E. Presas: „Konkurentų Lietuvoje neturėjome“
2014.01.07
Temos: Verslo pradžia.
Saldus, bet becukris. Iš natūralių vaisių ir priimtinas lietuviškam skoniui. Tokį produktą siūlo UAB „Berryco“. Su vienu jos įkūrėjų Edgaru Presu kalbamės apie idėją, kaip ji kilo, kokia patirtis pravertė, kas laukia, kas sunku ir kas smagu.
Verslą įkūrė su seserimi
Verslą pašnekovas teigia įkūręs kartu su seserimi Erika Prasauskiene, o idėja kilusi paragavus giminaičių lauktuvėms parvežtų saldumynų iš Amerikos. Tie skanėstai buvo sveiki ir skanūs, pagaminti iš vaisių. Kai Lietuvoje nepavyko rasti nieko panašaus, iššūkių nebijantys giminaičiai ryžosi patys gaminti tokius. „Vežti saldainius iš Amerikos buvo brangu, todėl nusprendėme juos gaminti čia“, – pasakojo Edgaras.
Konkurentų Lietuvoje nebuvo
Problema buvo ta, kad nei Edgaras, nei Erika anksčiau neturėjo nieko bendra su saldainių gamyba. Jiems teko perprasti gamybos technologijas, rasti specialistų ir daug eksperimentuoti. „Produktas išeidavo tai per minkštas, tai per rūgštus“, – pasakojo verslininkas.
Analizuodami rinką verslininkai suprato Lietuvoje neturintys konkurentų. Tai nustebino, nes Amerikoje natūralūs saldumynai labai populiarūs, yra daug gamintojų, siūlančių tokius produktus.
Bandymų keliu
„Sesuo pasiūlė kurti savo produktą, viską daryti nuo nulio. Iš pradžių atrodė, kad tai bus paprasta – gamyba panaši į guminukų. Deja, dirbdami susidūrėme su nemažai sunkumų“, – pasakojo įmonės „Berryco“ įkūrėjas.
Bendraminčiai užtriko metus, kol pagamino tinkamą produktą. „Konsultavomės su technologais, saldumynų gamintojais. Nebuvo patikrintų technologijų, ypač technologams klausimų kėlė tai, kad gamyboje neturi būti naudojamas cukrus“, – pasakojo Edgaras.
Produktas pasiekė lentynas po 9 mėnesių
Bandymai, trukę maždaug 9 mėnesius, davė rezultatą, paaiškėjo, kad vaisiai gali natūraliai konservuotis ir jiems nereikia cukraus. Šis produktas yra panašus ir į guminukus, tik augalinės kilmės, ir į džiovintus vaisius, kurie išsilaiko ilgai dėl tų pačių savybių.
Lapkričio mėnesį produktu pradėta prekiauti parduotuvėse. Netrukus produktas pasirodys ir didžiuosiuose prekybos centruose „Maxima“, „Rimi“.
Tinkamas žaliavas tenka importuoti
Gamybai reikiamus vaisius ir uogas tenka importuoti iš užsienio šalių: Italijos, Austrijos, Vokietijos. Kadangi lietuviški vaisiai yra pernelyg rūgštūs, juos reikėtų papildomai saldinti, o tai kirstųsi su natūralios gamybos koncepcija. Taip pat, pasak pašnekovo, į lietuviškus vaisius ir uogas dedama pernelyg daug konservantų, maistinių priedų. Užsienyje jiems taikomi griežti sertifikatai, pakuotės yra sandarios.
Naudos davė studijos ir darbo patirtis
Prieš pradėdami savo verslą Edgaras ir Erika dirbo rinkodaros srityje. Edgaras baigė ekonomiką Vilniaus universitete ir rinkodaros magistrantūros studijas Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje. Patirtis, įgyta tarptautinės prekybos įmonės rinkodaros skyriuje, labai praverčia dabar. Anot Edgaro, lengviau atlikti tai, ką jau moki, galima numanyti, ko tikėtis.
Pavadinimas pritaikytas ir užsieniečiui, ir lietuviui
Kadangi planuojama plėstis į užsienį, pavadinimą verslo dalininkai iškart sugalvojo tokį, kuris nesunkiai būtų ištariamas užsienio vartotojams. „Veri beri“ yra angliški žodžiai, bet parašyti taip, kaip tariami. Vertimas būtų maždaug toks – „labai uogiškas“.
Žaviai ir linksmai pavadintas produktas, pasirodo, patinka ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. „Mūsų žinutė yra skirta tėvams, besirūpinantiems savo vaikų sveikata. Džiugu, kad sulaukiame gerų atsiliepimų ir iš suaugusiųjų, pamėgusių sveiką skanėstą“, – pasakojo verslininkas.
Palinkėjo drąsos
„Kai darai, darbai padaromi“, – sakė pašnekovas ir palinkėjo visiems būsimiems verslininkams drąsos įgyvendinant idėjas.
Tiesa, jis atkreipė dėmesį, kad svarbu nepaskubėti ir viską gerai įvertinti, apskaičiuoti. „Nepriimkite iškart ilgalaikių sprendimų, nes daug ką gali tekti keisti. Taip buvo ir mums“, – sakė Edgaras.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.