...

Nori būti saulės energetikos sprogimo dalimi

Verslas

2015.01.22

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Nori būti saulės energetikos sprogimo dalimi

Tomas Šimanauskas. BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Tradiciniams energijos ištekliams, tokiems kaip anglys ar gamtinės dujos, jau labai greitai gali tekti užleisti savo pozicijas naujų rūšių energijos šaltiniams. Tuo įsitikinę verslininkai, „Saulės grąžos“ įkūrėjai Tomas Šimanauskas ir Algimantas Časas. Juodu tiki ir tuo, kad nauju populiariausiu energijos šaltiniu taps saulė. Jos išplitimas – tik laiko klausimas. Verslininkams saulės energetikos pranašumais net neabejoja. „Saulės grąža“ jau pristatė saulės energiją naudojančią vandens šildymo sistemą, taip pat žada aktyviai dalyvauti statant mažas saulės jėgaines.

Idėja kilo per krizę

T. Šimanauskas pasakoja, kad idėja pradėti dirbti saulės energijos srityje kilo jau senokai, o prie jos netiesiogiai atvedė įsisiūbavusi ekonomikos krizė. „Šiaip esu architektas. Prasidėjus krizei, netekau darbo ir sugalvojau, kad reikia užsiimti saulės energetika, nes Jungtinėje Karalystė šioje srityje tuomet kaip tik prasidėjo pakilimas. Pradėjau dirbti, o prieš kelerius metus pastebėjau, kad ir į Lietuvą ateina tas bumas. Grįžau į Lietuvą kurti verslo ir maždaug prieš trejus metus sukūrėme „Saulės grąžą“, – atskleidžia jis.

Pašnekovą labiausiai sužavėjo saulės energetikos universalumas ir prieinamumas. Įsirengti savo nedidelę saulės jėgainę gali kone kiekvienas. „Visada domėjausi įvairiais taupymo sprendimais, naujosiomis technologijomis. Esu tam imlus. Mėgstu ieškoti didesnio efektyvumo, rūpi ekologija. Pamačiau, kad čia atsiranda nauja ir labai įdomi niša. Saulės energija yra vienintelė, kurią gali turėti bet kas. Gali jos įrenginius įtaisyti ant savo namo, verslo pastato ir t. t. Žinoma, gali pasistatyti vėjo malūną, bet tai gerokai daugiau kainuos“, – aiškina T. Šimanauskas.

Tik grįžus į Lietuvą buvo įkurta „Saulės grąža“. Pirmieji mėnesiai buvo gana ramūs, bet vėliau pardavimas pagyvėjo. „Iš pradžių reikėjo pasakoti, ką ir kodėl darome, bet paskui labai greitai atsirado žmonių susidomėjimas. Spauda pradėjo pasakoti apie saulės energetiką ir žmonės patys pradėjo ieškoti. Tas bumas atsirado, nes tai buvo labai atsiperkanti investicija. Kartais ji atsipirkdavo vos per ketverius metus“, – teigia pašnekovas.

 

Juk tai nauja sritis ir mes žinome, jog ateityje tai tikrai bus didelis dalykas. Dabar tik pradžia. Norisi būti dalele to sprogimo, kuris įvyks Lietuvoje.

T. Šimanauskas

 

Dėl ateities klausimų nekyla

Abu verslininkai įsitikinę, kad vos per kelerius artimiausius metus saulės energetikoje įvyks didžiulis lūžis. Taip manyti leidžia mažėjanti savikaina ir didėjantis efektyvumas. „Saulės energetika, žiūrint į priekį, yra daugiausia potencialo turinti energetikos rūšis. Po šimto metų, manoma, apie 70–80 proc. energijos bus gaunama iš saulės. Per kelerius artimiausius metus įvyks lūžis. Saulės energijos kaina kris tiek, kad konkuruos su anglies elektra. Kuriama ir naujų saulės energijos technologijų. Jos vis pigesnės, efektyvesnės. Žmogui vis lengviau ją naudoti. Ateis laikas, kai žmonės ieškos saulės energijos, nes ji taps ekonomiškai prasminga. Bus kvailiau jos nenaudoti. Tas laikas tikrai ateina. Kuriama vis daugiau įmonių, o sektorius auga geometrine progresija“, – įsitikinęs A. Časas.

Energetikos efektyvumas tampa vis aktualesnis, o nieko efektyvesnio už saulės energiją, regis, nėra. „Ateina laikas, kai žmonėms net nekils minčių, kad galima nenaudoti saulės baterijų. Nuo 2020-ųjų Vokietijoje jau bus galima statyti tik pasyviuosius namus (suvartojančius mažiau išteklių, nei pagamina). Taigi automatiškai bus statomos ir saulės baterijos“, – teigia T. Šimanauskas.

Saulės energetika išsiskiria ir dideliu lankstumu. Saulės kolektorius galima montuoti ant namų, taip paverčiant juos autonomiškesniais, o galima ir kurti dideles elektrines. „Viskas priklauso ir nuo šalių. Galima statyti ir pramoninio dydžio saulės elektrines. Visiškai nebūtina visko įtraukti į pastatus. Tiesiog atsitiks taip, kad saulės elektrinės bus pagrindinis energijos šaltinis“, – tikina A. Časas.

Teko pakovoti ir su keistas stereotipais

Su saulės energetika susiję ir kiek keistokų mitų. Pavyzdžiui, kad Šiaurės šalyse neapsimoka statyti saulės jėgainių, nes pas mus tiesiog per mažai saulės. Šį mitą labai lengva išsklaidyti. „Viską lemia statistika. Remiantis statistiniais duomenimis, Europoje energijos išgavimo kiekiai skiriasi tik 50 procentų. Ispanijoje ar Italijoje išgaunama daugiau (bet tik iki 50 proc.), nei, tarkim, Jungtinėje Karalystėje, kur dienos labai dažnai būna apniūkusios. Saulės elektrinės statomos ir Vokietijoje, ir Skandinavijoje. Mažėjant gamybos kainoms, saulės energija taps vis prieinamesnė“, – teigia A. Časas.

Vis dėlto ir tokių keisto mąstymo pavyzdžių jau gerokai mažėja. Tam irgi padeda skaičiai. „Mąstymas tikrai keičiasi. Juk vos prieš kelerius metus tai dar buvo visiška naujovė. Dabar jau yra pavyzdžių. Žmonės jau žino, kad kai kurios elektrinės energiją gamina net geriau, nei buvo manyta. Taigi žmonės saulės energija pasitiki vis labiau. Žinoma, kartais dar reikia paaiškinti. Pavyzdžiui, kad moduliai tikrai nesuges per dešimt metų. Tačiau saulės baterijos sukurtos taip, kad atlaikytų trisdešimt metų. Vokietijoje tokios elektrinės jau veikia po dvidešimt metų. Jų efektyvumas per šį laiką nukrito tik apie 10 procentų“, – sako. T. Šimanauskas.

Jo nuomone, žmonės tiesiog pamato saulės energijos rezultatus ir tai labai greitai išsklaido jų abejones. Pavyzdžiui, „Saulės grąžos“ vandens šildymo sistemos efektyvumu jau įsitikino kelios dešimtys šeimų. „Šiuo metu esame įrengę apie trisdešimt sistemų. Atsiliepimai tikrai labai geri. Su sistema rugsėjo ir spalio mėnesiais žmonės net nejungdavo šildymo. Vandens šildymui visiškai nereikėdavo naudoti išorinės elektros. Mes vis dar bandome įrangą, bet nuo pavasario jau pradėsime gamybą visu pajėgumu“, – teigia verslininkas.

Be to, keisti žmonių nuomonę, parodyti alternatyvą yra ir smagu. „Tikrai įdomu. Juk tai nauja sritis ir mes žinome, jog ateityje tai tikrai bus didelis dalykas. Dabar tik pradžia. Norisi būti dalele to sprogimo, kuris įvyks Lietuvoje. Bent iš pradžių“, – atskleidžia T. Šimanauskas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.