...

Atostogų skonį atveža į Lietuvą

Verslas

2020.01.30

Autorius: Ugnė Mažonaitė

Temos: .

Atostogų skonį atveža į Lietuvą

Saldūs egzotiniai vaisiai lyg iš saulėtų atostogų – o jei tuo mėgautis būtų galima neišeinant iš namų? Apie tai susimąstė ir įmonės Mangų mangas įkūrėjai, kuriems viena kelionė tapo lemtinga ir įkvėpė būsimam verslui.

Verslo istorijos pradžia

Pirmuosius vaisius „Mangų mango“ komanda pardavinėjo iš automobilio bagažinės. Šiandien verslo įkūrėjai Mantas Kidykas ir Karolis Lasys džiaugiasi, kad veiklą gali plėtoti ne tik sostinėje, o ir transporto priemonės dydis pasikeitė: „Natūraliai augant bendruomenei, keitėsi poreikis ir pagal jį modeliavome pardavimo vietas. Šiuo metu spalvotas autobusas laukia vasaros, kai išriedės į festivalius, vasaros šventes, o Kaune ir Vilniuje jau turime stacionarius gėrybių atsiėmimo taškus. Šiuos miestus supažindinome su tikrų vaisių skoniu, tad nuo vasario atkeliaujame ir į Šiaulius!“ 

Veiklos pradžia, anot pašnekovų, buvo gana spontaniška: „Mėgome vaisius, tačiau niekada nieko panašaus negalvojome. Išsiruošėme į pirmą studentišką kelionę. Pasitaikė geras pasiūlymas keliauti į Siciliją. Apvažiavome visą salą, paragavome pačių skaniausių vaisių, tik ką nuskintų nuo medžio, ir nuo tada nepaleido keistas jausmas – būtų nuostabu tokį tikrą atostogų skonį ragauti ne tik kartą per metus išsiruošus atostogų, bet ir kasdien, gyvenant Lietuvoje. Nuo to ir prasidėjo paieškos.“

Netikėtumai

Staigmenų šiame versle pasitaiko tikrai dažnai. „Dirbant su šviežiais sunokusiais vaisiais, iššūkiai ir netikėtumai laukia kiekvieną savaitę. Kadangi vaisių fabrike nepagaminsi, niekada iki galo nežinai, kokie jie pasieks tave kiekvieną kartą. Kartais vėluoja arba dėl blogų orų augintojai atšaukia siuntą, kartais atkeliauja didesni ar mažesni, nei planuota, labiau sunokę, per žali ar pavargę kelionėje. O vaisiams atvykus mes turime vos keletą dienų paruošti juos taip, kad bendruomenę pasiektų tik geriausi vaisiai. Tai turbūt ir yra didžiausias iššūkis – kaip įgyvendinti tvarų augimą, kai kiekvieną savaitę reikia priimti labai daug greitų sprendimų, kurių į jokį šabloną nesudėsi“, – pasakoja M. Kidykas ir K. Lasys.

„Dirbant su šviežiais sunokusiais vaisiais, iššūkiai ir netikėtumai laukia kiekvieną savaitę.” M. Kidykas

Susipažinti ir atrasti

Neįprastas, bet įsimintinas pavadinimas yra labai iškalbingas. „Kai tik pradėjome su partneriais ieškoti tikrai išskirtinių vaisių, nebuvo taip lengva. Tačiau pavyko atrasti nuostabius mangus, nuo kurių ir pradėjome. O kaip trumpai ir aiškiai apibūdinti patį geriausią ir skaniausią mangą? Mangų mangas! Vėliau, plečiant asortimentą, buvo svarstymų pakeisti pavadinimą, bet šis visiems jau buvo labai prilipęs ir galiausiai nusprendėme nieko nekeisti“, – prisimena verslo įkūrėjai.

Auditorijos poreikiai ir kokybė, anot pašnekovų, šiame versle itin svarbūs: „Mes stengiamės atrasti pačius skaniausius vaisius pagal jų sezoniškumą ir pačius geriausius partnerius, kurie galėtų užtikrinti kokybę. Tuomet bandomąsias siuntas atiduodame bendruomenės teismui – visada klausiame nuomonės, laukiame atsiliepimų, o pagal tai nusprendžiame, ar vaisius vertas likti asortimente, ar geriau palikti laisvą vietą kitam stebuklui.“

Draugiška grandinė

Nors vaisių pasiūla nemaža, „Mangų mangas“ taip pat atrado savo klientą. „Lietuviai tikrai mėgsta išskirtinius, skanius vaisius. Tad gana greitai užaugo bendraminčių bendruomenė. Džiugu, kad Lietuvoje situacija su vaisių pasirinkimu tikrai nebloga. Palyginti su kaimyninėmis šalimis, turbūt geriausia. Tačiau egzotika nelygu egzotikai, o vien tai, kad vaisius atkeliavęs iš tolimų kraštų, dar negarantuoja jo išskirtinio skonio. Dauguma egzotinių vaisių skinami žali ir plukdomi laivais. Tačiau, kad vaisius atkeliautų sunokęs ir kokybiškas, visa komanda nuo pat augintojo iki kliento turi gerokai pasistengti. Labai nedaugelis ūkininkų kol kas sugeba eksportuoti kokybiškus sunokusius vaisius, tad tenka labai daug ir patiems mokytis, ir partnerius edukuoti. Didmeniniame vaisių versle įprasta konkuruoti kaina, kiekiais, akylai sekti tai, kas darosi didmeninėje rinkoje, o mes stengiamės kurti nuoseklią draugišką grandinę, kur visi nuo kliento iki augintojo būtų laimingi, partneriams būtų sąžiningai atlyginta už jų dedamas pastangas“, – teigia pašnekovai.

Komandos reikšmė

Skaičiuoti, kiek investicijų jau atsipirko, anot verslininkų, dar neverta: „Visu augimo metu stengiamės išlikti kiek įmanoma „liekni“ ir neapsikrauti bereikalingomis išlaidomis, o kur galima – pasinaudoti partnerių paslaugomis ir jų turima infrastruktūra. Vaisių rinka labai dinamiška, kiekvieni metai kainos ir kokybės prasme gali būti labai skirtingi, tad rezultatų skaičiuoti neskubame.“ 

Komanda, tikinti bendra idėja ir padedanti plėtoti veiklą, visuomet labai svarbi. „Turime keletą dienų per savaitę gelbėjančią labai šaunią studentišką komandą – keturi vaikinai, dirbantys ne visu etatu, fantastiškai sukasi vaisių atsiėmimo dienomis. Labai daug darbų, susijusių su vaisių logistika, padeda išspręsti mūsų projektu tikintys partneriai“, – tikina pašnekovai.

Linkėjimai ir patarimai

„Mangų mango“ įkūrėjai išskiria tris pagrindinius aspektus, kurie padėtų plėtoti veiklą: 

1) nuoširdi, žmogiška pagarba klientui ir noras jam suteikti kuo geresnę patirtį;
2) nusiteikti daryti klaidas, bet kartu skirti laiko jų analizei ir kurti sprendimus, kaip tų klaidų išvengti;
3) nelaukti palankių sąlygų, kol turėsi visus reikiamus resursus, o pradėti daryti su tuo, ką turi, čia ir dabar.“

O ko pašnekovai palinkėtų pradedantiesiems? „Jei dar neturite idėjos, keliaukite – tai turbūt geriausias būdas idėjų paieškoms. Jei įdėmiai tyrinėsite aplinką, iš kiekvienos kelionės parsivešite ką nors, kuo galima nustebinti Lietuvą ir kartu sukurti pirmąjį verslą. Jei idėja jau užgimusi mintyse, nelaikyti savyje ir pradėti apie ją kalbėti drąsiau ir garsiau. Aplink pradės burtis bendraminčiai, kurie padės vystyti idėją. Taip pat atsiras ir kritikų, kurie iš karto padės įsivardyti silpnąsias vietas, tačiau kritiką reikėtų priimti tik kaip informaciją, siekiant priimti geriausius sprendimus“, – pataria „Mangų mango“ įkūrėjai.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.