...

Sesijai ruoštis tingėjo, tad sukūrė programėlę

Verslas

2016.06.03

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Sesijai ruoštis tingėjo, tad sukūrė programėlę

Programėlės apie vabzdžius „Entomologas“ kūrėjas - Edgaras Žigis. Asmeninio archyvo nuotr.

Edgaras Žigis iš karto sudaro labai laisvo žmogaus įspūdį. Kai tokią nuomonę jam išsakai garsiai, jis tik šypteli ir trukteli pečiais. Taip ir yra, sako jis. Vaikinas aktyviai programuoti pradėjo nuo keturiolikos metų, pirmą savo projektą pardavė būdamas šešiolikos, o šiuo metu daugiausia užsiima programėlių kūrimu. Viena jų jam suteikė ypač daug džiaugsmo. Programėlėje apie vabzdžius „Entomologas“, kurią sukūrė visiškai savo malonumui, jam pavyko suderinti net kelis didžiausius gyvenimo pomėgius.

Pradėjo nuo mobiliojo telefono

E. Žigio programuotojo karjera prasidėjo maždaug prieš dešimtmetį. Tada dar tik į paauglystę įžengęs jaunuolis gavo savo pirmąjį mobilųjį telefoną. Nuo to viskas ir prasidėjo. „Kai buvau paauglys, gal kokių trylikos metų, gavau savo pirmąjį mobilųjį telefoną. Pradėjau žaisti internetinius žaidimus. Jie buvo visai paprasti, nespalvoti ir žaidžiami per WAP ryšį. Žaisdamas susipažinau su vienu vaikinu, jis man pasiūlė mainais už penkių litų papildymą sukurti puslapį. Aš tada pradėjau su tuo knebinėtis ir supratau, kad man tai labai įdomu“, – pasakoja jis.

 

„Kai man buvo šešiolika, pavyko tą projektą parduoti vienai įmonei, o ji dar ir priėmė mane į darbą. Tokia buvo mano pradžia“

E. Žigis

 

Įdomu tai, kad E. Žigis tuo metu neturėjo kompiuterio. Taigi jo pirmasis prisilietimas prie programavimo ir buvo per tą jau tada nelabai modernų telefoną. „Iš pradžių programavau vien tik juo. Dvejus metus plėtojau projektą tokio puslapio, į kurį žmonės galėjo užsukti ir atsisiųsti muzikos, žaidimų ir t. t. Kai man buvo šešiolika, pavyko tą projektą parduoti vienai įmonei, o ji dar ir priėmė mane į darbą. Tokia buvo mano pradžia“, – atskleidžia pašnekovas.

Jis sako, kad tuomet projektą perpirkę verslininkai per daug nebuvo nustebę dėl jauno kūrėjo amžiaus. Juos labiau stebino tai, kad jis viską padarė būtent mobiliuoju telefonu. Tik kartais E. Žigis prisėsdavo prie kompiuterio kur nors miestelio bibliotekoje. Tačiau ir su tokiomis ribotomis galimybėmis vis tiek pavyko sukurti gerą produktą ir pasiekti dieninį 10 tūkst. lankytojų srautą.

„Iki 2012-ųjų toje įmonėje daugiausia kūriau internetinius puslapius. Tačiau gavau pasiūlymą iš „Pixelmator“ ir puikią progą padirbėti programėlių kūrimo srityje. Pamačiau, kad tai daug įdomiau. Juk kuri realų produktą, kurį ir paliesti gali. Tai buvo mano pirmasis žingsnis į programėlių kūrimą. Dabar tai darau jau ketvirtus metus. „Entomologas“ tiesiog yra pirmoji, kurią kūriau labiau sau, o ne komercijai“, – aiškina E. Žigis.

Susiejo savo didžiausius pomėgius

Pats pašnekovas save juokaudamas vadina amžinu studentu. Ne be reikalo. Šiuo metu jis studijuoja du dalykus: informatiką ir biologiją. O šios studijos ir davė pradžią „Entomologui“. „Po pirmo kurso visi studentai biologai turi mėnesio praktiką, kurios metu jie išvežami kur nors į mišką Varėnos ar Molėtų rajone vabzdžių gaudyti. Man tai labai patiko. Smagu juos gaudyti, preparuoti, ieškoti informacijos. Tada prasidėjo mano mėgėjiški tyrinėjimai. Paskui turėjau rašyti kursinį darbą apie muses plėšrūnes. Pamaniau, kad gerai būtų sukurti programėlę apie jas. Tarsi savotišką gidą. Papasakojau apie idėją vienam dėstytojui. Jis pasakė, kad dar geriau būtų bendra programėlė, skirta visiems žmonėms. Man ta idėja labai patiko. Be to, dar kaip tik buvo sesija, ir programėlės kūrimas pasirodė gerokai įdomesnis užsiėmimas nei mokymasis“, – prisimena jis.

Kažkokios apčiuopiamos naudos iš savo projekto vaikinas nesitiki, tačiau dėl to per daug nesijaudina. Ne dėl to jis ėmėsi šios veiklos. „Kai gauni kažkokį užsakymą, daugelio norimų dalykų tiesiog negali įgyvendinti. Tačiau, kai visa vizija yra tavo, tampa kur kas įdomiau ir lengviau. Dabar man norisi programėlę dar ir išversti į anglų kalbą. Matau, kad užsieniečiai užklysta, domisi programėle. Kartu dirbu ir su giminingu projektu. Kuriu programėlę, kuri pagal paveikslėlį atpažintų medžių lapus, pateiktų informacijos apie augalą. Mano noras yra judėti šia linkme“, – teigia E. Žigis.

Dažniausiai laiko neturi tie, kurie nieko neveikia

Pašnekovas sako, kad jo gana dažnai klausia, kodėl jis pasirinko studijuoti du dalykus. Ir dar tokius nelabai suderinamus. Bent jau iš pirmo žvilgsnio. Tačiau jis sako, kad viskas čia kuo puikiausiai dera. Netgi labai smagu imti ir įrodyti aplinkiniams, kad jie klysta. Pavyzdžiui, vienam kursiniam darbui Matematikos ir informatikos fakultete E. Žigis kūrė trimatį skruzdės modelį. Biologijos fakultetas davė pradžią „Entomologui“. Taigi viskas puikiai siejasi. Tiesiog reikia noro ir unikalaus mąstymo.

„Mano noras – priartinti mokslą prie žmonių. Informaciją įprasta pateikti moksliniais straipsniais, bet juos juk skaito labai nedaug žmonių. Programėlės suteikia gerokai didesnį pasiekiamumą. Norisi padėti žmonėms sužinoti daugiau. Štai ir manęs draugai ilgai klausinėdavo: kas tai per vabzdys, o kas čia? Man, kaip šiuos dalykus studijuojančiam žmogui, tai atrodo akivaizdu, bet reikia tokią galimybę suteikti ir kitiems“, – sako „Entomologo“ kūrėjas.

Klausydamasis jo nejučia imi klausti savęs: iš kur tiek noro ir entuziazmo? Dvi atskiros studijos, darbas su įvairiais projektais… Ar ne per daug veiklos vienam žmogui? E. Žigis tik trukteli pečiais ir atsako, kad nieko ypatinga jis nedaro. Kai nori kažką daryti, laiko tam tikrai randi. „Dar šalia tų veiklų esu ir studentų sporto rinktinės narys… Tačiau, jeigu nuoširdžiai bandai, visur suspėji. Dažniausiai laiko neturi tie, kurie nieko neveikia. Aišku, praleidžiu dalį paskaitų, bet į pratybas visada nueinu. Mano darbas gana laisvo grafiko. Žodžiu, kažkaip viską suspėju. Tiesiog stengiuosi per daug nestresuoti, gyventi atsipalaidavęs. Man regis, pagrindinis streso šaltinis yra galvojimas, kad štai kažko nespėju. Tačiau koncentruotis reikėtų ne į tai. Aš kiekvieną dieną pradedu kaip tam tikrą ieškojimą. Vykdau jį žingsnis po žingsnio“, – patirtimi dalijasi pašnekovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.