Bijūnų kolekcija išaugo į ūkį

Verslas

2019.06.06

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Bijūnų kolekcija išaugo į ūkį

Rūta Žiugždė. Iš asmeninio albumo

Sodo dizainerė ir augalų augintoja, kraštovaizdžio projektų „Rūta Gardens“ autorė Rūta Žiugždė (44) pasakoja, kad prieš porą metų, jų didelei šeimai dėl vaikų iš miesto persikėlus gyventi į kaimą (šeima augina penketą, trys iš jų mažamečiai – aut. past.), atsirado daug netikėtų veiklų. „Viena iš jų nuo pomėgio peraugo į verslą“, – sako jau per 2 tūkst. skirtingų bijūnų krūmelių puoselėjanti moteris.

 

Jaučiasi savo vietoje

Kraštovaizdžio specialistė labai norėtų, kad lietuviški ūkiai išaugtų, sustiprėtų ir galėtų aprūpinti vietinę rinką šviežiomis, Lietuvoje užaugintomis gėlėmis. „Beje, judėjimas „Rinkis gėlę anglišką“ jau labai populiarus Didžiojoje Britanijoje“, – su entuziazmu pasakoja R. Žiugždė, pati savo ūkyje auginanti ypač jai patinkančius natūralistinio stiliaus dekoratyvinius žolinius augalus bei rečiausių veislių bijūnus.

Sodo dizaino ir ūkio koncepciją ji sugalvojo mainais į turėtą karjerą: po Klaipėdos K. Donelaičio mokyklos baigimo, verslo vadybos magistro studijų Vilniaus universitete, darbo banke, po to tarptautinėje audito bendrovėje ir dar vėliau – finansų direktore su uostu susijusioje įmonėse moteris paraleliai baigė želdynų dizaino studijas Klaipėdos kolegijoje, paskui sodo dizaino studijas Anglijos sodininkystės mokykloje Londone, kad galėtų užsiimti tuo, ko troško labiausiai.

„Nors mano pasirinkta profesija nebuvo susijusi nei su menais, nei su augalais, visgi dabar esu čia, kur ir noriu būti, – šalia augalų ir žemės“, – sako tokiu pasirinkimu patenkinta augalų mėgėja.

Dizainas ir ūkis

Veikli moteris vadovaujamų pareigų atsisakė, nes nuoširdžiai norėjo daugiau laiko leisti su savo šeima, gyventi gamtos apsuptyje. „Mūsų didelė šeima iš miesto išsikraustė gyventi į kaimą, kur nuo nedidelio kalniuko atsiveria žaliuojančios pievos ir žydinčios gėlės. Man nėra nieko maloniau nei kurti ir sodinti nuo ryto iki vakaro, – apie savo pasirinkimą šypsodamasi pasakoja ji ir priduria, kad verslo idėja susiformavo labai natūraliai. – Tai mano pomėgių sintezė ir sinergija su kitomis veiklomis. „Rūta Gardens“ – tai dizainas plius ūkis. Apsigyvenome kaime, o kai šalia turi daug žemės, reikia ką nors auginti. Iš pradžių auginome ekologiškus grikius, bet tai buvo darbas dėl darbo – nieko neuždirbome, bet su žemės ūkiu susipažinome, – šypsodamasi sako R. Žiugždė. – Vaikams paaugus, pradėjau projektuoti aplinką klientams, atsirado poreikis ne tik iš katalogų ar interneto gauti informacijos apie augalus, bet pasisodinti juos pas save, įvertinti ir tik tada naudoti projektuose. Domėjausi ir auginau šiuo metu labai populiarius, natūralistinio stiliaus augalus ir net tiksliai nepamenu, kada pamačiau geltonus ir oranžinius bijūnus. Tą patį rudenį atsisiunčiau iš Olandijos po 1–2 veisles įdomesnių, tada dar dešimtis kitų, po kurio laiko iš Kinijos su draugų rekomendacijomis atskrido sumedėjusių veislių sodinukai. Bijūnai puikiai augo, kolekcija plėtėsi ir taip aš įsibėgėjau. Pirmąją dalį lauko, maždaug 1 tūkst. bijūnų, užsodinome 2017 m. rudenį, antrąją su dar tiek pat gėlių – 2018 metais. Visi labai padėjo. Dirbo vyras, vaikai, brolio šeima. Vyras net žemę arti ir kultivuoti išmoko.“

Geltoni ir oranžiniai bijūnai

R. Žiugždė atskleidžia, kaip retų bijūnų veislių puoselėjimas iš pomėgio pamažu išaugo į ūkį, dar pasidžiaugia, kad nuo jos vaikystės laikų, kai močiutės kaime augino vos kelias bijūnų veisles, iki dabar selekcininkai nuveikė labai daug. Sukryžminus kelias rūšis, atsirado begalė naujų veislių, kurios ir ją užvaldė ne tik savo žiedo formų, bet ir spalvų įvairove.

Šiuo metu bijūnų ūkyje auga žolinių, „Itoh“ hibridų bei sumedėjusių bijūnų kolekcija, kurią sudaro per 100 skirtingų veislių ir 2 tūkst. krūmelių nuo gelsvų ir švelniai pastelinių iki ryškiai oranžinių.

Skintų bijūnų prenumerata

Prasidedanti vasara – pirmasis bijūnų ūkio sezonas, kai šviežiai skintas gėles „Rūta Gardens“ savininkė pasiūlė pirkti tiesiogiai, paskelbusi jų prenumeratą. „Šiemet iš pirmojo lauko jau galiu skinti ir parduoti šviežiai nuskintus bijūnų žiedus. Kol kas jų nėra daug, nes bijūnas jau toks augalas – tausok pradžioje ir jis bus dosnus tau ilgus metus. Išsirinkti patikusius žiedus galima interneto puslapyje. Skelbiame bijūnų prenumeratą į biurus, restoranus, salonus, parduotuves, namus. Šiuo metu ūkis su mažmeniniais klientais dirba tiesiogiai – prenumeratos principu, t. y. viso žydėjimo sezono metu, vieną arba du kartus per savaitę, aš pati asmeniškai pristatau bijūnus. Noriu geriau pažinti klientus ir siekiu, kad jie mane pažintų. Produkto kokybė ir pasitikėjimas žmogumi man yra svarbiausi dalykai“, – apie įsibėgėjančius darbus pasakoja R. Žiugždė, besitikinti, kad dar po kelerių metų pajėgs aprūpinti ir didmeninius klientus.

Reikia patirties, agrotechnikos ir rinkodaros žinių

Į bijūnų ūkį investuota 15 tūkst. eurų ir nesuskaičiuojamos visos šeimos darbo valandos. Jo šeimininkė R. Žiugždė viliasi, kad įdėtos lėšos atsipirks per penkerius metus.

„Labiausiai trūksta patirties, agrotechnikos ir rinkodaros žinių. Esu „žalia“ floristikos rinkoje, kurioje vyrauja iš Olandijos atvežtos gėlės, kur jau yra susiformavusios logistikos grandinės nuo aukciono iki floristo. Tačiau gėlių augintojų jau nemažai ir Lietuvoje, o mes nesame konkurentai, labiau kolegos“, – teigiamus savo verslo aspektus vardija gėlininkė.

Pradedantiesiems savo verslą „Rūta Gardens“ autorė linki: „Skaičiuoti, mėgti savo veiklą ir mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis!“

„Rūta Gardens“

515-1559819477-128775.jpg 515-1559819477-559189.jpg 515-1559819477-660418.jpg 515-1559819477-757555.jpg 515-1559819477-736386.jpg 515-1559819477-298939.jpg 515-1559819477-930357.jpg 515-1559819477-234629.jpg 515-1559819477-584460.jpg 515-1559819477-508335.jpg

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.