...

Pelną užtikrina mėgstama veikla

Verslas

2013.04.12

Autorius: Justina Ūsaitė

Temos: .

Pelną užtikrina mėgstama veikla

Ilzė Butkutė Asmeninio albumo nuotr.

29-erių Ilzė Butkutė prisipažino tekstus pamėgusi anksčiau, negu pradėjo uždirbti iš rašymo. Ji visada rašė ir tai darė net ir ne darbo reikalais. Su Ilze pasikalbėjome apie iš pomėgio rašyti, aprašyti ir kurti atsiradusį netradicinį, tačiau finansiškai sėkmingą leidybos projektą „Atleisk savo šefą“.

Knyga atspindi darbuotojų poreikius

Rašydama knygą I. Butkutė galvojo apie kilnią misiją, tačiau ją drąsiai galime vadinti verslininke. Moteris jau gali didžiuotis knyga, kurios pardavimas auga kaip ant mielių. Tik įsivaizduokite: „Atleisk savo šefą“ leidybos išlaidos atsipirko per pirmą mėnesį!

Knygoje pateikiami atsakymai į tam tikrus kol kas mažai visuomenėje nagrinėtus klausimus, aktualius plačiam skaitytojų ratui. Būtent tai lemia „Atleisk savo šefą“ paklausą ir pelną.

Idėja gimė iš asmeninės patirties

I. Butkutė jau 7 metus dirba reklamos srityje idėjų ir tekstų kūrėja. Ji mėgsta savo darbą, tačiau nėra iš tų žmonių, kurie nuolankiai susitaiko su neteisingu darbdavių elgesiu.

Neteisėtą ir neteisingą darbdavių elgesį jai pačiai teko patirti ankstesnėje darbovietėje. Knygos „Atleisk savo šefą“ idėja kilo prieš metus, kai tuomečiai Ilzės darbdaviai (vienoje reklamos agentūroje) ją norėjo atleisti be išeitinės kompensacijos, elgėsi neetiškai ne tik su ja, bet ir su kitais darbuotojais.

Atsidūrusi sunkioje situacijoje moteris nusprendė netylėti ir padėti kitiems į panašią padėtį patekusiems darbuotojams. „Nežinau kodėl, bet paskutinėmis darbo savaitėmis ėmiau žymėtis, ką darau, kas veikia, kas ne – pamaniau, galbūt kada nors pravers kokiam bičiuliui. Netrukus tie punktai ėmė priminti knygos turinį. Pasvarsčiau: o gal šie patarimai galėtų pasiekti ir visiškai nepažįstamus žmones?“

Idėja plėtojama nuolat

Pirminę knygoje išdėstytą idėją I. Butkutė po truputį plėtojo. Ji sukūrė feisbuko paskyrą , kurioje skelbia spaudoje aprašytus ir žmonių papasakotus apkartusių darbo santykių atvejus.

Paklausta, kodėl verslo reklamai pasirinko būtent socialinį tinklą „Facebook“, knygos autorė neslėpė, kad ši priemonė jai priimtina dėl interaktyvumo, be to, reklama jai turi teikti malonumą: „Feisbuke viskas greita, vizualu ir, jei netrūksta humoro jausmo, pasiutusiai smagu.“

Gerai idėjai net reklamos pirkti nereikia. „Reklamai neišleidau nė lito, tačiau eterio gavau už kelis šimtus tūkstančių litų – ši tema tiesiog magiškai traukia žiniasklaidą. Tai jau devintas mano interviu, susijęs su „Atleisk savo šefą“, – pasidžiaugė pašnekovė.

Į leidybą investavo pati

Pasitarusi su leidyklomis dėl knygos „Atleisk savo šefą“ leidimo I. Butkutė nusprendė, kad siūlomos sąlygos jos netenkina. „Jaučiau, kad „Atleisk savo šefą“ gali būti gerai perkama, tad nenorėjau parduoti kelių mėnesių darbo už grašius, o leidyklos, su kuriomis derėjausi, derybas pradėjo nuo labai kuklių sumų“, – pasakojo knygos autorė.

„Atleisk savo šefą“ – jau antra I. Butkutės knyga. Ir šią ji nusprendė leisti savomis lėšomis. „Pirmą knygą (poezijos rinkinį „Karavanų lopšinės“) išleido leidykla „Tyto alba“. Kadangi poezija nėra komercinis žanras, tąsyk jokių derybų nebuvo. Nors knygos „Atleisk savo šefą“ leidybos išlaidos perkopė penkiaženklę sumą, tai atsipirko per mėnesį“, – džiaugėsi pašnekovė.

Būti geru šefu apsimoka

Žodžio kišenėje neieškančios I. Butkutės, išleidusios knygą apie darbdavius, paklausiau, kokiu reikėtų būti šefu ir kodėl apskritai reikėtų būti etišku darbdaviu. Ar tai verslui pelninga?

„Psichologai yra įrodę, kad sėkmingiausiai dirba tos įmonės, kuriose žmonės yra patrauklūs vieni kitiems. Nežinau, kam gali būti patrauklus neadekvatus suskis, kasdien mėginantis apeiti įstatymus, arba surūgusi finansininkė, bukai bandanti pūsti miglą į akis. Jeigu jie galvoja tik apie šiandieninį pelną bet kokia kaina, nemąsto, kaip apie juos atsiliepia žmonės ir ką jie samdys po penkerių metų, tai jie yra trumparegiai infantilai“, – nevynioja žodžių į vatą I. Butkutė.

Autorė pasidalijo rašant knygą atsiradusiomis įžvalgomis, kuriomis turėtų remtis etiški ir sėkmės siekiantys darbdaviai: „Turbūt net ir einant aukščiausias pareigas pravartu prisiminti vieną taisyklę: nedaryk kitam to, ko pats nenorėtum.“

Ieško naujų idėjų

Paklausta apie ateities planus, pašnekovė kalbėjo abstrakčiai. Matyt, kad planai ir jų įgyvendinimo idėjos jai gimsta veikiant. „Pagyvensim – pamatysim. Aš nuolat stebinu save. Jei kas nors man pernai vasarį būtų papasakojęs, ką veiksiu dabar, būčiau pasukiojusi pirštą prie smilkinio ir atlaidžiai nusišypsojusi. Tad manau, kad net ir turėdama užtektinai fantazijos neatspėčiau, į kokius neartus dirvonus galiu nušuoliuoti“, – šyptelėjo moteris.

Veikli kūrėja, savo jėgomis išleidusi knygą „Atleisk savo šefą“, jau ieško asistentės ir aktyviai plėtoja ne vieną „Facebook“ projektą, pavyzdžiui, „Plevėsos virtuvėlę“ bei šįmet LOGIN konferencijoje dalyvaujantį projektą „Kačių pamotės istorijos“. Šiemet pasirodys ir elektroninė knyga „Kačių pamotės istorijos“, o visas už ją gautas pelnas bus skirtas gyvūnus globojančioms organizacijoms. 


Pašnekovė pabrėžė, kad visa veikla jai turi teikti malonumą. To ji palinkėjo ir kuriantiems ar planuojantiems kurti savo verslą žmonėms, o baigdama pokalbį pacitavo gerai žinomą posakį: „Raskite veiklą, kuri teiktų begalinį malonumą, ir Jums nė dienos neteks dirbti.“


Laikykime kumščius, kad praktiška ir kiekvienam sąmoningam, etiškam verslininkui naudinga knyga būtų pradžia dar daugybei šios kūrėjos knygų. Sėkmės kūryboje ir versle!

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.