...

Daugų dešimtokės įrodė – išradimai kuriami ir mokyklos suole

Verslas

2017.04.10

Autorius: BZN start

Temos: , .

Daugų dešimtokės įrodė – išradimai kuriami ir mokyklos suole

Alytaus rajono Daugų Vlado Mirono gimnazijos moksleivės – MMB C&TE Asmeninio albumo nuotr.

Lietuvoje auga nauja išradėjų karta. Šešios gimnazistės iš Alytaus rajono Daugų Vlado Mirono gimnazijos sukūrė šilumą sugeriančius nerūdijančio plieno kamuoliukus, padedančius greitai atvėsinti karštus gėrimus. 10 klasės moksleivių įkurta mokomoji mokinių bendrovė (MMB) „C&TE“ 2017 m. Lietuvos mokyklų apdovanojimuose, kuriuos organizuoja Kauno technologijos universitetas (KTU), pelnė „Metų išradėjo“ titulą.

Merginos, besimokančios antroje gimnazijos klasėje pasakojo, kad viskas prasidėjo nuo ekonomikos pamokos: „Mūsų mokytojas Modestas Raudonis visada skatino sugalvoti kažką naujo, generuoti idėjas ir tuo pačiu bandyti jas įgyvendinti. Ėmėme diskutuoti apie šių laikų neišspręstas problemas, su kuriomis žmonėms vis dar tenka susidurti.“

Pasak gimnazistės Gretos Jarmalavičiūtės, natūraliai kilo mintis apie greitą gyvenimo tempą, žmonių užimtumą ir nuolatinį skubėjimą. Jaunosios išradėjos tuomet prisiminė fizikos pamoką, kurioje išmoko, jog visi metalai yra geri šilumos laidininkai.

„Užsikabinome už tos minties ir patvarių bei ilgaamžių metalų panaudojimo idėjai įgyvendinti. Savo išradimui pasirinkome nerūdijantį plieną“, – sakė G. Jarmalavičiūtė.

Sieks didinti pardavimus

V. Mirono gimnazijos moksleivių išradimas – šilumą sugeriantys kamuoliukai, panaudojami siekiant atvėsinti karštus gėrimus. Vystydamos produktą moksleivės siekė, kad kamuoliukus būtų patogu naudoti, jie nebūtų sunkūs ir nebraižytų puodelio.

„Šiuo metu gaminame nebe prototipus, o tikrus gaminius. Juos jau yra įsigiję keletas pirkėjų. Ateityje sieksime daugiau viešumo, informacijos sklaidos ir pardavimų didinimo. Savo idėją dar labiau plėtosime, jos neapleisime“, – ryžtingo nusiteikimo neslėpė „C&TE“ komanda.

Beje, merginos paaiškino savo įkurtos mokomosios mokinių bendrovės pavadinimą: „Dirbame su šiluma, kurios pagrindinis matavimo vienetas yra Celsijus (°C), o „TE“ – temperatūros sutrumpinimas.“

Pristatydamos savo produktą gimnazistės dalyvauja tiek Lietuvoje, tiek užsienyje vykstančiose mugėse ir parodose, kur sulaukia daug dėmesio. Verslo atstovai taip pat domisi moksleivių idėja, teiraujasi apie produktą, teikia pasiūlymus.

Įsigyti šiuos kamuoliukus gali visi norintys, apsilankę „C&TE“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje arba susisiekę su merginomis el. paštu.

Maža mokykla – didelė svajonė

„Gimus produkto idėjai, supratome, kad jis gali būti paklausus ir atrasti savo rinką. Tuomet galvojome, kodėl gi nepabandžius, galbūt pavyks – išdrįsome, pabandėme ir pavyko“, – sakė Lietuvos mokyklų apdovanojimų „Metų išradėjo“ nominacijos nugalėtojos.

KTU „Santakos“ slėnyje vykusiuose Lietuvos mokyklų apdovanojimuose gautą laimėjimą moksleivės labai vertina ir juo didžiuojasi. „Jausmas – nepakartojamas. Įdėjome daug pastangų, netgi praleidome keletą pamokų. Visais mums žinomais informaciniais kanalais skelbėme apie savo idėją, todėl labai džiugu, kad buvome išgirstos ir įvertintos“, – sakė jaunosios išradėjos.

G. Jarmalavičiūtės teigimu, „Metų išradėjo“ apdovanojimas visoms „C&TE“ narėms reiškia labai daug: „Esame iš mažos mokyklos ir pradžių tai atrodė nepasiekiama.“

„C&TE“ komanda – universali ir įvairi: vienoms merginoms patinka matematika, kitoms kalbos, dar kitoms – technologijos mokslai. Merginos mokosi dešimtoje klasėje, todėl jau svarsto apie būsimas studijas: kelios linksta link medicinos, viena komandos narė nori studijuoti aviacijos inžineriją KTU.

Visame gaminio kūrimo ir vystymo procese mokytojas ir gimnazisčių mentorius M. Raudonis buvo jų ramstis ir palaikytojas. „Kai mumis niekas netikėjo, jis buvo tas žmogus, kuris palaikė, skatino ir drąsino“, – gerų žodžių pedagogui negailėjo moksleivių bendrovę įkūrusios merginos.

Išradėjams amžiaus limito nėra

Daugų V. Mirono gimnazijos moksleivius ekonomikos mokantis Modestas Raudonis sako, kad išradimas buvo sukurtas mokyklos suole. Idėja gimė rugsėjo mėnesį, o pats intensyviausias darbas vyko gruodį.

 

„Didžiuojuosi šiomis gabiomis, visapusiškomis ir perspektyviomis moksleivėmis.“

M. Raudonis.

 

Pedagogo nuomone, amžiaus limito tapti išradėju – nėra. Dar mokykloje pradėjus išradinėti, kurti, generuoti idėjas, anksčiau patiriamas atradimo džiaugsmas, kitos teigiamos emocijos.

Pasak M. Raudonio, šilumą sugeriančių rutuliukų idėja – inovatyvi, įdomi ir neturinti analogų. Juos pritaikyti pramonėje gana lengva. „Įsivaizduokite. Rytas. Skubate į mokyklą, darbą ar susitikimą. Pasidarius karštą arbatą ir įmetus į ją rutuliuką, šis sugers karštį ir į puodelį nebereikės pilti šalto vandens, bandant atvėsinti gėrimą, tokiu būdu net naikinant arbatos turimų savybių poveikį“, – aiškino mokytojas.

Pašnekovas džiaugėsi, kad moksleivių komandinis darbas davė puikių rezultatų ir atnešė pergalę Lietuvos mokyklų apdovanojimuose, kurie padeda jauniesiems talentams atsiskleisti: „Didžiuojuosi šiomis gabiomis, visapusiškomis ir perspektyviomis moksleivėmis“, – kalbėjo pedagogas.

M. Raudonis tikisi, kad MMB „C&TE“ ateityje išsiplės, produkto panaudojimo būdų rasis vis daugiau, nes kamuoliukų pritaikymo galimybės yra milžiniškos. „Žvelgiant dar toliau į ateitį, 5-10 metų į priekį, tikiuosi, kad šį gaminį bus galima įsigyti visuose prekybos centruose“, – sakė M. Raudonis.

„C&TE“

281-1491818195-415722.jpg 281-1491818195-236294.jpg 281-1491818195-295698.jpg 281-1491818195-998506.jpg 281-1491818195-370616.jpg 281-1491818195-995309.jpg 281-1491818195-374035.jpg 281-1491818195-564342.jpg

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.