...

Dukrų įkvėptas projektas laužo stereotipus

Verslas

2022.03.08

Autorius: Rūta Palionienė

Temos: , .

Dukrų įkvėptas projektas laužo stereotipus

Rūta Pukenė Foto Andrius Ufartas

Mergaitės taip nedaro“ įkūrėja Rūta Pukenė (29) mintį apie tokį projektą subrandino stebėdama dvi savo mažas dukreles. Ji matė, kokius stereotipus ir mitus turi sugriauti moterys, pasirinkusios darbą technologijų srityje. Ilga žurnalistės ir komunikacijos specialistės IT įmonėse patirtis buvo naudinga vystant projektą, o apie jį patį, tikslus ir kalbiname Rūtą.

„Mergaitės taip nedaro“ griauna mitus

„Ką kiti pasakys“, „Ne bobų reikalas“ arba „Mergaitės taip nedaro“ – tai tik kelios frazės, su kuriomis susiduriame kasdien“, – teigia projekto balsas ir veidas Rūta. Kaip pavadinimą pasirinkdama dažnai visuomenėje sklandančią frazę, pašnekovė sako norėjusi padrąsinti moteris negyventi su tokia mintimi. Kurdama stiprų, aktualų ir nuoseklų turinį, norėjo padėti išsivaduoti nuo stereotipų. Projekto ambasadoriais pasirinkusi Lietuvoje gerai žinomą informacinį portalą, kuris suteikė viešinimo erdvę, Rūta sako žengusi drąsų žingsnį: „Mano atvejis turbūt unikalus tuo, kad savo projektą iškart pristačiau ne mamai ar draugui, ne siaurame rate, o didžiausiame šalies naujienų portale, arba visai visuomenei. Ar buvo baisu? Tai aišku. Ar šiandien gailiuosi? Tikrai ne.

Skatina moteris ieškoti savo kelio

Svarbu būti ten, kur yra tavo auditorija.“ Svarbiausia žinutė – moterų sėkmės istorijos apie tai, kaip jos rinkosi savo kelią. Pasakojimai apie tikras asmenybes, pralaužusias stereotipus. Anot Rūtos, reikia tikėtis, kad jų istorijų garsinimas padės ir kitoms rasti džiuginantį profesinį kelią, perspektyvų ir gerai apmokamą darbą, susikurti savo svajonių karjerą. Ši platforma įgalina mergaites priimti nepatogius visuomenei sprendimus, skatina pasidomėti darbo galimybėmis technologijų srityje, keisti karjeros kryptį, išmokti naujų įgūdžių ir įgauti kasdienio įkvėpimo kovoti su bet kokiais iššūkiais. Gaila, bet vis dar tenka liūdnai konstatuoti – nors gyvename XXI a., moterys vis dar turi įrodinėti gebančios dirbti kai kuriuos darbus. O šis projektas pristato daugybės technologinių sričių profesijų atstoves.

Motinystės įkvėpta

Pati Rūta projektą ėmė plėtoti ant rankų sūpuodama vos trijų mėnesių dukrytę. Oficiali jo pradžia – 2021 m. birželis. Iki šiol, vos per kelis mėnesius, moteriai pavyko suburti nemažą bendruomenę. „Projekto turinys aktualus ir pritraukia dešimtis tūkstančių skaitytojų, – atskleidžia Rūta. – Iš pradžių buvo sunku tikėtis artimiausiųjų palaikymo, nes jie tiesiog norėjo mus apsaugoti. Ar tai būtų nereikalingas stresas, ar energija, ar gresianti rizika.“ Pašnekovė pabrėžia, kad ne vien motinystė ir greita sėkmė įkvepia dirbti toliau. Itin svarbu veikti, nesivaikant tobuliausio varianto: „Mano stiprybė turbūt yra tai, kad nesu perfekcionistė. Taip, dalykai turi būti padaryti gerai, bet geriau tiesiog imti ir padaryti, nei planuoti, skaičiuoti, galvoti ir pergalvoti.“ Nuoseklus darbas, išgrynintos idėjos ir konkretūs veiksmai labiausiai lemia stabilų augimą ir proveržį. Projektas pagreitį įgavo ėmus dalintis moterų istorijomis ne tik iš technologijų srities, taip pat įtraukus turinį apie projekto užkulisius. Anot Rūtos, bendruomenei kurti reikia tikro ir asmeninio ryšio. Šiandien technologijų sritis yra tikrai populiari, egzistuoja mokyklų, kuriose galima įgyti technologinių žinių. Užuot konkuravusi, moteris teigia, kad mielai su visais bendradarbiauja.

Nesustabdė nei pandemija, nei karo nuojauta

Rūta, pasakodama apie projekto „Mergaitės taip nedaro“ idėją, įsitikinusi: „Nesvarbu, ką sako kiti. Jei įdomu tau, daryk su visa jėga.“ Pandemija, galėjusi tapti rimta kliūtimi, virto galimybe. Pašnekoves iš pat pradžių nuspręsta kalbinti tik nuotoliniu būdu. Moterys, su kuriomis ji neretai kalbasi, labai užsiėmusios, ne visos gyvena ir dirba Lietuvoje, derina skirtingas atsakomybes (pavyzdžiui, augina mažus vaikus). Karantinas ne tik neuždarė projekto, bet suteikė jam platesnes erdves. Galbūt projekto sėkmę lėmė ir pozityvus įkūrėjos požiūris. „Juk niekada nebus tobulų aplinkybių pradėti tam, ką nori daryti. Kita vertus, daryti viską tobulai ir griežtai pagal planą – nuobodu. Iššūkių kilo, bet tame ir yra visas grožis – kaip gebi prie kintančių aplinkybių prisitaikyti ir nepamesti prasmės“, – pozityviai kalba Rūta. Šiandien, beje, projekte kalbama apie tai, kas vyksta Ukrainoje, kaip kovoja IT pasaulis, kaip prisideda IT įmonės, kaip prie kovos prisideda ir moterys. Istorijų formatai labai skirtingi – vaizdas, garsas, tekstas.

Linkėjimai dukroms ir kitiems

Paklausta, kokį patarimą duotų kitiems, pradedantiems savo verslus, projekto įkūrėja sako: „Naudokitės visomis progomis, nuolat tobulėkite, nenuleiskite kartelės ir palaikykite kitus.“  Akivaizdu, kad pirmiausia savo dukroms norėdama parodyti ir atverti plačius kelius, Rūta tapo stiprios moterų bendruomenės lydere. Ji turi daug planų ateičiai ir neabejoja – ateis metas, kai moterys neturės abejoti savimi.

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.