...

Iš aktorystės – į verslą

Verslas

2019.11.11

Autorius: Agnė Kavaliauskaitė

Temos: .

Iš aktorystės – į verslą

Gerda Būtaitė-Černauskė Jevgenijaus Misevič nuotr.

Gerda Būtaitė-Černauskė, dar mokydamasi mokykloje, aktyviai dalyvavo įvairiuose mokyklos renginiuose. Po mokyklos – aktorystės studijos Klaipėdoje, vėliau – apeigų ir švenčių organizavimo studijos Kaune. Nors moteris ateitį siejo su aktoryste, tačiau save atrado visai kitoje veikloje – renginių vaikams organizavimo srityje. Taip ir gimė vaikų studija „Linksmas lagaminas“.

Aktyvi nuo mokyklos

Pašnekovė, prisiminusi veiklos pradžią, pasakoja, kad viskas prasidėjo dar mokantis mokykloje: „Verslo idėja kilo nuo to, kad nuo mokyklos laikų labai aktyviai dalyvavau mokyklos teatre, renginiuose, taryboje. Išbandžiau visas, kokias tik galėjau, popamokines veiklas. Mano gyvenimo kelias visada buvo kūrybinis ir net nebuvo kitoks. Niekada nesimėčiau, konkrečiai siekiau tikslų, jokių improvizacijų niekada nebuvo. Studijuodama aktorystę pradėjau vesti vaikų gimtadienius ir nuo to viskas prasidėjo.“

G. Būtaitė-Černauskė beveik dešimt metų dirba organizuodama vaikų šventes, o „Linksmas lagaminas“ skaičiuoja jau daugiau nei septynerius metus. „Visi mano veiklą siejo su pačia manimi. Dar tuo metu, kai buvau Gerda Būtaitė, niekada nenorėjau būti tik veidu. Aš norėjau, kad mano veidas būtų mano kostiumai, vedėjai, studijos. Aišku, reikėjo sukurti pavadinimą. Atsimenu, kad sėdėjau su draugu namuose, gėrėme ryto kavą ir tiesiog sakėme įvairias mintis, pasiūlymus, idėjas… Ir kažkaip atsirado žodis „linksmas“, tada netikėtai „lagaminas“ ir taip gimė pavadinimas. Įdomu tai, kad šis pavadinimas aprėpia labai daug, nes beveik 99 proc. visos Lietuvos animatorių, kurie yra net ne mūsų, važiuoja į šventes su lagaminu. Šis pavadinimas turi labai plačią mintį, kuri realiai siejasi su visais, kas dirba šį darbą.“

Paslaugos visoje Lietuvoje

„Linksmas lagaminas“ turi tris studijas didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Čia galima švęsti vaikų gimtadienius, krikštynas, Kalėdas ar kitas asmenines šventes, išleistuves. „Mūsų studijose mamos ir seneliai švenčia savo gimtadienius, o mes prižiūrime vaikus. Tai labai patogu, nes tėveliai gali švęsti savo gimtadienius ir tuo pat metu turi kur palikti vaikus“, – apie studijos pranašumus kalba G. Būtaitė-Černauskė.

„Linksmo lagamino“ veikla vyksta ne tik studijoje, bet ir už jos ribų: „Teikiame animatorių paslaugas visoje Lietuvoje, važinėjame į visus Lietuvos miestus, miestelius, kaimelius, į bendruomenių šventes. Labai daug dirbame su Kalėdų programomis darželiuose, mokyklose, įmonių vakarėliuose. Taip pat su reklaminio tipo renginiais, prezentaciniais renginiais, krikštynomis ir kitomis privačiomis šventėmis. Iš esmės su bet kokiomis šventėmis, kuriose yra vaikų. Labai dažnai tenka užimti vaikus suaugusiųjų švenčių metu, ypač vestuvėse, jubiliejuose. Animatorių paslaugos yra labai paklausios, o švenčių stilių ir žanrų yra labai daug. Pavyzdžiui, mokslo metų pabaigoje tenka dažnai dalyvauti išleistuvėse – darželinukų arba ketvirtokų.“

Angliškai, rusiškai, lenkiškai – „Linksmo lagamino“ animatoriai gali kalbėti ir kitomis kalbomis. „Kartais atrodo, kad daugiau dirbame su lenkais, kitąkart – su rusais, dabar atrodo, kad su lietuviais, anglais. Šių tautybių klientų turime išties daug“, – džiaugiasi pašnekovė.

Jaunimas mano, kad lengva dirbti

Nuo pirmųjų darbo dienų G. Būtaitė-Černauskė buvo visiškai pasinėrusi į savo veiklą ir nekreipė dėmesio į kitus: „Aš buvau susikoncentravusi į savo veiklą, ką aš veikiu ir ką darau. Juk pati ir sienas dažiau, renginius vedžiau, pati juos parduodavau ir šiukšles nešdavau, langus plaudavau – viską pati darydavau. Aš neturėjau laiko pagalvoti, kad man kažkas galėtų užkirsti kelią, sakytų ar bandytų kritikuoti, kažkaip mane paneigti ar nuneigti. Priešingai, jei ir galėjo taip būti, man nebuvo įdomu, nes gyvenau savo sukurtame pasaulyje, pagal savo taisykles, filosofiją. Turėjau didžiulę discipliną, kurią ir dabar išlaikau kiekvieną dieną, ir taip jau daug metų. Tikriausiai dėl to dabar esame ten, kur esame.“

Pašnekovė pasakoja, kad dabar darbe su dideliais sunkumais nesusiduria, nes turi didžiulę darbo patirtį, todėl niekas jos nestebina, nebent kartais jaunų žmonių iškreiptas požiūris į motyvaciją darbui: „Kaip ir kiekviename versle, jeigu darbas yra su žmonėmis, svarbiausia, kad kolegos būtų motyvuoti, norintys dirbti. Pas mus ateina daug jaunimo, bet ne visi supranta, kur atėjo ir kokia yra mūsų žaidimo aikštelė. Ji kartais būna be galo sudėtinga. To nesitikėdami labai daug kas tikisi, kad šis darbas labai lengvas. Vėliau pasirodo, kad nelabai lengvas, o labai sunkus ir net labai negailestingas. Daug metų dirbę renginių vedėjai, kurie nebeieško naujų darbo formų, užmiega ant šlovės laurų ir taip tampa nebeįdomūs kitiems.“

Kurti verslą sunkiau, nei atrodo

Ko G. Būtaitė-Černauskė palinkėtų tiems, kurie svajoja apie savo verslą? „Apie šį klausimą pati kartais pamąstau, kas būtų, jei dirbčiau kitur, ar turėčiau kitą veiklą. Labai daug kam atrodo, kad turėti savo verslą yra nerealu ir labai gražu, o viskas bus paprasta ir gerai. Turbūt mažiau dirbsi, galvoja žmonės, daugiau uždirbsi, geriau gyvensi ir t. t. Bet iš tikrųjų taip nėra. Kurti verslą yra be galo sudėtinga, daug kartų sudėtingiau, nei žmogui gali atrodyti iš šalies. Be abejonės, motyvuoti jaunimą reikia, be to, nepabandęs nesužinosi. Nenoriu taip demotyvuoti jaunimo, bet iš esmės tai daug sunkiau, nei mes įsivaizduojame. Pasakysiu labai atvirai – nežinau, kas tai supras, bet tikriausiai tik tie, kurie jau yra to paragavę: turėdamas labai aktyvią veiklą, labai žinomą veiklą, dirbdamas su labai stambiais klientais, labai įnoringais klientais, žinomais žmonėmis, televizijos projektais, tu taip į viską pasineri, kad viskas tavo gyvenime tampa darbu.

Tavo laisvalaikis yra tavo darbas, miegodamas tu planuoji rytojaus darbą, dirbi per visas šventes, o jei nedirbi, vadinasi, dirba kiti ir tu galvoji, kaip jiems sekasi. Tu net neturi laisvadienių, o jei kažką planuoji, viskas dėl kažko griūva. Tie, kurie nėra to pabandę, turėtų įvertinti savo jėgas, potencialą ir asmenines savybes, nes tai ypač svarbu. Renginių organizavimui, kaip ir bet kuri kitai veiklai, reikia ir išsilavinimo, ir didelės darbinės patirties. Specialios literatūros, įvairios praktikos nuo iki. Kurti verslą yra viena, bet jį išlaikyti ilgalaikėje perspektyvoje yra du visiškai skirtingi dalykai. Mano patarimas – išbandyti save kuo daugiau ir tikrai įsivertini, ar tikrai esi tam pajėgus, nes kurti verslą yra daug sunkiau, nei gali atrodyti. Ir tu tikrai daug daugiau paaukosi, nei manei.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.