...

Vladas Lašas: galimybių sukurti sėkmingą verslą, jei jų ieškai ir išnaudoji, yra visur ir visada

Verslas

2014.09.11

Autorius: Tomas Federavičius

Temos: , .

Vladas Lašas:  galimybių sukurti sėkmingą verslą, jei jų ieškai ir išnaudoji, yra visur ir visada

UAB „Skubios siuntos“ įkūrėjas ir UAB „Elinta“ dalininkas - Vladas Lašas. BFL/ Butauto Barausko nuotr.

„Kiekvienas pasiekimas verslo pasaulyje yra susijęs su rizika, o jei nori, kad rezultatai būtų garantuoti iš pat pradžių, nesukursi nieko nauja. Kuriant verslą reikia tinkamai įvertinti riziką, o tada žengti žingsnį ir išdrįsti ją prisiimti“, – kalbėdamas su „BZN start“ pabrėžė UAB „Skubios siuntos“ įkūrėjas ir UAB „Elinta“ dalininkas Vladas Lašas. Verslininko iš Kauno veikla neapsiriboja šiomis įmonėmis. V. Lašas yra vienas iš socialiai atsakingų verslininkų, kartu su garsiuoju Richardu Bransonu įkūrusių nevyriausybinę organizaciją „Carbon War Room“, kuri rūpinasi aplinkai nekenksmingų technologijų diegimu. Taip pat jis yra daugelio verslumą Lietuvoje skatinančių projektų bendramintis. Verslo plėtojimą V. Lašas pirmiausia suvokia kaip mokymąsi ir asmeninį tobulėjimą.

Verslo idėjos, pašnekovo teigimu, dažniausiai nėra visiškai originalios. Jos, o tiksliau jų įgyvendinimui unikalumą suteikia komanda, kuri arba nusiteikusi į iššūkius žvelgti kūrybingai ir skirti bendram tikslui maksimaliai jėgų, arba ne. Nuo to ir priklauso naujo verslo sėkmė.

„Jauni žmonės, kuriantys savo verslą, nerizikuoja bendruomenių ar šalies likimu, gali leisti sau kartą kitą suklupti. Svarbu, kad nepasiduotų ir bandytų, kol pasieks savo tikslą. Rizikos kapitalo investuotojai, patikintys vienu ar kitu „startupu“, žino, ką daro, ir kartu prisiima riziką. Tai atskira investicijų sritis, juk pensijų fondai neinvestuoja į pradedančiųjų verslą, tai daro verslo angelai, rizikos kapitalo investuotojai“, – sakė verslo akceleratorių „TechStars“ ir „StartupHighway“ mentorius V. Lašas.

Šiuo metu, o ypač technologijų srityje, galima dirbti su visu pasauliu ir, jei pavyks, įsitvirtinti globalioje rinkoje.Konkurencija yra milžiniška, bet iššūkiai jaudina.

V. Lašas

Globalios rinkos iššūkiai

Smalsumas ir noras mokytis yra vienos svarbiausių verslininko savybių. Bendrovės „Skubios siuntos“ įkūrėjas prieš daugiau nei du dešimtmečius elektronikos inžinieriaus ir mokslininko karjerą nusprendė pakreipti privataus verslo keliu.

„Neretai mėgstame sakyti, kad tuomet turėjome daugiau galimybių plėtoti verslą, o konkurencija buvusi nedidelė. Aš manau, kad galimybių sukurti sėkmingą verslą, jei jų ieškai ir išnaudoji, yra visur ir visada. Taip, prieš kelis dešimtmečius buvo kur kas daugiau laisvų nišų, gerai uždirbti buvo galima ir įgyvendinus primityvias idėjas, tačiau šiuo metu, o ypač technologijų srityje, galima dirbti su visu pasauliu ir, jei pavyks, įsitvirtinti globalioje rinkoje.

Konkurencija yra milžiniška, bet iššūkiai jaudina. Kaip nedidelė šalis galime kur kas lanksčiau pasirengti ateities iššūkiams, bet būtina žvelgti kur kas toliaregiškiau, nei esame įpratę“, – teigė V. Lašas.

Verslininkas pabrėžė, kad verslo kultūra ir galimybėmis nuo Vakarų valstybių Lietuva tiek, kiek anksčiau, dabar tikrai nesiskiria. Su iššūkiais diegti didžiausią pridėtinę vertę kuriančioms aukštųjų technologijų bendrovėms palankias sąlygas susiduria net tokios valstybės kaip Didžioji Britanija. Šios šalies ekonomikos pagrindas – finansų sektorius, tačiau jame vyraujanti kultūra labai skiriasi nuo startuoliams reikalingos atmosferos, kurios geriausiu pavyzdžiu pasaulyje laikomas JAV Silicio slėnis.

Vienu iš stipriųjų mūsų šalies verslo kozirių, pasak V. Lašo, galėtų tapti JAV, Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje gausiai pasklidę lietuviai. Užsienyje gyvenančių lietuvių ryšiai mūsų verslininkams bei įvairių sričių specialistams gali atverti duris, pro kurias be asmeninių kontaktų nepakliūsi, ir suteikti naujų galimybių. Kiekvienas lašas yra svarbus.

„BZN start“ pašnekovas pateikė 8 patarimus verslo pasaulyje kojas apšylantiems ar į jį dar tik ketinantiems žengti pradedantiesiems verslininkams:

Nebijokite pripažinti savo trūkumų. Žinodami savo silpnybes rinkitės į komandą žmones, galinčius jas kompensuoti. Nebijokite į komandą pritraukti geresnių už save. Vienas iš pagrindinių sėkmės faktorių mūsų UPS skubių siuntų versle buvo dviejų skirtingų požiūrių sinergija. Mano verslo partneris į daugelį situacijų žiūri kitaip – kritiškai ir labai atsargiai. Tai sukelia nemažai diskusijų, bet apsaugo nuo klaidų ir praradimų.

Pasitikėkite komanda labiau nei savimi. Kas ir ką darytumėte, siekite, kad kuo daugiau atsakomybės ir krūvio tektų komandai. Nors tai visada susiję su rizika, tik taip komanda išmoks naujų dalykų. Prieš keletą metų visiškai naują projektą „Pasiskirk atlyginimą pats“ puikiai suorganizavo mano jaunesnieji kolegos.

Išmokite išklausyti ir išgirsti kitus, kad ir kas jie būtų. Svečiuojantis Nekerio saloje pas Richardą Bransoną buvo įdomu stebėti, kaip jis sugeba paklausti, klausytis ir išgirsti. Jis nesistengia įpiršti savo nuomonės, o siekia kuo daugiau išmokti iš kiekvieno pašnekovo. Vieną vakarą pokalbyje su Richardu mano pasiūlytą naują idėją jau po kelių valandų aptarėme su jo komanda.

Kiekviena proga mokykitėss bendrauti ir bendradarbiauti. Juk šiais laikais dauguma jūsų kompanijai reikalingų talentingų žmonių dirba kitur. Raskite būdus, kaip sudominti juos savo darbais ir projektais. Net su konkurentais galima rasti naudingų bendradarbiavimo sričių.

Plėtodami verslą naudokitės naujausiomis skaitmeninėmis interneto platformomis – nereikia visko kurti patiems. Daugumai užduočių jau yra sukurti puikūs nemokami įrankiai. Pavyzdžiui, bendrovė „Elinta“ e. pavaros dviračiui projektą „Rubbee“ labai sėkmingai finansavo ir užsakovų paieškai panaudojo „Kickstarter“ kolektyvinio finasavimo platformą.

Nenustokite mokytis. Stebėkite, kaip tobulėja technologijos ir verslo modeliai jūsų srityje. Ieškokite naujovių, kurios ateityje iš esmės gali pakeisti jūsų verslą.

Visada įvertinkite riziką ir numatykite bei apribokite pasekmes nesėkmės atveju. Nerizikuokite svarbiausiais dalykais ir neleiskite, kad verslo nesėkmės atveju nukentėtų artimi žmonės.

Skirkite laiko sau – neužmirškite draugų, šeimos ir patinkančio gyvenimo būdo. Verslas neturi tapti vergove ar užgulti beprotiškai dideliu krūviu. Darbas turi būti įdomus ir malonus.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.