Tyrimas: vyrai dažniau stabdo moterų verslumą, o ne padeda

Verslas

2015.03.17

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Tyrimas: vyrai dažniau stabdo moterų verslumą, o ne padeda

Vyrai dažniau stabdo moterų verslumą, o ne padeda. Flickr.com nuotr.

Feministinis judėjimas stipriai pakeitė pasaulį. Griežtas lyčių funkcijų pasiskirstymas bent jau Vakarų pasaulyje tapo praeities dalimi. Vis dėlto ne visose srityse permainos vyksta taip greitai, kaip mums norėtųsi. Nori nenori, bet tenka pripažinti, jog verslas vis dar yra ta sritis, kurioje daugiausia sukasi vyrai. Situacija keičiasi, bet šis procesas lėtas ir verslas vis dar išlieka vyrų dominuojama sritimi. 2015 m. sausį „BZN start“ atliko žvalgomąjį tyrimą, kurio duomenis išanalizavo UAB „Eurointegracijos projektai“. Tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti, kas stabdo moterų verslumą ir kaip jį būtų galima paskatinti.

Šeimos nepritarimas – priežastis nepradėti verslo

Apklausoje iš viso dalyvavo 237 moterys. 32 proc. jų – verslininkės. Dar 55 proc. apklaustų moterų šiuo metu dirba samdomą darbą, bet galvoja apie savo verslą. Moterys versle nori pritaikyti savo kūrybinius gebėjimus, prisiimti daugiau rizikos bei atsakomybės ir taip išbandyti save. Vis dėlto ne visos išdrįsta pamėginti įgyvendinti savo svajones. Kokius pagrindinius trukdžius jos įvardija?

 

Vyrui sunku sutikti su tuo, kad moteris pasiimtų paskolą, įsipareigotų. Iš karto yra nuomonė, kad jai vis tiek nepasiseks, pristigs ambicijų ar dar ko nors.

J. Zabarauskienė

 

Pagrindinės priežastys gana tradiciškos: pradinio kapitalo trūkumas, baimė, jog nepavyks atrasti vietos rinkoje, patirties ir žinių stoka. Tačiau apklausa atskleidžia ir tai, kad dažnai moteriai tenka susidurti ir su papildomais iššūkiais. 28 proc. respondenčių teigė, jog moterims plėtoti verslą sunkiau nei vyrams. Net 32,9 proc. esamų verslininkių tikino sulaukusios savo šeimos nepritarimo jų norui pasukti į verslą. 15,4 proc. respondenčių (samdomų darbuotojų, svajojančių apie verslą) teigė iš dalies verslo ir nepradedančios dėl šeimos nepritarimo.

Problema – tradicinis mąstymas

Parduotuvių tinklo „Heros“ įkūrėjos ir vadovės Jolantos Zabarauskienės tokie skaičiai nestebina. Ji tvirtina, jog visuomenėje žodžiai „moteris“ ir „verslininkė“ nelabai noriai dedami greta. „Turbūt moterims trūksta pasitikėjimo savimi. Manau, kad to priežastys slypi visuomenėje. Dažniausiai visuomenė moteris šiek tiek ignoruoja. Taip jau yra ištisus šimtmečius. Moteris – tai mama, žmona, namų šeimininkė. O jos buvimas versle – jau kažkaip sunkiai suvokiamas, nepriimtinas. Vyrai nori viso dėmesio sau, o jeigu esi versle, tai neva pirmiau darbai, o tik tada atsisuki į šeimą. Taigi manau, kad tam dažniausiai prieštarauja vyrai. Nesakau, kad mus skriaudžia. Tiesiog jie labai gražiai moteris perkalba nevargti“, – sako ji.

Tačiau, pasak verslininkės, problema egzistuoja toli gražu ne vien verslo pasaulyje. „Toks požiūris yra ne tik versle. Jis yra visur. Štai ir vakar pastebėjau tokį dalyką. Žaidžiu golfą ir pas mus vyksta tokie savaitgalio žaidimai. Net ir ten vyrams atrodo, kad moterys turi eiti žaisti atskirai – su kitomis moterimis. Jiems sunku suvokti, kad moteris gali žaisti, varžytis su jais. Dažniausiai būna taip, kad tos moterys žaidžia net geriau už vyrus, bet jie tiesiog numoja ranka: „Ką čia tos moterys…“ Tas „ką čia tos moterys“ vyrauja daugelyje sričių. Ne tik versle ir golfe. Vyrai net nesusimąsto, kad galėtų būti kitaip“, – teigia „Heros“ įkūrėja.

Nieko keista, kad neigiamas požiūris moterį dažnai ir sustabdo. Ji gal tiesiog nenori pasirodyti neatsakinga, nesirūpinanti savo šeima. „Kai yra tokia nuostata, moteriai sunku. Įsivaizduokite: reikia investicijų, pinigų šaltinio. Moteris turi prisiimti atsakomybę, riziką, bet jai sunku žengti tą žingsnį, nes vyrauja nuostata, kad ji turi susitelkti į šeimą, jos gerovę, užtikrinti stabilumą. Vyrui sunku sutikti su tuo, kad moteris pasiimtų paskolą, įsipareigotų. Iš karto yra nuomonė, kad jai vis tiek nepasiseks, pristigs ambicijų ar dar ko nors“, – įžvalgomis dalijasi J. Zabarauskienė.

Vis dėlto, anot pašnekovės, teiginys, kad verslininkė neišvengiamai stokos laiko šeimai, yra visiška nesąmonė. „Kai yra didžiulis noras, moteris gali viską suderinti. Juk, jeigu dirbi samdomą darbą, vis tiek turi viską suderinti. Turi nuvežti vaikus į mokyklą ir t. t. Ir kažkaip visos moterys sugeba tai padaryti. Visur tai galima padaryti. Viskas priklauso tik nuo to, kiek žmogus turi noro ir užsispyrimo“, – įsitikinusi verslininkė.

Verslas – tik vyrams?

Pasak J. Zabarauskienės, vyrai verslininkėms neretai tik pagalius į ratus kaišioja, o jas į priekį veda tik asmeninis užsispyrimas. „Manau, kad tikrai taip. Iš tikrųjų vyrai labiau stabdo, o ne padeda eiti. Net ir mano vyras neretai sako „palauk, neskubėk“. Gal čia tik mano charakterio savybės padeda. Kadangi esu Jautis, tai pamačiusi tvorą iš principo eisiu į priekį atstačiusi ragus ir pabandysiu. Tas užsispyrimas, nuomonės laikymasis yra labai svarbūs. Kai tik pradedu abejoti, priimu sprendimą ne pagal save, jaučiuosi blogai, nes leidausi perkalbama. Kai žinau, kad kaltė tik mano, nesėkmė kaip tik parengia tolesniam darbui“, – teigia pašnekovė.

Vyrų požiūris iš aukšto ypač juntamas verslo bendruomenės veikloje. „Netgi vadovų klubuose yra vyrų, kurie tiesiog iš principo neįsileidžia nė vienos moters. Kaip reikėtų suprasti tokį požiūrį? Manau, kad tai kartos klausimas. Dabar dauguma jau įsitvirtinusių verslininkų yra 40–60 metų. Jie atėję dar iš sovietinių laikų. Tada iš tikrųjų moterys buvo laikomos silpnomis, skirtomis tik šeimai. Žiūrėdama į jaunimą jau matau, kad jų požiūris kitoks. Tuo labai džiaugiuosi“, – sako „Heros“ įkūrėja.

Kaipgi ir toliau keisti situaciją į gerąją pusę? J. Zabarauskienė įsitikinusi, jog geriausia pagalba yra asmeninis paskatinimas. „Man labai patiko „BZN start“, idėja rengti naktinius renginius „240 minučių įkrovos“. Dalyvavau dviejuose jų. Per pertrauką tekdavo bendrauti su atėjusiu jaunimu – ir moterimis, ir vyrais. Tai žmonės, kurie lyg ir turi noro, idėjų, bet jiems reikia tokio spyrio į užpakalį. Galbūt tokie susiėjimai ir galėtų padaryti didžiulį darbą – įpūsti pasitikėjimo savimi ir jėgų žengti pirmą žingsnį. Tas pirmasis žingsnis ir yra svarbiausias. Kai žengi pirmąjį, privalai eiti toliau. Tada jau viskas išeina savaime, nes kelio atgal nėra“, – neabejoja pašnekovė.

Vyrai geriau toleruoja riziką?

Verslo angelų fondo partneris Arvydas Strumskis kaip vieną pagrindinių vyrų dominavimo versle priežasčių išskiria moterų laiko stoką. „Vyrai tiesiog turi daugiau laiko. Moterims dažnai tenka gaminti valgyti, gimdyti vaikus ir dar vyrais pasirūpinti… Tiesiog susiklostė tokios tradicijos“, – tikina jis.

Kita priežastis, pasak jo, yra didesnis vyrų noras rizikuoti. „Kas yra verslas? Tai rizika. Moterys gal nėra linkusios rizikuoti tiek, kiek vyrai. Jeigu moteris turėtų tokį patį norą rizikuoti kaip vyrai, tai, ko gero, neužaugintume nė vieno vaiko. Moteris turi tiesiog kitokį rizikos tolerancijos laipsnį. Aišku, yra ir tokių. Tada gauname tokias laras croft, tačiau tai tik tūkstantoji dalis visuomenės. Man nėra tekę girdėti apie visuomenes, kuriose moterų rizikos tolerancijos lygis būtų toks kaip vyrų. To tiesiog nėra“, – teigia Verslo angelų fondo partneris.

Taigi jam sunku įsivaizduoti dieną, kai vyrų ir moterų versle bus po lygiai. Nors moterų versle daugėja, vyrai čia tikriausiai visada sudarys daugumą. „Didžioji dalis verslininkų vis tiek yra ir bus vyrai. Didelio skirtumo aš nematau. Procentas padidėjęs, bet vis tiek kalbame apie gana nereikšmingus skaičius. Gal diena, kai vyrų ir moterų bus po lygiai, ir ateis, bet aš to nesitikiu. Būčiau labai nustebęs, jei taip atsitiktų. Man bandymas parodyti, kad vyrai ir moterys yra lygūs, atrodo gana egzotiškai. To tiesiog nėra. Vyrai ir moterys yra skirtingi“, – įsitikinęs pašnekovas.

Vis dėlto jis sutinka ir su tuo, kad verslininkėms tenka susidurti su daugiau kliūčių nei vyrams. „Šitam aš visiškai pritariu. Visgi tokia yra tradicija. Tradiciškai moteris turi būti namie, rūpintis vaikais. Ir ši tradicija pas mus palyginti ryškesnė. Rytų ir Vidurio Europoje tos visuomenės apskritai yra labiau patriarchalinės. Šiaurės šalyse paramos tikrai daugiau. Tačiau yra daugybė aspektų. Kodėl šeima nepritaria? Nes žino, ką tai reiškia. Šeima žino, kad verslininkas dirba po 12–16 valandų per parą. Visi žino ir tai, kad verslas kartais bankrutuoja. O bankrotas mūsų šalyje smogia labai stipriai. Tai labai ilgas procesas. Verslas pas mus ne toks saugus kaip, tarkime, Skandinavijoje. Dabar įsivaizduokime, kad du žmonės šeimoje tuo užsiima. Tai dvigubai rizikinga. Vis dėlto šeiminiai partneriai neretai versle būna ir labai sėkmingi. Tačiau, jeigu šeimoje nėra verslo tradicijos, tokiam žingsniui gana sunku pritarti“, – sako A. Strumskis.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.