...

Kur ieškome idėjų?

Verslas

2013.08.30

Autorius: Vilija Andrulevičiūtė

Temos: .

Kur ieškome idėjų?

Daugybė genialių dalykų ir idėjų kyla netikėtai. Tačiau kartais, norint sukurti ką nors naudinga versle, reikia įdėti pastangų ieškant idėjų. dreamstime.com nuotr.

Daugybė genialių dalykų ir idėjų kyla netikėtai. Štai Isaacas Newtonas Traukos dėsnį atrado stebėdamas ant žemės krintantį obuolį. Tačiau kartais, norint sukurti ką nors naudinga versle, moksle ar mene, reikia įdėti pastangų ieškant idėjų ir nelaukti, kol jos nukris iš dangaus kaip tas obuolys.

Visagalis internetas – minčių lobynas

„Bzn start“ paklausė savo skaitytojų, kur jie dažniausiai ieško idėjų. 26,54 proc. atsakiusiųjų nurodė daugiausia idėjų randantys internete. Menų fabriko „Loftas“ įkūrėja Živilė Diawara taip pat sakė, kad internetas yra begalės idėjų šaltinis.

„Mėgstu naršyti internete. Kartais vienas raktažodis atveda prie nepaprastai įdomių dalykų. Žiniasklaidoje aptiktos aktualijos plačiau pasidomėjus irgi gali sukelti šaunių minčių“, – pasakojo Ž. Diawara ir pridūrė verslo bei gyvenimo idėjų taip pat besisemianti iš grožinės literatūros. Knygos yra ir antrasis pagal populiarumą „bzn start“ skaitytojų pasirinkimas (16,2 proc.).

Ž. Diawara pasakojo, kad jai dažnai pasiseka rasti idėjų susitinkant, susipažįstant ir bendraujant su žmonėmis. „Renginiuose taip pat galima rasti įdomių idėjų. Stebiu, kaip viskas vyksta, kokios technologijos naudojamos“, – sakė moteris. 13,13 proc. „bzn start“ apklaustų žmonių kultūrinius renginius išskyrė kaip tinkamą vietą idėjų paieškoms.

Vienas žinomiausių web dizainerių Lietuvoje Zbignevas Gecis sakė idėjų pirmiausia ieškantis savo galvoje. „Kai gauni užduotį sukurti tinklalapio dizainą, logotipą ar plakatą, susirašai kliento poreikius ir ieškai optimalaus ir kiek įmanoma originalesnio sprendimo. Kartais tai pavyksta per akimirką, kartais tenka ilgai sukti galvą. Kai nėra idėjų, atsiranda ganėtinai neįdomaus techninio darbo poreikis. Ką nors darai tol, kol atsiranda idėjos koncepcija“, – sakė Z. Gecis, kurio pagrindinis darbas ir yra įgyvendinti idėjas.

Pasak Z. Gecio, neretai idėjos šauna darant visai kitą darbą. „Man netikėtai gimusias idėjas panaudoti pavyksta labai retai. Jos labiau padeda ir yra lengvai realizuojamos meno srityje, tačiau versle veikia kitaip. Neretai yra nurodytas laikas, kai negali laukti inspiracijos, turi veikti pats“, – sakė web dizaineris.

Anot jo, problema ne tik tai, kad nepavyksta rasti idėjų. Būna, kad idėjų knibždėte knibžda, tačiau nėra aišku, ką su jomis veikti. Kūrybiškumas, pasak Z. Gecio, dažniausiai yra veidrodis to, ką esi patyręs ar matęs. Neretai idėjų paieška yra kažko jau atrasto sava interpretacija.

Svarbiausia – būti atviram

Pasak Ž. Diawaros, norint užsiimti sėkminga ir produktyvia idėjų paieška labai svarbu filtruoti informaciją, turėti įžvalgų. „Reikia sugebėti pamatyti ką nors tikrai įdomaus, perspektyvaus. Manau, visur, kur esi, privalai būti plačiomis akimis ir plačiomis ausimis. Idėja gali aplankyti bet kada ir bet kur: prausiantis duše, skaitant, einant miegoti“, – nepraleisti progų siūlė Ž. Diawara.

„Bzn start“ skaitytojai teigė, kad idėjos dažniausiai aplanko bendraujant su draugais (23,55 poc.) ar naktį, gulint lovoje (21,61 proc.).

Z. Gecis sakė, kad norint užsiimti produktyvia idėjų paieška reikia būti atviram, bendrauti su žmonėmis ir skaityti knygas: „Geriausiai – ne apie verslą, ne apie rinkodarą, o grožinę literatūrą.“

Z. Gecis prisiminė, jog kiek jam teko skaityti žymiausių dizainerių tinklaraščius ir knygas, visi pataria fantaziją ir kūrybingumą lavinti grožine literatūra. Anot jo, idėjos netikėtai gimsta ir žiūrint filmus ar klausantis muzikos (11,94 proc. skaitytojų taip pat įvardijo muziką).

Pasak Z. Gecio, labai svarbu atrasti sau tinkamiausią vietą ir būdą įkvėpimo bei idėjų paieškai. „Vienam žmogui gali padėti muzika, kitam – šaltas dušas. Kai kuriems padeda netgi stresas. Vis dėlto labai svarbu yra ilsėtis. Bemiegės naktys rezultatų tikrai nepagerina ir galimybių kilti idėjai anaiptol nepadidina“, – sėkmės receptais dalijosi pašnekovas.

Sudie, užrašų knygele?

Ž. Diawara prasitarė anksčiau idėjoms ir kitiems planams turėjusi stebuklingą sąsiuvinį. „Labai mėgdavau įgyvendintas idėjas išsibraukyti“, – prisiminė Živilė, tačiau pridūrė, kad dabar visos idėjos nusėda kompiuteryje.

Web dizaineris Z. Gecis sakė, kad stengdamasis nepamiršti idėjų parašo sau laišką e. paštu arba pasinaudoja programėlėmis, padedančiomis patogiai išsaugoti tekstus, paveikslėlius, vaizdo siužetus ar kitas inspiruojančias idėjas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.