...

Net 19 originalių ir išmanių idėjų sulaukta iš jaunimo stovyklos dalyvių

Verslas

2017.08.16

Autorius: Ieva Drungilaitė

Temos: .

Net 19 originalių ir išmanių idėjų sulaukta iš jaunimo stovyklos dalyvių

Imituodami Silicio slėnio veiklą, jaunuoliai kūrė verslo idėjas. Asmeninio albumo nuotr.

Šią liepą vyko net trys analogų Lietuvoje neturinčios stovyklos pamainos. Čia, imituojant Silicio slėnio veiklą, 11–18 metų jaunuoliai kūrė verslo idėjas ir parodė netikėtų rezultatų. „Jau pirmąjį stovyklos pirmadienį buvome itin maloniai nustebinti – vaikų idėjos buvo ne tik labai originalios, tačiau ir bendruomeniškos, siekiančios išspręsti ne tik jų, bet ir plačios visuomenės problemas“, – pastebi stovyklos „CodeAcademy Kids Silicon Valley“ organizatorė Aurelija Makselytė.

Atsiskleidė Y karta

Į stovyklą susirinkę jaunuoliai savo darbus pradėjo nuo pirminių verslo idėjos žingsnių – problemos identifikavimo. A. Makselytė prisimena, kad problemų jaunuoliai iškėlė įvairių: veiklos ar bendraminčių stoka, sudėtingas rytinis kėlimasis ar galimybių užsidirbti pinigų jaunimui trūkumas. Anot jos, stebino tai, kad šios problemos buvo keliamos tendencingai visose trijose stovyklos pamainose, o tai puikiai iliustruoja, kuo gyvena dabartinis jaunimas. Žinoma, jaunoji karta, viską vertinanti mobiliųjų ir išmaniųjų technologijų aspektu, savo verslo idėjų neįsivaizdavo be duoklės naujausioms technologijoms.

„Kadangi Y karta yra praktiškai gimusi su telefonu rankose, dažniausias idėjos įgyvendinimas buvo per mobiliąsias programėles. Po trijų stovyklos pamainų turime 19 unikalių verslo idėjų, kurios sprendžia minėtas problemas. Pavyzdžiui, mobilioji programėlė „Crowd Up“ leidžia pasirinkti savo pomėgius, į kuriuos atsižvelgdama pradeda siūlyti įvairias veiklas pagal vartotojo buvimo vietą. Tarkime, eini Pilies gatve ir vienas iš tavo pomėgių, pažymėtų programėlėje, yra šachmatai. Jeigu Pilies gatvėje yra dar vienas žmogus su tokiu pačiu pomėgiu, jūs abu gaunate kvietimą sužaisti šachmatų partiją“, – vieną iš daugelio idėjų atskleidžia pašnekovė.

Stulbinamas prizas

Jaunuolių sukurtos idėjos savo originalumu nustebino net visko mačiusius stovyklos vadovus. Būtent dėl to laimėtojai buvo skirstomi pagal kategorijas.

„Prieš prasidedant pirmajai stovyklos pamainai, nežinojome, kokių verslo idėjų tikėtis iš paauglių. Pranešėjai pakviesti, mokymai paruošti, tačiau vaikų idėjos atrodė nenuspėjamos. Kiekvienoje stovyklos pamainoje turėjome šešias arba septynias komandas, iš kurių kiekviena sugalvojo savo unikalią verslo idėją. Visos idėjos nustebino tiek komisiją, tiek organizatorius ir buvo vertos dėmesio, todėl gavo nominacijas: originaliausia, lengviausiai įgyvendinama, socialiai atsakingiausia, inovatyviausia ir kt.“, – pasakoja pašnekovė.

Be komisijos skirtų nominacijų, geriausiai iš visų pasirodę jaunuoliai sulaukė neeilinio prizo – galimybės mokytis tarptautiniame verslumo inkubatoriuje.

„Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų instituto įkūrėja Simona Šimulytė kiekvienai stovyklos pamainai įsteigė prizą – viena komanda iš stovyklos pamainos turėjo galimybę laimėti vietą verslumo inkubatoriuje „Bridge for Billions“. Kol kas laimėtojai dar nėra išrinkti, tačiau tai įvyks netrukus. Inkubatorius „Bridge for Billions“ – tai mėnesį trunkantys internetiniai mokymai, organizuojami Carnegie Mellono universiteto. Šis inkubatorius skirtas ir patyrusiems, ir visai naujiems verslininkams, mokantis, kaip įsigilinti į savo sprendžiamą problemą, pateikti ją investuotojams bei klientams, kaip tinkamai vystyti idėją ir t. t.“, – prizą pristato A. Makselytė.

Numatomas tęstinumas

Anot pašnekovės, šiuolaikinėje kartoje vis dar matoma baimė suklysti, todėl labai svarbu kurti jaunimui saugią aplinką, kurioje jie nebijotų išreikšti savo mintis, plėtoti pačias keisčiausias idėjas. A. Makselytė pabrėžia, kad pagrindinis Lietuvos išteklius yra protas, todėl svarbu jį lavinti ir suteikti progą jauniausiai kartai, todėl stovyklos nauda ir jos tęstinumas, regis, neišvengiamas.

„Vaikai susirado aktyvių bendraminčių, susipažino su pasaulyje pirmaujančių įmonių atstovais, turėjo galimybę siekti bendro tikslo komandoje, pristatyti savo idėjas kompetentingai, tikrus verslininkų pristatymus teisiančiai komisijai, išmokti rašyti verslo planą, visą savaitę praleisti Baltijos šalių Silicio slėniu vadinamame technologijų parke „Vilnius Tech Park“, nebijoti klysti ir t. t. Kitąmet stovyklos idėja išliks tokia pati, tačiau atsižvelgsime į vaikų, tėvų ir mentorių duotus patarimus dėl mokymų programos struktūros bei gvildenamų temų. Be to, organizatoriams tai buvo be galo didelis įkvėpimo šaltinis savo veiklą dar labiau orientuoti į vaikus ir jų interesus, nes kad ir kaip šabloniškai tai skambėtų, vaikai yra mūsų ateitis“, – džiaugiasi A. Makselytė.

Mentoriai pastebi skirtumus

Pakalbinti stovykloje paskaitas vedę lektoriai ir vaikų grupes prižiūrėję mentoriai pastebi vieną tendenciją – bijodami išsakyti savo nuomonę ir sulaukti kritikos, šiuolaikiniai vaikai dažniausiai panyra telefonų ekranuose. Išvesti juos iš komforto zonos buvo vienas didžiausių stovyklos iššūkių.

„Buvo smagu matyti skirtingą kiekvienos sesijos dinamiką, tačiau galutiniai rezultatai labai džiugindavo savo realumu ir įgyvendinimo galimybėmis. Galima buvo apie jas diskutuoti ir realiai patarti. Šiek tiek gaila, kad paskutinėje sesijoje buvo vaikų, kurie įpratę tyčiotis bei pašiepti kitokius. Blogas prieskonis, tačiau juk tai realus gyvenimas. Manau, visi kartu padėjome šią situaciją teisingai spręsti“, – prisimena lektorius D. Karpovičius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.