Mokinių idėjos skinasi kelią į tikrąjį verslą
2015.05.18
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Mokinių pasirinktų verslo idėjų galima rasti įvairių: programėlių mobiliesiems telefonams kūrimas, ekologiškų šviestuvų, medinių žaislų ar viešojo transporto terminuotųjų ir vienkartinių bilietų-apyrankių gamyba. Ne viena mokinių mokomoji bendrovė (MMB) siūlo įsigyti kvapiųjų žvakių, muilų, puodelių su įvairiais piešiniais, įvairių aksesuarų ir suvenyrų, tačiau kiekvieną idėją kūrėjai stengiasi kuo nors išskirti iš kitų. Tuo buvo galima įsitikinti 2015 m. gegužės 15 d. Vilniuje, prekybos centre „Ozas“, vykusiame Nacionaliniame mokinių bendrovių konkurse, kuriame savo idėjas pristatė 60 dalyvių.
Ekologiškų šviestuvų verslui jau treji metai
Bendrovė iš Kauno „EcoSun“ siūlo įsigyti saulės energiją naudojančių kambarinių šviestuvų. Be to, šviestuvų korpusai pagaminti iš antrinių žaliavų, todėl savo produktą kūrėjai vadina ekologišku. Jie pasakoja, kad idėja gimė prieš trejus metus, kai kilo noras ką nors sukurti iš panaudotų medžiagų.
Pasiteiravus, kas buvo sunkiausia kuriant savo verslą, trys vaikinai – Rokas Lazdauskas, Rokas Bučas ir Danas Rutkauskas – išskyrė žinių trūkumą konstruojant šviestuvą, taip pat iššūkis buvo partnerių paieška. Tačiau jie džiaugiasi įgiję komandinio darbo, produkto kūrimo, pristatymo ir pardavimo patirties.
„Tikslas yra ištraukti mokinius iš komforto zonos, priversti pagalvoti apie klientą ir nebijoti parduoti to, ką sukūrė. Taip pat išmokyti dirbti komandoje, bendrauti su žmonėmis, skaičiuoti pinigus ir patiems patirti, ką reiškia būti verslininku, pajusti sėkmės arba nesėkmės skonį“
Š. Skyrius
Šiuo metu „EcoSun“ kūrėjai sėkmingai bendradarbiauja su interjero salonais, kuriuose galima rasti jų produkcijos. Vaikinai prisimena, kad iš pradžių salonų atstovai į juos žiūrėjo kreivai, bet papasakoję savo idėją sulaukė teigiamo atsakymo dėl bendradarbiavimo.
Svarbiausia patirtis – komandinis darbas
Kita mokinių bendrovė „HangLoop“ sugalvojo daugiafunkcę kilpą-pakabą. Ji prie sienos pritvirtinama dvipuse lipniąja juostele, o ant jos galima pakabinti įvairius daiktus: raktus, skėčius, švarkus, šalikus, įdėti mobiliuosius telefonus ir pan.
„Norėjome padaryti šį tą praktiška, todėl sumanėme sukurti ką nors iš pakabų. Nusprendėme, kad pakaba turi turėti kuo daugiau funkcijų. Apgalvojome įvairias formas, kurios atliktų visas tas funkcijas, ir žmogus, turėdamas vieną produktą, galėtų plačiai jį naudoti“, – apie kilusią idėją pasakoja viena iš narių Emilija.
Šios idėjos plėtotojai teigia, kad galimybė kurti savo mažąjį verslą mokiniams yra neįkainojama praktika, kuri pravers ateityje, mat ne tik išmokstama patraukliai pateikti savo produktą, bet ir įgyjama komandinio darbo įgūdžių.
Dar viena mokinių grupė „Tautos paveldas“ nusprendė vietoj tradicinio muilo pasiūlyti patobulinimą – muilą, apvilktą vilna. Taigi šį gaminį galima naudoti kaip muilą ir kempinę kartu. Idėjos kūrėjai sako, kad vilna susivelia į muilą ir naudojimo pabaigoje lieka jos mažas gabaliukas. Vieną tokį gaminį siūloma įsigyti už tris eurus, o su dėžute kaina pakyla iki keturių eurų. Bendrovės atstovai skaičiuoja, kad jau yra pardavę daugiau kaip 50 šios produkcijos vienetų.
Konkurso nugalėtojai
Iš visų 60 dalyvavusių mokinių bendrovių vertinimo komisija išrinko tris geriausias verslo idėjas. Nugalėtoja tapo Klaipėdos MMB „NoobApps“, siūlanti programėles mobiliesiems telefonams, interneto puslapių kūrimo paslaugas. Kūrėjai pasakoja, kad šiais metais ėmėsi naujo dalyko – įskiepių kūrimo, pavyzdžiui, žada, kad vienas jų padės gerinti raštingumą.
„Per 63 proc. pajamų gauname iš vadinamųjų „in house“ projektų. Tai tokios programėlės, kurių idėjas patys sukuriame, jas įgyvendiname, patys monetizuojame ir džiaugiamės pelnu. O likusios pajamos ateina iš užsakomųjų projektų – programėlių bei interneto sistemų – kūrimo“, – pasakoja bendrovės atstovas Martynas Grigonis.
Pasak jo, kurti savo verslą labiausiai motyvuoja galimybė būti finansiškai nepriklausomam ir atskleisti save kaip idėjų autorių, sukurti tai, kas naudinga visuomenei ir suteikia pridėtinės vertės. M. Grigonio teigimu, sunkiausia surinkti tinkamą komandą ir ją motyvuoti.
Kauniečių mokinių bendrovės „Ratas“ sumanymas sukurti viešojo transporto bilietą-apyrankę pelnė antrąją vietą. Idėjos plėtotojos pasakoja, kad kasryt važiuojant viešuoju transportu reikia traukti vis tą pačią kortelę, o tai būna nepatogu, be to, ją laikant kišenėje galima pamesti. Todėl kilo mintis vietoj jos pasiūlyti apyrankę, kurioje būtų integruotas viešojo transporto bilietas. Toks projektas bus įgyvendintas Kaune: idėja pristatyta „Kauno autobusų“ įmonei bei Kauno miesto savivaldybei. „Mūsų pasiūlymas buvo priimtas ir per kitą Kauno tarybos posėdį bus keičiamos taisyklės, kuriose šalia kortelės atsiras vietos ir mūsų apyrankei“, – pasakoja „Rato“ atstovės.
Į geriausiųjų trejetuką pateko Šiauliuose veikianti MMB „Black and Red“. Pagrindinės jų teikiamos paslaugos: spausdinimas, maketavimas, lauko reklama, vizitinių kortelių kūrimas. Bendrovės atstovai tvirtina, kad per visą laikotarpį jau uždirbo per 2,5 tūkst. eurų pajamų.
Galimybė patirti, ką reiškia būti verslininku
Nacionalinio mokinių bendrovių konkurso vertinimo komisijos pirmininkas Šarūnas Skyrius teigia, kad įspūdis apie mokinių plėtojamas idėjas yra labai geras, nes kaskart vis kiti mokiniai būna sugalvoję verslo idėjų.
„Nereikia turėti didelių lūkesčių, kad tai būtų pasaulį pakeičiantys technologiniai sprendimai. Tikslas yra ištraukti mokinius iš komforto zonos, priversti pagalvoti apie klientą ir nebijoti parduoti to, ką sukūrė. Taip pat išmokyti dirbti komandoje, bendrauti su žmonėmis, skaičiuoti pinigus ir patiems patirti, ką reiškia būti verslininku, pajusti sėkmės arba nesėkmės skonį. Taip nuleisti baimės, neužtikrintumo, nepasitikėjimo savimi slenkstį, kuris neišvengiamai bus tada, kai jie svarstys, ar verta kurti tikrą verslą, baigus mokyklą ar universitetą. Manau, ši misija puikiai pavyko. Dalis verslo idėjų kartojasi, bet tai natūralu, turint omenyje, kad ištekliai nėra begaliniai“, – pasakoja jis.
Nacionalinio mokinių bendrovių konkurso metu iš viso išdalyta 21 nominacija. Geriausiai komandai atiteko kelialapis į Europos konkursą Berlyne liepos pabaigoje ir galimybė pasivaržyti bei atstovauti Lietuvai su kitais dalyviais iš visos Europos. Mugę ir konkursą organizavo „Lietuvos Junior Achievement“.
MMB mugė PC „Ozas“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.