...

Nuo eksperimentų po stalu iki klestinčio daržovių verslo

Verslas

2021.12.15

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: .

Nuo eksperimentų po stalu iki klestinčio daržovių verslo

M. Krutulis // ŽMONĖS foto

Vertikalus ūkininkavimas, hidroponika, inovatyvios apšvietimo sistemos – visu tuo užsiima Marius Krutulis, jau šešerius metus plėtodamas nuosavą daržovių verslą „Daržulis“. 

Nors vertikalaus ūkininkavimo sistema sukurta dar praėjusiame tūkstantmetyje, imtis jo ryžtasi nedaug verslų. M. Krutulis sako, kad vertikalus ūkininkavimas, naudojant hidroponiką, gali labai padidinti maisto gavybą, o kartu mažina ūkininkavimo daromą žalą aplinkai. 

„Mūsų „Daržulyje“ viskas auginama būtent šiuo metodu. Panašu, kad esame didžiausias vertikalus komercinis ūkis Baltijos šalyse“, – teigia Marius.

Meilę daržovėms įkvėpė italai

Chemiko išsilavinimą turintis M. Krutulis prisimena, kaip savo magistro laipsniui įgyti išvyko į Italiją. Gyvendamas svečioje šalyje išsiugdė didžiulę meilę daržovėms ir jų kokybei.

„Nuo pat vaikystės man buvo įdomu, kaip sudaryti daiktai, kaip ir iš kokių detalių jie sudėti, taip pat labai patiko ir maistas! Todėl gyvenimas nukreipė chemijos inžinerijos linkme. Iš esmės mitybos įpročiai pasikeitė išvykus į Italiją studijuoti magistrantūroje. Šioje šalyje vertinamas vietinis šviežias maistas. Italai, su kuriais gyvenau, pripratino vartoti kuo daugiau daržovių, vis įsiūlydavo kokią baklažanų užtepėlę sakydami: „prendi questo – è fatto della mia mamma“ (liet. „paragauk, tai gamino mano mama“). Kai grįždavau į Lietuvą, būdavo liūdna matyti labai nedidelį daržovių pasirinkimą arba prastą siūlomos produkcijos kokybę“, – prisimena pašnekovas.

Eksperimentai po stalu

Vertikalaus ūkio įkūrėjas pasakoja, kad migruojant tarp Lietuvos ir Italijos vis aplankydavo mintys, jog smagu būtų užsiimti daržovių auginimu. Visgi patirties ir žinių šioje srityje Marius neturėjo. 

„Pradžia buvo tėvų bute, kai po stalu bandžiau užauginti salotą. Žinoma, pavyko! Tai ir buvo idėjos pradžia. Toliau buvo visokiausių bandymų su pomidorų ir agurkų auginimu, akvaponika ištyrinėta iki pat menkiausių subtilybių. Galų gale susikoncentravau ties želmenimis ir prieskoninėmis žolelėmis“, – pirmuosius bandymus prisimena jis.

Anot pašnekovo, pirmieji bandymai ir atradimai, subrandinę verslo pradžiai, prasidėjo kone prieš dešimtmetį. 

„Kai pradėjau, trūko patirties. Didžiausi iššūkiai buvo nežinojimas, kaip sistema turi veikti, kaip „apgauti“ augalą, kad jis augtų po specialiai augti skirta šviesos diodų lempa. Bėgant metams, vieni bandymai pasitvirtino, kiti ne. Informacijos apie tokį ūkininkavimą yra labai nedaug. Žinoma, galima rasti „Youtube“ filmukų, bet, patikėkite, ten daug ką nutyli ir dar daugiau neparodo“, – šypteli verslininkas. 

Po ilgų mėginimų į verslo pasaulį M. Krutulis įžengė su „Daržuliu“ ir pasiūlė rinkai inovatyviu metodu užaugintų prieskoninių augalų. 

Puikios sąlygos

Marius pripažįsta: kaip ir kiekviename versle, taip ir šiame, sėkmę lemia tik didžiulės pastangos ir nenuilstamas darbas. Pašnekovas nuoširdžiai giria lietuvišką verslo ekosistemą.

„Manau, pradėti verslą Lietuvoje sudarytos puikios sąlygos. Jeigu tai išskirtinis verslas ir orientuotas į eksportą, tai tik pirmyn. Trūkumų taip pat yra, tai – maža rinka ir nedidelė perkamoji galia“, – teigia „Daržulio“ įkūrėjas. 

Anot jo, vertikalių ūkių rinkoje konkurencijos nėra, o tradicinių ūkių, šiltnamių srityje konkurencija taip pat nėra įtempta. „Rinkos ir vietos tikrai užteks visiems“, – įsitikinęs pašnekovas.

Atradimų metai

Prieskoninių augalų auginimas visada kupinas pozityvumo. „Šiame versle motyvuoja aromatai, šiltas ir drėgnas oras, žalia šviesa. Šaltuoju metų laiku dirbdamas ūkyje pasimiršti, kad lauke jau dargana“, – džiaugiasi M. Krutulis, pridurdamas, jog versle visada stengiasi ieškoti inovacijų ir jas kurti.

„Visi „Daržulio“ metai buvo pilni bandymų ir tyrimų. Viena pastarųjų inovacijų – sukonstruota sėjimo mašina ir pradėta gaminti ilgus metus tobulinta inovatyvi apšvietimo sistema. Inovaciją testuojame bendradarbiaudami su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės institutu“, – pasakoja M. Krutulis.

Sėkmė visada šalia

Sėkmingą verslą sukūręs pašnekovas visiems pradedantiesiems linki sutelkti jėgas ir eiti link savo svajonės.

„Palinkėčiau tik vieno: jeigu tikrai tikite tuo, ką darote ar norite daryti, – darykite ir sunkiai dirbkite. Neabejoju, sėkmė jūsų lauks už kampo“, – linkėjimus siunčia vertikalaus ūkio „Daržulis“ įkūrėjas. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.