...

Nors daugelis netikėjo, kad pragyvens iš mokymų, įkūrė mokymų centrą

Verslas

2022.05.19

Autorius: Raminta Žalkauskaitė

Temos: , , , .

Nors daugelis netikėjo, kad pragyvens iš mokymų, įkūrė mokymų centrą

Nomeda Černevičiūtė Asmeninio albumo nuotrauka

Nomeda Černevičiūtė (35) mokymų srityje aktyviai veikė daug metų, tačiau pradėjo galvoti, kad tai, ką daro, gali paversti platesne veikla ir įkūrė mokymų centrą „Patirtys ir idėjos”. Nors daugelis bandė atkalbėti, nes netikėjo, kad iš mokymų galima pragyventi ir kad naujokams šioje nišoje dar yra vietos, pašnekovė žinojo, kad tai jos kelias.

Dirbdama socialine darbuotoja Nomeda pastebėjo, kad jai patinka dalinti gerąja patirtimi bei savo praktika: „Stovėdama prieš auditoriją aš ir pati tarsi atgyju iš vidaus, jaučiuosi gyva, darydama tai, kas jau seniai jaučiau, jog yra mano kelias. Veikla yra dinamiška, reikalaujanti nuolat atnaujinti žinias, domėtis srities inovacijomis, kurti ir integruoti naujus metodus, kas man visada patiko“.

Pradėdama veiklą moteris sako nedaug žinojusi apie verslo ypatumus, turėjo tik pagrindus iš universiteto ir kelių seminarų, tad pirmieji žingsniai buvo surinkti kuo daugiau informacijos, išsiaiškinti, kokia veiklos forma tinkamiausia. Ji pasirinko mažąją bendriją, nes planavo prasiplėsti į daugiau sričių, tačiau pirmieji žingsniai, nors ir turint praktikos buvo itin atsargūs. Svarstė ir dėliojo planus, kokias mokymų programas organizuos, kur ieškos klientų, pagalvojo ir apie tai, kas bus, jei nepavyks, tačiau nepaisant visų prieštaravimų, žinojo, kad turi tai padaryti. Daugiausia Nomedos klientai yra socialiniai darbuotojai ir socialinio darbuotojo padėjėjai. Ši sritis yra be galo dinamiška, sudėtinga ir tuo pačiu labai įdomi, joje nėra formulių, kuriomis kažką išspręstum, todėl ir mokymai yra dinamiški, lektorė turi po kelis tos pačios programos variantus ir prisitaiko pagal tai, kas dalyviams tuo metu yra aktualu.

Rekomenduoja turėti buhalterį ir teisininką

„Pagrindinis iššūkis buvo tai, kad mažai nusimaniau apie įmonės valdymą. Čia teko pasidomėti ir pereiti ne vienus mokymus, kad įgyčiau pagrindus ir pati galėčiau gaudytis, kas ir dėl ko vyksta. Ką padariau pirmiausia ir dėl ko labai džiaugiuosi, tai kad susiradau puikius buhalterius, kurie padeda visais klausimais ir atlieka funkcijas, kurių tikrai pati nesugebėčiau, nors pagal įstatymą, mažajai bendrijai buhalterio turėti neprivaloma. Tačiau tikrai patarčiau bent jau pradžioje pasisamdyti šį specialistą. Taip pat ir teisininką, kuris man labai padėjo tiek su įmonės steigimu, tiek su paslaugų teikimo sąlygų sudarymu, tiek su kitais teisiniais niuansais. Dar prieš įkuriant įmonę daug konsultacijų turėjau su Mokesčių inspekcija ir Sodra. Ten tikrai dirba puikūs specialistai, kurie pataria ir papasakoja, tai tikrai galiu pasakyti, kad nereikia bijoti valstybinių įstaigų, jeigu planuojate pradėti savo verslą“, – sako specialistė.

Pašnekovė taip pat pataria investuoti į klientų pasiekiamumą ir pasigilinti, kaip ateina jūsų klientai. Priklauso nuo veiklos srities, tačiau dažniausiai turėti vien Facebook paskyrą neužtenka, būtina susikurti ir tinklapį. Čia taip pat buvo mano investicija į savo verslą – pati mokiausi SEO kursuose, kad išmokčiau pažinti klientų poreikius ir juos prisikviesti, pradžioje organizuodavau nemokamus seminarus, konsultacijas įvairiomis temomis.

Geriausiai veikia klientų atsiliepimai, juos renku nuo pat pradžių, nuo tada, kai dar nebuvo mano mokymų centro. Atsiliepimai naudingi ne tik klientams, o ir tau pačiam, nes matai, kas žmogui patiko, kas jam svarbu, ko dar norėtų. Tarsi pasitikrini ar teisinga kryptimi eini. Juos publikuojame savo Facebook paskyroje ir nefiltruojame, kad būtų tik tie, kurie giria. Unikalus žmogaus atsiliepimas, su visais jo aspektais yra labai svarbus. Man tai leidžia tobulėti ir dar geriu pažinti savo klientus“, – pastebi verslininkė.

Finansinės ir kitos investicijos

Nomeda sako, kad reikalingos investicijos ne tik piniginės, tačiau ir emocinės, fizinės. Pats įmonės steigimas nėra brangus, tekainuoja kelis šimtus eurų, tačiau turi žinoti, kas toliau. Ji prisimena, kad jai reikėjo patalpų strategiškai patogioje vietoje, kad būtų nemokama automobilių stovėjimo aikštelė ir patogus susisiekimas viešuoju transportu. Klientui be galo svarbu, kad būtų kur pastatyti automobilį ir nereikėtų toli eiti. Tad jei veikla ne vien internetinė, moteris pataria atkreipti į tai dėmesį. Turėjo apgalvoti savo būsimus ir esamus partnerius bendradarbiavimui, nes yra temų, kurių viena negali išpildyti, tam reikia skirtingų kompetencijų specialistų.

„Mano verslo pradžiai reikėjo kelių tūkstančių eurų. Atrodo nedaug, tačiau tai tik baziniai dalykai, kad ant kažko atsistotum ir pradėtum. Buvo daug investicijų, tokių kaip nemokami seminarai, nemokamos konsultacijos, įvairiausios nuolaidos, tikrai pradėjau su kainomis, kurios buvo mažesnės nei vidurkis. Pradėjusi supratau, kad reikės laiko, kad įsiliečiau į rinką. Pirmi metai buvo labai intensyvūs – labai daug mokiausi, rašiau programas, užtrukdavau darbe po 14 valandų, pagavus įkvėpimui keldavausi naktį ir važiuodavau dirbti. Plečiantis verslui didėja ir investicijos, reikia didesnių patalpų, daugėja mokesčių, atsiranda daugiau žmonių, su kuriais bendradarbiauji, todėl dabar tas pradinis įnašas atrodo visai nedidelis, tačiau tu pats augini savo įmonę, jos ženklas tampa atpažįstamas ir tau skambina žmonės per rekomendacijas. Tada suprantu, kad neprašoviau pasirinkdama šią veiklą. Pradedantiesiems ji pataria daryti tai dabar, nes kol dvejoji, laikas eina ne tavo naudai“, – sako moteris.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.