...

Margas gyvenimas

Verslas

2014.09.20

Autorius: Karolina Kondratjevaitė

Temos: .

Margas gyvenimas

Rasa ir Arvydas Lenkimai - gėlių parduotuvės Airijoje „Harmony Flowers“ įkūrėjai. Asmeninio albumo nuotr.

Pavasaris džiugina ne tik mūsų širdis, bet ir akis. Smagu, kai sniegui nutirpus nuogi laukai pasipuošia žaliu kilimu, o kiemuose, miškuose ir senelių darželiuose pražysta gėlės. Ilgiuosi spalvų. O štai Rasos ir Arvydo Lenkimų akys prie spalvų pripratusios. Šešerius metus Airijoje savo gėlių parduotuve „Harmony Flowers“ besirūpinanti šeima vadovaujasi garsaus amerikiečių botaniko Lutherio Burbanko mintimi, kad „gėlės daro žmones geresnius ir laimingesnius; tai saulė, penas ir vaistai sielai“.

Pastūmėti aplinkybių

„Esame kilę iš žemaičių žemės. Nors širdyje esame jauni, deja, tik širdyje“, – prisistato į penktą dešimtį įkopę kretingiškiai.

R. Lenkimienė yra krimtusi medicinos mokslus, o jos vyras savo gyvenimą buvo susiejęs su statybomis.

„Gėlės tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasmėmis mūsų gyvenime atsirado ne iš karto, – pasakojo A. Lenkimas. – Baigę mokslus atidavėme duoklę pasirinktoms profesijoms. Rasa dirbo medicinos seserimi operacinėje, vėliau – Palangos poilsio namuose „Linas“. Aš daug metų bandžiau išlaikyti šeimą iš statybų verslo, bet 1990–2000 metais statyboms Lietuvoje susiklostė itin nepalankios sąlygos. Ši verslo sritis ėmė merdėti.

Ko gero, tai ir pastūmėjo laimės ieškoti svetur. Nors save laikiau Lietuvos patriotu, greitai supratau, kad patriotizmo ant duonos neužsitepsi.“

Antrasis bandymas

„Į Airiją atvažiavau 2000-aisiais, su pirmąja emigrantų banga, – prisiminimais dalijosi pašnekovas. – Man Airija buvo nepažįstama, uždara šalis. Važiavau turėdamas ryšių su vienu žvakių fabrikėliu. Kadangi gyventi be šeimos, o ypač po penkiolikos bendro gyvenimo metų, nelengva, po pusmečio į Airiją atskrido ir Rasa.“

Vėliau šeima persikėlė į Dubliną. „Ten turėjome geresnius darbus, tačiau galvoje vis sukosi mintis išbandyti savo jėgas ir įkurti ką nors nuosavo“, – pasakojo A. Lenkimas.

„Į galvą vis dažniau grįždavo prisiminimai tų laikų, kai dirbau floriste Palangoje“, – minčių atidaryti gėlių saloną užuomazgas prisiminė R. Lenkimienė.

 

Dovanodami gėlių puokštę jie švenčia, myli, rodo dėmesį, o gal net prašo atleisti. Labai malonu, kai pirkėjai grįžta padėkoti už puokštę. Tai stimulas, verčiantis judėti pirmyn ir stengtis dovanoti grožį bei dalelę savo sielos.

R. Lenkimienė

 

Palanki verslo aplinka

„Pradėti savo verslą Airijoje labai paprasta. Reikia tik turėti idėją, išsirinkti gerą vietą ir tinkamas patalpas, – apie verslo aplinką svečioje šalyje pasakojo pašnekovas. – Priešingai nei Lietuvoje, čia nėra jokių biurokratinių kliūčių, nereikia renkant parašus vaikščioti iš vienos valdiškos instancijos į kitą. Gimtinėje su šiais dalykais yra tekę susidurti ne kartą.“

„Pamenu, prekiauti pradėjome nesulaukę, kol atsiųs leidimą vykdyti veiklą, o ir įmonės antspaudu pasinaudojome tik keletą kartų. Airijoje asmeninis parašas yra pakankamas garantas“, – pasakojo A. Lenkimas.

„Atidaryti įmonę kainavo apie 150 eurų ir tik dėl to, kad tai darėme per tarpininkus. Jei viską tvarkysi pats, nekainuos nieko. Tik teks savaitę palaukti, kol bus atsiųstas leidimas. Žinoma, dar reikia lėšų parduotuvei įsirengti, gėlėms įsigyti ir paruošti, kitiems būtiniems darbams“, – vardijo verslininkas.

„Smulkusis verslas Airijoje remiamas ir palaikomas. Pirmus metus, kol veikla įsisuks, dirbi praktiškai nejausdamas mokesčių, taikomos įvairios lengvatos. Be to, per šešerių metų laikotarpį nesulaukėme jokių planinių ar netikėtų finansinių ar kitokio pobūdžio kontrolės institucijų patikrinimų, kurie neretai vargina Lietuvos verslininkus, – veiklos Airijoje pliusus akcentavo A. Lenkimas. – Čia viskas grindžiama pasitikėjimo principu. Galbūt dėl šios priežasties net nekyla minčių sukčiauti siekiant didesnio pelno.“

Įveikė kultūrinius skirtumus

„Mūsų parduotuvei – jau šešeri metai. Per tą laiką įgijome nuolatinių klientų, dauguma jų – lietuviai, lenkai ir iš kitų Rytų Europos šalių kilę žmonės. Aišku, parduotuvėje noriai lankosi ir brazilai, kinai, kitų tautybių imigrantai, laimės ieškantys Airijoje. Dublinas – daugiatautis miestas“, – sakė A. Lenkimas.

Gėlės į saloną „Harmony Flowers“ atkeliauja iš Olandijos. „Kitaip nei lietuviai, airiai gėlių beveik neaugina. Skiriasi ir jų pamėgtų puokščių stilius“, – vyrą papildė ponia Rasa.

Anot moters, visa Lietuvoje įgyta floristės darbo patirtis Airijoje pasirodė niekinė: „Formuodama puokštes taip, kaip įprasta mums, buvau nesuprasta. Teko aplankyti daugybę airių gėlių salonų, kad išmokčiau dirbti taip, kaip jiems patinka. Ir dabar mūsų ekspozicija tarsi padalyta į dvi dalis – į airišką ir mums įprastą lietuvišką.“

„Airiams įprasta už bet kokią paslaugą atsidėkoti gėlėmis. Jie gėlių puokšte sveikina ir Kalėdų proga. Įdomu, tai kad laidotuvių puokštės Airijoje yra žaismingos. Tai gali būti iš gėlių parašytas žodis arba atkreipiamas dėmesys į tai, kuo žmogus domėjosi. Tai gali būti iš gėlių žiedų sudėtas kamuolys ar žirgo galva“, – kultūrines ypatybes atskleidė pašnekovė.

Teikia džiaugsmą kitiems

„Visa mūsų šeima neabejinga gamtai, grožiui, menui. Mama nuo mažų dienų įskiepijo meilę augalams, gražiai aplinkai. Neseniai tėvų sodyba šalies aplinkos tvarkymo konkurse buvo įvertinta antra vieta“, – džiaugėsi R. Lenkimienė.

„Gera žinoti, kad vadovaudamasi šiek tiek kitokiu požiūriu į spalvas, gėlių derinius gali sukurti tai, kas džiugina daugybę žmonių. Dovanodami gėlių puokštę jie švenčia, myli, rodo dėmesį, o gal net prašo atleisti, – teigiamomis emocijomis dalijosi pašnekovė. – Labai malonu, kai pirkėjai grįžta padėkoti už puokštę ar kai matai jaunus žmones, kuriems dar taip neseniai puošėme vestuvių stalus, o dabar jie grįžo, nes nori užsisakyti gėlių krikštynoms. Tai stimulas, verčiantis judėti pirmyn ir stengtis dovanoti grožį bei dalelę savo sielos.“

Airiai labiausiai mėgsta chrizantemas ir lelijas

Airiai dovanoja porinį gėlių skaičių

Nedidelė puokštė kainuoja 5 eurus. Rožių puokštė (iš 12 vnt.) – 25 eurus. Mėgstamiausia airių gėlių kompozicija specialiame inde su vandeniu kainuoja nuo 35 eurų

Norint atidaryti gėlių parduotuvę reikia maždaug 10 tūkst. eurų

Per įprastą savaitę parduodama 400–500 rožių, 200 gerberų, 150 chrizantemų, 30–40 lelijų, 100 gvazdikų ir kitokių gėlių

Patarimas

Kad gėlės ilgiau žydėtų, reikia kasdien keisti joms vandenį ir pakirpti kotelius. Jei kambaryje labai šilta, galima į vandenį įmesti leduką. Be to, gėlės nemėgsta skersvėjo, tad vazą reikėtų pastatyti į tokią vietą, kur jo nėra.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.