...

Neįprasta veikla nesustabdė noro pradėti ir padėti gimdyvėms

Verslas

2022.09.02

Autorius: Giedrė Kakstovienė

Temos: .

Neįprasta veikla nesustabdė noro pradėti ir padėti gimdyvėms

Dalia Ruskonienė Asmeninio albumo nuotrauka

Dalia Ruskonienė (35) sako, kad naujos gyvybės atėjimas yra svarbiausias įvykis moters gyvenime, o išsinešta gimdymo patirtis (traumuojanti ar įgalinanti) įtakoja visą tolimesnį gyvenimą. 2020 m. baigusi Lietuvos Dulų asociacijos rengiamus, metus laiko trukusius mokymus ir įgijusi dulos kvalifikaciją, dar po metų „Švelnus gimdymas“ ji jau dalijosi sukauptomis žiniomis ir patirtimi su gimdymui besiruošiančiomis moterimis. Pagrindinis Dalios tikslas – padėti gimdyvėms devynių mėnesių kelionėje jaustis užtikrintai, pasitikėti savo jėgomis bei pagelbėti nemedikamentiniais būdais išbūti gimdymą.

„Nėštumas ir gimdymas yra vienintelis laikotarpis suaugusios moters gyvenime, kai smegenys yra tiek plastiškos kaip vaikystėje. Tai nėra vienos dienos įvykis, kurį patyrėme ir užmiršome. Šiuo tarpsniu besiformuojančiose naujose neuroninėse jungtyse, įsirašo svarbi informacija, nulemianti tolimesnę moters savijautą bei savivertę būnant mama, žmona, partnere, darbuotoja ir – visuomenės dalimi“, – paaiškina gimdyvių padėjėja ir sako, kad šis žinojimas ją įkvėpė padėti moterims pačioms pasiekti tokią gimdymo patirtį, kuri jas džiugins: tada jos pasitikės savimi, bus tvirtos, sėkmingos. „Laiminga moteris – laiminga šeima – laiminga visuomenė“.

Idėja tapti dula D. Ruskonienei kilo iš dviejų nuostabių gimdymo patirčių: „Abu kartus labai atsakingai ruošiausi ir patyriau pasiruošimo rezultatą. Mano vaikelių atėjimas buvo niekam neprilygstančios, tyriausios gyvenimo akimirkos. Pagimdžiusi, aš jaučiausi nugalėtoja – jei padariau tai, vadinasi, sugebėsiu viską! Troškau, kad pozityvų, džiaugsmingą, švelnų gimdymą patirtų kiekviena moteris“.  Vis dėlto, Dalios aplinkoje sklandė ne vien džiuginančios gimdymo istorijos, todėl įkvėpta noro dalintis sukauptomis žiniomis ir patirtimi, turimą informaciją ji pradėjo skleisti artimame rate (pradžioje – pažįstamoms nėščiosioms). Sužinojusi apie galimybę tapti dula, užtikrintai siekė to, darė sąmoningus žingsnius ir visiškai pakeitusi gyvenimo kryptį, prisijungė į jų gretas.

DA – lyg didelė širdis, kurioje telpa visi

Dalia pabrėžia, jog labai svarbų darbą atlieka 2014 m. įkurta Lietuvos Dulų asociacija (DA): plačiai skleidžia žinią apie dulų veiklą, šviečia nėščiąsias, jų šeimas ir medikus apie galimybę gimdyti kitaip, rengia kvalifikuotas šios srities specialistes, atstovauja jas konferencijose ir susitikimuose su sveikatos priežiūros specialistais. 2016m. įstojusi į tarptautinį (European Doula Network) dulų tinklą, palaiko gaudžius kontaktus su kitų šalių dulų organizacijomis. DA gimdyvėms teikia moralinį ir fizinį palaikymą visų 9-ių mėn. laukimo laikotarpiu ir po jo, visokeriopai remia susibūrusias dulas, suteikia galimybę gilinti žinias, tobulinti įgūdžius ir gebėjimus, taip pat – sveikatos priežiūros srityje užtikrina tik kokybiškos, moksliniais įrodymais pagrįstos praktikos įgyvendinimą. Šiuo metu asociacija neatlygintinai padeda besilaukiančioms mamytėms iš Ukrainos: pasiruošimas gimdymui, palyda į ligoninę ir priežiūra po gimdymo.

Prieštaringi vertinimai nesustabdė

Pašnekovė pripažįsta, kad veikla neįprasta, sunkiai planuojama, tad artima aplinka reagavo ne itin palankiai: „Standartinis samdomas darbas yra aiškus, atlyginimas stabilus. O čia, nieko suplanuojamo ne tik man, bet ir šeimos nariams. Tarpusavyje jau turime nusistovėjusius ritualus, esame pasiskirstę darbus, o kai tenka išlėkti į gimdymą, namuose įsivyrauja chaosėlis“.

Nors tapusi dula Ruskonienė sulaukė prieštaringų vertinimų, tačiau pati dėl savo pasirinkimo nesuabejojo: „Kiekviena nėščioji ateina su savo istorija, savita vizija apie artėjantį gimdymą. Kas kartą susipažinusi su moterimi, į pasaulį galiu pažvelgti jos akimis. Buvimas šalia tokiu jautriu, net sakraliu momentu kaip gimdymas, yra ypatinga dovana ir, žinoma, ir didžiulė atsakomybė. Buvimas dula išmokė lankstumo, kontrolės paleidimo – juk gimdymo pradžia nesuplanuojama, tad turiu būti bet kada pasiruošusi mesti visus darbus ar pramogas ir keliauti į gimdymą“.

Veikla, kurios eigos nesuplanuosi iš anksto

Paklausta apie veikloje kylančius iššūkius, Dalia atsidūsta, kad pandeminiu laikotarpiu buvo ribojamas į gimdymą moterį lydinčiųjų asmenų skaičius. Taip pat vis dar gajus klaidingas įsitikinimas, kad dulos priima vaikus. „Šios kalbos nėra tiesa, nes tai yra akušerių kompetencija. Dulos gimdymo metu rūpinasi moters savijauta ir padeda jai turėti kuo švelnesnę gimdymo patirtį. Nuoširdžiai noriu sugriauti šiuos mitus, o visuomenę kuo plačiau informuoti apie mūsų veiklos naudą“, – tikslina pašnekovė ir sako, kad nenuspėjamumas kada reikės važiuoti į gimdymą yra tas cinkelis, kuris neramina, sukelia sunkumų, bet savotiškai suteikia įdomumo: „Laukiant vienos moters gimdymo, visą mėnesį turiu būti pasiruošusi mesti visus planus ir tuojau pat važiuoti. Vienu metu galiu lydėti labai ribotą kiekį moterų, kad išvengčiau situacijos, kai gimdymas tuo pačiu laiku prasideda kelioms iš jų. Tokiu atveju dulos stengiasi viena kitą pavaduoti. Džiaugiuosi, kad su kolegėmis esame draugiškos bendradarbės, o ne konkurentės“.

 

 

 

 

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.