Nauja psichologinės pagalbos programėlė
2022.11.14
Temos: Darbuotojai, Startuolis, Technologijos, Verslo pradžia.
Psichologinę pagalbą svarbu gauti laiku. Tyrimais nustatyta, kad 72 proc. pacientų pirmo susitikimo metu nepavykus sukurti ryšio su terapeutu, pas jį negrįžta ir tik pusė šio skaičiaus – ieško pagalbos toliau. Nesuteikta pagalba laiku baigiasi tragiškais padariniais ar net savižudybe. Pastebėję šią problemą Rimas Povilaitis ir Laurynas Nacevičius nusprendė sukurti psichologinės pagalbos programėlę „Meetelp“
Džiugiu girdėti, kad nuo 2000 m. iki 2016 m. savižudybių skaičius mažėjo nuo 45 iki 31 žmogaus 100 000 gyventojų, bet šis žinojimas problemos neišsprendžia. „Norėtume, kad mūsų verslo pradžios istorija būtų sėkminga, bet taip nėra, nes ją paskatino mūsų draugo asmeninė gyvenimo tragedija, kuri tapo stimulu padėti visuomenei, specialistams spręsti tokias problemas“, – psichologinės programėlės idėjos atsiradimo istoriją pasakoja kūrėjai.
Šis įvykis skatino draugų diskusijas, ieškant atsakymų kodėl šiandieninė pagalbos sistema neveikia. Kodėl negaunama pagalba skubiai ir laiku, o galbūt vis dar bijoma kreiptis į specialistus? Nusprendus padaryti apklausą joje dalyvavo 270 žmonių, o rezultatai nustebino ir nuliūdino: 72 proc. apklaustųjų po pirmo susitikimo nebesilanko pas tą patį psichologą ir tik pusė jų nepasiduoda pagalbos paieškose ir mėgina dar kartą. Rimas ir Laurynas sugalvojo pirminę pagalbos idėją ne tik žmogui ieškančiam pagalbos, bet ir specialistui tam tikrų algoritmų pagalba padėti rasti vieniems kitus.
Idėja yra – reikia komandos
Rimas ir Laurynas į savo komandą pakvietė Elviną Nejų, vėliau prie komandos prisijungė su socialiniais tinklais dirbanti Kamilė Cibulskaitė. „Komandos žmonės turi skirtingas patirtis, todėl geba plačiai aprėpti visą technologinį pasaulį. Kūrėjai neatsisako ir kitų sričių specialistų pagalbos, neatsilieka nuo technologinio pasaulio tendencijų. Komanda pasiskirsčiusi darbus, todėl problemų dėl tarpusavio susikalbėjimo neturi.
„Verslo startas, nebūna lengvas ir į mūsų komandą žiūrima skeptiškai, vadina studentų projektuku, ir taip – mes studentai, tačiau labiausiai motyvuoti studentai, kokius tik galite sutikti. Pastebėjome, kad startuolio sėkmė priklauso nuo tarpusavio komunikacijos komandoje“, – pasakoja jaunuoliai.
Aplinkinių komentarai neveikia programėlės kūrėjų, nes jie tiki tuo, ką daro. Idėja netikėjo ir verslininkai, bet tikėjo artimieji, palaikančių sekėjų būrys, nekantriai laukiantis programėlės starto: „Verslininkai manė, kad mūsų idėjai šioje rinkoje nėra vietos, tačiau pamatę sekėjų gausėjimą, pritarimą, pakeitė savo nuomonę ir noriai prisidėjo prie „Meetelp“ auginimo“, – sako idėjos autoriai.
Įsimintinas verslo startas
Rimas Povilaitis ir Laurynas Nacevičius dalyvavo VU Techhub organizuotame hakatone, dirbdami 48 valandas sukūrė prototipą bei verslo modelį. Įgavo naujų žinių, surado naujų ryšių, bendravo su įvairių sričių mentoriais.
Vėliau dalyvavo Katalista Ventures Hakatone „Smartuoliai“, kuriame laimėjo susitarimą idėją vystyti kartu su Kazickų šeimos fondu.
Programėlė kūrimo stadijoje laukia dar nelengvas kelias, ne tik pažinti Lietuvos vartotoją, visuomenės tendencijas, poreikius, bet svarbiausia įtikinti, kad pas psichologą eiti naudinga. Komunikacija su vartotojais jau vyksta socialiniuose tinkluose dalinantis vertingu mokomojo pobūdžio turiniu.
Tikimasi greito gijimo rezultato
Programėlės idėją palaikė psichologė Monika Kuzminskaitė (@psichologe_saukstas_proto), kuri padeda reikšmingomis pastabomis, patarimais, bendradarbiauja. „Tai yra pirmasis žmogus, į kurį kreipiamės“, – pasakoja kūrėjai.
Klausiame Monikos, kodėl psichologinių problemų turintys žmonės neradę pagalbos ar tinkamo specialisto pirmo vizito metu, retai išdrįsta bandyti vėl. „Tokių tyrimų nėra, bet spėju todėl, kad žmonės tikisi greito gijimo – kaip fizinių žaizdų. Negavus greito rezultato padaro išvadą, kad „psichoterapija neveikia“. Svarbi terapeuto asmenybė, visi mokosi tą pačią teoriją, bet jos taikymas individualus“, – sako Monika.
Kokie esame dabar formavomės, augome Sovietų Sąjungoje, netinkamas elgesys buvo traktuojamas kaip psichologinė liga, įkalinimu psichiatrinėje ligoninėje. Įpratę sunkumus laikyti sau arba sakyti „nešti savo kryželį“ tarsi tai likimas, tačiau psichologė Monika pabrėžia: „Nei prasminga, nei būtina nešti savo kryželį, gyvenimas gali būti gerokai šviesesnis“.
Ryšys tarp kliento ir terapeuto yra svarbus
Sunku rasti specialistą pagal internete pateiktą nuotrauką, aprašymą ar kainą: „Šie duomenys apie specialistą nieko nepasako, o programėlės idėja susitelkti į psichologinių paslaugų esmę – ryšį tarp kliento ir terapeuto. Tiesiog man patiko, kad ryšys reiškia daugiau nei žodžiai. Kompanija kuria kliento ir terapeuto suderinimo algoritmą“, – sako psichologė.
Šio verslo kūrėjai mano, kad kuriant startuolį svarbiausia, kad produktas ar paslauga spręstų problemą, jei to nėra, „prasimušti“ virš konkurencijos bus sunku. Juos pačius motyvuoja tikėjimas, kad programėlės pagalba rasti tinkamą specialistą bus lengviau ir niekam neteks sulaukti žinutės, kad draugas nušoko nuo tilto.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.