį pasirinkome, Lietuvių kalbos komisija neleido registruoti dėl esą loginio ryšio stokos. „Ribes Alibi“ lotyniškai reiškia serbentų alibi. Juoduosiuose serbentuose gausu antocianinų ir vitamino C, moksliškai įrodytas antibakterinis uogų poveikis. Todėl, marinuojant mėsą su juodaisiais serbentais, produktas ilgiau išlieka šviežias. Juodieji serbentai padeda palaikyti natūralią bifidobakterijų fauną žmogaus organizme. Tad mums ir šovė tokia keista mintis: „Kad ir ką valgytum su juodaisiais serbentais, visada išlipsi sausas.“ Uoga, kuri suteikia alibi“, – šypsodamasis aiškina prekių ženklo kūrėjas.

Pasinaudoja ir profesoriaus patarimais

Šiuo metu, padedami profesoriaus P. Viškelio, kauniečiai verslininkai kuria ir kitus gaminius iš lietuviškų uogų bei tikisi juos netrukus pasiūlyti pirkėjams. Savo gaminiuose jie nenaudoja vandens, koncentratų, dirbtinių dažiklių ir skonio stipriklių, pagardus gamina tik iš Lietuvoje užaugintų uogų. Česnakai, pipirai ir kitos medžiagos pirmiausia sumalamos, tuomet keliauja į pagardus. R. Pridotko žiniomis, parduotuvių lentynose dominuoja kreminiai, iš koncentratų pagaminti padažai, neretai jų sudėtyje yra vanduo, todėl jų pasirinktas kelias – konkuruoti gaminio natūralumu ir kokybe.

„Mokslininkai atlieka tyrimus su mūsų gaminiais, mes galime drąsiai teigti, kad „Ribes Alibi“ pagarduose, kurių sudėtyje yra juodųjų serbentų, po terminio apdorojimo vitamino C yra išlikę per 60 procentų. Vienintelis sunkumas, su kuriuo susiduriame, yra stereotipas, kokie gaminiai gali būti gaminami iš serbentų. Mugėse pro šalį praeidami žmonės, vos užmetę akį ir pamatę žodį „serbentai“, nusprendžia, kad parduodame saldžias uogienes. Juodieji serbentai Lietuvoje nepelnytai nuvertinti. Liūdina ir tai, kad ūkininkai, neradę, kaip realizuoti juodųjų serbentų uogas, laukus suaria, užsėdami grūdinėmis, labiau įprastomis kultūromis“, – apgailestauja nuostatas pasiryžęs keisti verslininkas.

Apie verslo atsipirkimą pašnekovas sako kol kas negalvojantis: „Esame apskaičiavę lūžio tašką ir dar jo nepasiekę, tad rūpinamės, kad „Ribes Alibi“ taptų atpažįstamu ir žinomu uogų pagardų prekių ženklu. Tikimės, kad augs klientų ratas, turėsime pasikartojančių ir nuolatinių užsakymų, pavyks sukurti naujų ir sėkmingų pagardų rūšių.“

Skaičiuoti, skaičiuoti ir skaičiuoti

Tokį svarbų patarimą pradedantiesiems nuosavą verslą turi Pridotkų šeima: „Svarbu pasiskaičiuoti, kiek reikės pinigų verslo pradžiai. Jeigu spjausite į samdomą darbą, reikės santaupų pragyventi. Augant pardavimams, teks planuotis žaliavų poreikį, apsisprendus keliauti ant prekybos tinklų lentynų – susiskaičiuoti, ar uždirbsite jūs, ar uždirbs prekybininkas, derėtis. Tačiau netaupyti pakuotės dizainui ir prekių ženklo sklaidai. Gali būti, kad pirmųjų mugių metu parduosite mažai, iš 20 prekybininkų tik vienas sutiks priimti pavyzdžius ir pagalvoti, ar verta su jumis prasidėti. Tausoti klientus ir tuos, kurie jus palaiko.“

Iš savo patirties verslininkai priduria, kad pinigų reikėjo ir pradinėms investicijoms, kuriant prekių ženklo ir etiketės dizainą bei patentuojant prekių ženklą, užperkant žaliavų, stiklo pakuotes, pradedant gamybą, nuomojant plotus mugėse.

„Verslo vystymas – ne sprintas, tai maratonas su kliūtimis. Būna, kad bėgant aplanko silpnumo akimirkos, gali būti, kad daugiau niekas tavo verslo idėja netikės ir vienintelis įkvėpimo šaltinis sau būsi tu pats. Tai sunku. Todėl svarbu suprasti, kodėl tai darai, kuo tiki, kas gali padėti, o kas patarti“, – sako R. Pridotkas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.