Nuo spalio demonstracijų iki… auksakalystės dirbtuvių Olandijoje
2013.08.26
Temos: Verslo pradžia.
Menininkė Ligita Jauniškytė-Brinkmann savo verslą ligita.nl pradėjo Olandijoje. Moteris sako nejaučianti rutinos, nes kas kartą kiti darbai. Klientams ir klientėms ji tampa tarsi šeimos daktare. Matyt, gražūs daiktai turi magišką galią pagydyti…
Labiausiai verslininkę žavi tai, kad gali dirbti be jokių viršininkų ir tai, ką pati mėgsta. Tokią prabangą ir kūrybos laisvę jai suteikia savas verslas.
Šiuo metu L. Jauniškytė-Brinkmann dirba dailininke-papuošalų dizainere. Ji gamina papuošalus pagal užsakymus privatiems klientams ir įvairioms organizacijoms. Moteris parduoda savo sukurtus papuošalus, restauruoja senus ir antikinius dirbinius.
Sovietinio meno muštras nesugniuždė
Menininkei teko kurti tokį meną, koks šiuolaikiniam jaunimui sunkiai įsivaizduojamas. Pirmą darbą ji gavo Druskininkų meno centre. Dirbo meno gaminių įmonėje. Tais gūdžiais sovietmečio laikais menininkė kūrė įmonės stendus, sveikinimų raštus, įmonės katalogus ir net atributiką Spalio revoliucijos metinėms, Gegužės 1-osios demonstracijoms…
„Laisvu nuo darbo metu slapčiomis įlįsdavau į juvelyrikos cechą, kad pabandyčiau padirbti kokį papuošaliuką. Bet liaudies kontrolė irgi nesnaudė, mane iš ten išprašydavo. Noras kurti papuošalus ir dirbti nepriklausomai nuo daug viršininkų vis didėjo…”, – pasakojo Logita, šiuo metu laisvai kurianti ir dirbanti tik tai, kas patinka pačiai.
Mokslai Estijoje, darbai – Olandijoje
Verslininkės gyslelę turinti menininkė studijas baigė ne Lietuvoje. Baigusi mokyklą susipakavo lagaminus ir išvyko į Taliną. Ten baigė Talino dailės akademiją ir… sutiko savo gyvenimo vyrą. Nenuostabu, kad baigusi mokslus nusprendė paskui jį lėkti į Olandiją. Meniškos prigimties mergina iškart užregistravo savo įmonę – auksakalio ateljė. Vadovauti sau ir kurti savo meną nusprendusi lietuvė netruko sulaukti gerbėjų ir klientų. Dabar jos verslui jau 15 metų.
Olandijoje pradėti verslą – jokių problemų
L. Jauniškytė-Brinkmann noriai dalijasi verslavimo ypatumais Olandijoje: „Didelių sunkumų pradėti verslą tikrai nebuvo. Netgi sakyčiau, kad lengva steigti vieno žmogaus įmonę. Nueini į Prekybos rūmus, užregistruoji įmonę, tampi PVM mokėtoju. Jokios biurokratijos, jokių begalinių tikrinimų, mažos įmonės gauna mokesčių lengvatų.“
Menininkė ne kartą pabrėžė, kad jai, kaip meno žmogui, svarbi galimybė dirbti nevaržomai, nekontroliuojamai: „Per visus mano veiklos metus nė karto neturėjau jokios kontrolės. Vos vieną kartą gaminių prabavimo kontoros darbuotojas patikrino ir tik tada, kai jie šią veiklą patikėjo privačiai įmonei.“
Olandijoje verslininkams neapsimoka delsti mokėti mokesčius. „Jeigu pavėluoji nors vieną dieną, tavęs jau laukia nemažos baudos“, – pasakoja verslininkė. Sunkiausia, pasak juvelyrės, buvo perprasti Olandijos verslo ir bankų sistemą: „Neturėjau šioje srityje jokios patirties. Lietuvoje bankų sistema tik kūrėsi ir aš neturėjau su kuo palyginti. Kitas svarbus dalykas – kalba, nes be jos (olandų kalbos – aut. past.) – nė iš vietos.“
„Greito pelno tikėtis negali“
„Kai dirbi su brangiomis medžiagomis, labai svarbus yra klientų ir kreditorių pasitikėjimas“, – sakė verslininkė.
Verslo pradžioje ji neturėjo jokio pradinio kapitalo. Pasiskolino iš uošvių 500 gugenų (250 eurų), nusipirko reikiamus įrankius ir ėmė dirbti.
„Keletą metų viską, ką uždirbdavau, investuodavau į įrankių pirkimą, darbovietės interjero dailinimą. Tai kainuoja labai daug. Greito pelno šiame versle tikėtis negali“, – sakė moteris.
Šiuo metu, kai verslas jau senai įsivažiavęs, panašių problemų nėra. Žaliavas dirbinių gamybai ji užsako ir gauna tą pačią dieną: „Ar tai būtų auksas, sidabras, ar brangakmeniai, šiandien paskambinau ir užsakiau, o rytoj jau stovės paštininkas prie durų su paketu.“
„Važinėju į tarptautines ir vietines muges, skirtas juvelyrikos verslui. Tokiu būdu užmezgu kontaktų su įvairiais tiekėjais“, – pasakojo menininkė.
Olandijoje gausu plėšikų
„Man nemaloni administracinė veikla, todėl ją didžiąja dalimi patikiu savo buhalteriui“, – ne tokią malonią verslo pusę atkleidė menininkė.
Mintis, kad kurią dieną į ateljė gali įsiveržti kaukėti plėšikai, lietuvės nedžiugina: „Pastaruoju metu tokia tendencija Olandijoje – labai daug juvelyrikos parduotuvių užpuolimų.“
Moko auksakalystės
Kūrybinga verslininkė mielai perduoda savo žinias ir patirtį kitiems. Dar viena L. Jauniškytės veikla – dėstymas meninio lavinimo centre: „Kartą per savaitę mokau studentus auksakalystės amato.“
Per krizę žmonės renkasi brangų, bet kokybišką gaminį. Paklausta, kaip krizė paveikė verslą, moteris sakė, kad pasekmės yra tik teigiamos: „Darbo tik padaugėjo. Gal dėl to, kad žmonės dabar mažiau perka bet kokius masinės gamybos papuošalus ir daugiau pinigų skiria vienam, bet unikaliam gaminiui.“
Linki neblėstančios aistros darbui ir pasitikėjimo savimi„Daug aistros pasirinktam verslui – kitaip jis gali greitai žlugti. Linkiu, kad šeima ir artimieji suprastų, kad jūsų darbo savaitė nesibaigia ties 50-ies darbo valandų riba. Tikėkite tuo, ką darote. Tada ir kiti jumis pasitikės“, – palinkėjo menininkė.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.