Nereikia idėjos laužti iš piršto – ji turi gimti akylai stebint ir ieškant
2014.09.01
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Buvęs Prienų „Žiburio“ gimnazijos auklėtinis, vėliau įgijęs kultūros ir antropologijos bakalauro laipsnį Vilniaus universitete, Marius Petkevičius (29) nesėkmingas darbo paieškas Vilniuje nusprendė atsverti laikina emigracija į Angliją. Pasirodo, darbas logistikos įmonėje „The Great Bear Distribution“ buvo ne tiek šiaudas skęstančiajam, kiek likimo pirštas, padėjęs jaunuoliui atskleisti savo verslumo mąstymą. „Aplinkybės pačios taip sudėliojo, kad atsiradau tinkamoje vietoje, tinkamu laiku, nustačiau problemą ir pasiūliau jos sprendimo būdą“, – sako pašnekovas ir su „BZN start“ skaitytojais dalijasi savo išradimo „Truck Route UK“ (susisiekimo sektoriuje naudojamos programėlės) gimimo istorija.
Galimybėms ištarti „taip“
Norint rasti tinkamą idėją verslui, pirmiausia reikia pajusti aplinką: stengtis išnaudoti jos trūkumus ir gerai įžvelgti pranašumus. Pasiūlyti tai, kas iš tiesų palengvintų vartotojui kelią tikslo link. „Visada paprasčiau tikėti, kad kas nors kitas jau sugalvojo ir padarė. Tai kasdieniškas mąstymas! Kai pradedi spausti save ir į klausimus, kuriems paprastai turėjai atsakymą „ne“, stengiesi ištarti „taip“, nepatogią būseną ima keisti nuostaba, kiek daug galimybių atsiveria.“
Ieškodamas savęs, savo pomėgių, imi labiau stebėti supantį pasaulį. Jis stebina savo įvairumu ir trūkumais, kuriuos gali užpildyti.
M.Petkevičius
Nesu nei išradėjas, nei ypatingas verslininkas – veikiau amžinas ieškotojas
„Tikrai nebūčiau patikėjęs, kad tuo metu imsiuosi verslo, o juo labiau Anglijos rinkoje“, – mintis apie savo emigraciją prisimena M.Petkevičius. Darbo paieškos užsienyje – iki skausmo banali šiuolaikinė realija, vis dėlto pašnekovas džiaugiasi, kad net ir tokiomis aplinkybėmis pavyko išlaikyti ištikimybę vienam iš gyvenimo kredo – nesielgti kasdieniškai.
Pasirodo, apie nuosavą verslą mintys M. Petkevičiaus galvoje sukosi dar nuo vaikystės. O jau būdamas 17 metų hiphopo kultūros gerbėjas, tuometis Kauno „banglas“, pastebėjęs, kad mieste trūksta į šią subkultūrą orientuotos aksesuarų parduotuvės, pasiūlė tėčiui tokią atidaryti. Sėkmės formulė, pasak M. Petkevičiaus, ir vėl ta pati – užpildyti trūkumą atitinkamoje aplinkoje. „Ieškodamas savęs, savo pomėgių, imi labiau stebėti supantį pasaulį. Jis stebina savo įvairumu ir trūkumais, kuriuos gali užpildyti.“
„Truck Route UK“ unikalumas
Nors pats M. Petkevičius nedirba vilkiko vairuotoju ir tiesiogiai su krovinių pervežimu nėra susijęs, tačiau bendraudamas su kolegomis atkreipė dėmesį į jų skundus, kodėl dažnai tenka pavėluotai pristatyti krovinius. Atvykimo ne laiku priežastis paprasta – GPS įrenginio nurodytame maršrute pasitaiko daug tiltų ar siaurų gatvių, kuriose gremėzdiškas vilkikas paprasčiausiai netelpa. Deja, GPS šito nefiksuoja, todėl vilkiko vairuotojas padėties rimtumą supranta tik jau įstrigęs tilto žabangose. Iš pažiūros šypseną kelianti problema įmonėms gali pridaryti nemenkų finansinių nuostolių. Taip ir gimė mintis sukurti programą, galinčią googlemap.com žemėlapyje nurodyti kliūtis iki 30 km spinduliu. Tereikia įvesti vairuojamo vilkiko ilgio, aukščio, pločio bei svorio duomenis ir nurodyti maršrutą, kuriuo ketinama vykti. „Truck Route UK“ programėlė apskaičiuos, ar pasirinktame kelio ruože atitinkamų matmenų transporto priemonė gali pravažiuoti.
Pradėti verslą – tai žaidimas su pačiu savimi
13 tūkst. litų pirminė investicija į programos sukūrimą ir veikimo pradžią yra suma, kurią kalbinamas pašnekovas sakosi investavęs kaip į lošimo žetonus. „Tai lyg žaidimas, pateikiantis iššūkį stengtis sudominti vartotoją bei išplėsti. Pralaimėjimo čia būti negali, nes ieškojimo procese slypi daugybė atradimų ir visai nesvarbu, ar investuoti pinigai atsipirks, ar ištirps. Sau sakau, kad tai investicija į seminarą ir jo praktiškumą, – nusijuokia azartiškai nusiteikęs M. Petkevičius. – Visada turėjau daug svajonių, turiu ir dabar, bet supratau, kad esminis svajonės išsipildymo dalykas – tai jos siekimas, o ne pasiekimas. Tai užveda gyventi!“
Aplinkiniai ne visada žino, kur šuo pakastas
Kaip ir daugumos startuolių idėjos, ne išimtis ir M. Petkevičiaus užmojai, kuriuos lydėjo ne itin optimistiškai nuteikiančios šeimos bei draugų reakcijos. „Aš dažnai ir nesidalijau savo planais, nes transporto sritis daugeliui – terra incognita. Svarbiausia, kad palaikė kolegos ir tėtis, kuris, būdamas vilkiko vairuotojas, atsakingai galėjo įvertinti mano plano vertę.“ Sakydamas, kad būtina atsirinkti, kieno nuomonė labiau pagrįsta, pradedantysis verslininkas pabrėžia ir erdvę, kurioje ketinama siūlyti tam tikrą produktą. „Truck Route UK“ yra skirta konkrečiai Anglijos žemėlapiui, o, sakykime, Lietuvoje greičiausiai ši programa nebūtų reikalinga. Todėl svariai priimti tėvynainių, nežinančių Anglijos susisiekimo niuansų, abejonių neketinau.“
Statiška būsena – ne mano metų žmogui
Jaunasis verslininkas neplanuoja sustoti: analizuoja erdves, kuriose panaši programa būtų didelis palengvinimas vairuotojams. Artimiausiuose planuose numatytos JAV ir Kanados rinkos. Šiuo metu M. Petkevičius investuoja į reklamą ir programos populiarinimą Anglijos logistikos įmonėse. „Statiška būsena – ne mano metų žmogui“, – sako jaunuolis. Pabrėždamas, kad turi imtis vis naujos veiklos, įgyvendinti tam tikrus projektus, pašnekovas tikina, kad tik taip gyventi yra įdomu. Nors šiuo metu pagrindinis gyvenimo šaltinis yra samdomo darbo pajamos, kalbinamas vyras sako, jog orientuojasi ne tiek į skubotą finansinę naudą iš kuriamo verslo, kiek į asmeninį interesą atrasti naudingą ir įdomų rinkai produktą: „Nereikia idėjos verslui laužti iš piršto, verčiau stebint aplinką įžvelgti problemą ir pasiūlyti naudingą bei įdomų jos sprendimo būdą.“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.