...

Lietuvių kurta antivirusinė programa, pelniusi pasitikėjimą užsienyje

Verslas

2020.05.20

Autorius: Kamilija Linkutė

Temos: .

Lietuvių kurta antivirusinė programa, pelniusi pasitikėjimą užsienyje

R. Cukuras Asmeninio albumo nuotr.

Pastaruoju metu, suaktyvėjus kibernetinėms atakoms, vis daugiau dėmesio kreipiama į antivirusines programas. Lietuviai sukūrė kibernetinio saugumo programinę įrangą WiperSoft, kuri sparčiai diegiama užsienyje, tačiau Lietuvoje sulaukia vos vieno kito užsakymo. Apie verslo vystymą ir iššūkius pasakoja iš Žemaitijos kilęs antivirusinės programos kūrėjas Romualdas Cukuras (35). 

Įgimtas smalsumas reikalavo sudėtingesnių užduočių

Priešingai nei kitose srityse, IT verslų vystytojai dažniausiai būna šios srities atstovai. Ne išimtis ir „WiperSoft“ atvejis. „Visą savo profesinį laikotarpį buvau programuotojas. Kadangi esu smalsus iš prigimties, visada gaudavau tokias užduotis, kurioms reikia nestandartinių taikymo metodų. Taip patekau į kibernetinio saugumo pasaulį“, – pasakoja pašnekovas ir tikina, kad pirmieji darbai kibernetinio saugumo srityje buvo nesudėtingi, tačiau sričiai plečiantis didėjo užduočių apkrovos ir sudėtingumas.

Idėja gimė pastebėjus saugumo spragas

Technologijoms sparčiai vystantis, prie interneto prijungiama vis daugiau įrenginių: kompiuteriai, išmanieji telefonai, televizoriai, automobiliai ir pan. Tačiau, pasak R. Cukuro, dauguma šių išmaniųjų technologijų gali būti nulaužtos ar užkrėstos kompiuteriniais virusais dėl įvairių saugumo spragų: „Matydami dideles spragas saugumo srityje, pradėjome plėtoti idėją, o kodėl gi nesukūrus kibernetinio saugumo sprendimų patiems. Žinojome, kad turime ir žinių, ir galimybių tai padaryti.“

Kenkėjiškų programų medžioklė

IT specialistas neslepia, kad verslo pradžia buvo itin sudėtinga: „Pirmieji žingsniai buvo labai sunkūs, nes nusprendėme eiti savarankiškai, be išorinės pagalbos (finansinės ir techninės). Pradžioje neturėjome nieko: nei informacijos, kaip plėstis, nei informacijos apie kompiuterinius užkratus. Medžiojome kenkėjiškas programas kaip alkani vilkai. Iš pradžių juos analizuodavome rankiniu būdu, po to atsirado sistema ir darbai buvo automatizuoti.“

Aptinka virusus, kurių neranda konkurentai

Paklausus apie pranašumus, IT specialistas teigia, kad jų kompanija atsakingai žiūri į kiekvieną klientą: „Mes esame maži ir reaguojame į kiekvieną vartotojo skundą čia ir dabar. Ne kartą teko susidurti su vartotoju, kuris skundėsi, kad didieji žaidėjai X, Y ir Z, kurie yra šiuo metu jo kompiuteryje, nieko negali padėti ir vadinamasis „suportas“ net nereaguoja, o štai mes ne tik kad sureagavome, bet dar ir sugebėjome pašalinti problemą.“

R. Cukuro teigimu, didžiosios antivirusinės programos neaptinka net apie 70 proc. kompiuterinių virusų, nes jie yra mažiau paplitę. „WiperSoft“ ir orientuojasi į virusus, kurių neaptinka konkurentų antivirusinės programos, taip išsiskirdamas iš rinkos. 

„Programai naudojami algoritmai nesiremia tradicijomis. Kurdami produktą stengėmės eiti kitu keliu nei didžiausi konkurentai: sumažinome funkcionalumo kiekį iki minimumo, kad vartotojams būtų paprasčiau suprasti ir kontroliuoti savo virtualių duomenų apsaugą bei lengviau įsilietume į kibernetinio saugumo aplinką“, – apie savo antivirusinės programos pranašumus pasakoja „WiperSoft“ įkūrėjas.

Linkę automatizuoti procesus

„WiperSoft“ komanda procesus įmonėje yra linkusi automatizuoti, todėl visus darbus, susijusius su kitomis nei IT sritimis, patiki kitoms įmonėms atlikti: „Manome, kad kiekvienas turi atlikti tik tuos darbus, kuriuos geriausiai išmano. Tikslingai su projektu dirba keturi programuotojai ir keletas darbuotojų rangovų.“

„Žinoma, atsiremiame ir į finansines lubas. Geri kibernetinio saugumo specialistai rinkoje yra labai brangūs. Net neabejoju, jei kada nors pavyks pritraukti daugiau investicijų plėsti komandai, mūsų programiniai sprendimai taps ateities standartu kibernetinio saugumo klausimais“, – teigia R. Cukuras.

Pasigenda palaikymo iš Lietuvos

„Nors esame vieninteliai Lietuvoje, sukūrę nuo kenkėjiškų programų apsaugantį produktą, pasigendame lietuviško produkto palaikymo savo gimtinėje. Tiek iš produkto naudojimo, tiek iš galimų investuotojų – visas susidomėjimas ateina ne iš Lietuvos rinkos“, – tikina pašnekovas.

Daugiausia užsakymų sistema sulaukia iš JAV bei Europos. Nors užsienyje programa turi daugiau nei 1 mln. klientų per metus, Lietuvoje „WiperSoft“ turėjo vos kelis užsakymus. Verslininkas įsitikinęs, jog tam didžiulę įtaką daro tai, kad tautiečiai, besinaudojantys kompiuteriais namuose, nėra pasiryžę mokėti už kompiuterines apsaugos sistemas. 

Ateities planuose – dirbtinio intelekto plėtra

„Turime įvairių pardavimo partnerių užsienyje. Taip pat matome ir paties prekių ženklo žinomumo augimą“, – sako verslininkas ir džiaugiasi, kad dauguma naujų vartotojų, išbandžiusių „WiperSoft“, tampa nuolatiniais klientais. 

Paklaustas apie ateities planus, R. Cukuras pamini dirbtinio intelekto sklaidą: „Norėtume dar labiau automatizuoti procesus įvesdami dar daugiau dirbtinio intelekto (AI), taip pat planuojame sukurti saugumo sprendimus „Mac“ ir „Mobile“ vartotojams.“

Koronavirusas padidino apkrovas kibernetinio saugumo srityje 

Priešingai nei kitose srityse, koronaviruso metu darbo krūvis šiame versle itin padidėjo: „Koronaviruso metu labai suaktyvėjo kibernetinės atakos, išleidžiama dar daugiau naujų kenkėjiškų programų. Todėl tokiu metu mūsų darbo krūvis tik dar labiau suaktyvėjo“, – teigia IT profesionalas.

Nebijokite mėginti

Pradedantiesiems verslininkams R. Cukuras linki pamiršti baimę: „Mes turime du pasirinkimus: įgyvendinti savo svajones arba kas nors mus pasamdys, kad įgyvendintume jų svajones. Ir labai dažnai viskas, ko mes norime, yra kitoje mūsų baimės pusėje. Todėl nebijokite mėginti.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.