...

Tai, kad Lietuvoje sunku užsiimti verslu, – tinginių pasiteisinimas

Verslas

2012.09.27

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: .

Tai, kad Lietuvoje sunku užsiimti verslu, – tinginių pasiteisinimas

Kęstutis Pečiulis ir Šarūnas Legeckas Gintaro Gimžausko nuotr.

Kęstutis Pečiulis (40 m.) ir Šarūnas Legeckas (28 m.) – bičiuliai, turintys gerus darbus, tad, rodos, jiems gyvenime daugiau niekas neturėtų rūpėti. Vis dėlto didelę laisvalaikio dalį jie pastaraisiais mėnesiais skiria projektui 100knygu.lt plėtoti. Nors kol kas jis negeneruoja pajamų, atvirkščiai, reikalauja investicijų ir ilgų darbo valandų, draugai sutartinai teigia, kad šios idėjos įgyvendinimas teikia didžiulį malonumą. Ypač tuomet, kai kas nors įvertina darbą ir pagiria, kad jie sukūrė tai, ko žmonėms reikėjo.

100knygu.lt (pavadinimą pasufleravo tinklalapyje skelbiamas geriausių knygų 100-tukas) esmė – siekis padėti knygų mėgėjams. Interneto svetainėje bei išmaniesiems telefonams pritaikytose jos aplikacijose skaitymo entuziastai gali rasti Lietuvoje leidžiamų knygų pristatymus, ištraukas ir recenzijas. Anot idėjos autorių, tai turėtų pagelbėti žmonėms išsirinkti tikrai vertas dėmesio bei jų skonį atitinkančias knygas.

„Iš pradžių buvo mintis kurti paslaugą, susijusią su bibliotekomis, tačiau vėliau atsisakėme jos ir pasirinkome nišą, kurioje dar nebuvo beveik nieko nuveikta. Idėja taip pagavo, kad pradėjome ją įgyvendinti net neturėdami konkrečių skaičiavimų, kada projektas ims duoti grąžą. Aišku, būtu naivu sakyti, kad nenorime uždirbti ir kad pinigai mums nerūpi. Dabar pamažu dairomės, kokios galimybės atsiveria siekiant komercinės naudos. Vis dėlto, manau, mūsų idėja yra svarbesnė už pinigus“, – sakė Šarūnas, Niukaslo universiteto absolventas.

Tai, kad žmones traukia ir motyvuoja pačios idėjos, o ne materialinė nauda, įrodo pašnekovų patirtis. Anot jų, tam, kad 100knygu.lt išvystų dienos šviesą, prireikė dar kelių žmonių pagalbos. Jie taip pat dirbo be atlygio.

„Iš viso dabar esame penkiese. Mes dviese ir dar trys jauni partneriai. Šarūnas Kazlauskas (24 m.), interneto bei „iOS“ projektų plėtotojas, yra atsakingas už projekto interneto svetainę. Antanas Majus (22 m.) darbuojasi prie „iOS“ operacinei sistemai skirtų aplikacijų, o Vilius Kraujutis (27 m.) rūpinasi „Android“ aplinkos aplikacijomis. Tiesa, dar yra Tomas Paplauskas, bet jį pasamdėme, nes nė vienas nemokėjome atlikti dizaino darbų“, – pasakojo Kęstutis, patyręs vienos iš Lietuvoje veikiančių telekomunikacijų bendrovių aukšto lygio vadybininkas.

Pašnekovų teigimu, iki šiol projektas pareikalavo maždaug 2 000 Lt investicijų. Pinigai buvo skirti dizainui kurti, interneto adresui įsigyti ir svetainės publikavimo serveryje paslaugoms pirkti. Nors investicijos yra palyginti mažos, darbai buvo atlikti stebėtinai kokybiškai ir juos jau spėjo įvertinti gausus būrys vartotojų.

„Išmaniesiems telefonams skirtos aplikacijos prieinamos tapo vos prieš 10 dienų, o jas jau parsisiuntė apie 3 000 žmonių. Tai yra geras rezultatas. Tiesa, nuo balandžio mėnesio veikiančios interneto svetainės lankomumas auga nelabai sparčiai. Daugiausia prie lankomumo prisideda žiniasklaida, kuri kartais apie mus parašo. Esame naujas projektas, todėl mums trūksta žinomumo“, – aiškino verslininkai.

Paklausti, kada ketina palikti samdomą darbą ir pasinerti vien į 100knygu.lt plėtojimą, vyrai teigė planuojantys, tik tuomet, jei idėja pasirodys perspektyvi. Vis dėlto pirmiausia reikia susitvarkyti su ne vienu iššūkiu. Bene didžiausias – paversti idėją verslu. Siekdami to projekto iniciatoriai pradėjo bendradarbiauti su Lietuvos leidyklomis ir tinklaraštininkais, kurie skelbia knygų recenzijas. Be to, vyrams pavyko susitarti su portalu 15min.lt, kurio „Kultūros“ rubrikoje esanti skiltis „Knygos“ nukreipia į Kęstučio ir Šarūno projekto tinklalapį.

„Plėtojimo procesas yra labai smagus. Pavyzdžiui, mėgaujamės žmonių, kurie atstovauja knygų leidykloms, reakcija. Gavę pasiūlymą įdėti savo knygas į mūsų puslapį, jie dažniausiai klausia, kiek toks malonumas kainuos. Sužinoję, kad gali tai padaryti nemokamai, lieka priblokšti ir tuoj pat sutinka“, – džiaugėsi Šarūnas.

Bičiuliai teigia, kad ateityje 100knygu.lt greičiausiai pasiūlys ir galimybę įsigyti elektronines pristatomų knygų versijas. Jei projekto koncepcija pasiteisins, šis modelis gali keliauti ir į kitas valstybes.

„Manome, kad po 5 metų Lietuvoje apie 50 proc. parduodamų knygų bus elektroninės. Jas žmonės skaitys pasitelkę įvairias skaitykles ar planšetinius kompiuterius. Tikime, kad tai yra ateitis ir mūsų šansas. Jei pavyks, stengsimės, kad ir kitose šalyse atsirastų vietinės 100knygu.lt versijos“, – pasakojo pradedantys verslininkai.

Jų manymu, Lietuva yra puiki vieta verslui, o ypač tokiems projektams kaip 100knygu.lt. Čia yra pakankamai didelė (bet ne per didelė) ir moderni rinka, kurioje nesunkiai galima atlikti įvairius eksperimentus, išbandyti naujas idėjas.

„Tie, kas sako, kad Lietuvoje verslo plėtoti neįmanoma ar labai sunku, ieško pasiteisinimų. Jei tik norėtume, rastume pasiteisinimų kiekvienai situacijai. Taip dažniausiai elgiasi tie, kurie kiauras dienas drybso priešais televizorių ir niekur neiškiša nosies. Mes taip negalime. Norime sukurti ką nors tokio, ką vėliau naudojantys žmonės vertintų ir sakytų: „Žinai, prie to ir Šarūnas prisidėjo“, – aiškino vienas 100knygu.lt idėjos autorių.

Paklausti, ko galėtų palinkėti „bzn start“ skaitytojams bei pradedantiems verslininkams, pašnekovai sakė, kad kiekvienas verslininkas privalo tikėti tuo, ką daro. O svarbiausia yra ne tik kalbėti apie geras idėjas, bet ir jas įgyvendinti. Juk gera idėja ir lieka tik idėja, jeigu jos niekas nerealizuoja.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.