Kontroversiškus žmones lydi didesnė sėkmė
2016.02.05
Temos: Vadyba.
Žmonės gana stereotipiškai suvokia kontroversiškos asmenybės sąvoką. Dažniausiai tokiomis laikomos nuolatos išsišokančios, daug kalbančios, konfliktines situacijas keliančios, į žiniasklaidą visais būdais siekiančios patekti garsios (nors nebūtinai) asmenybės. Tačiau apie save kurti galima ne tik blogą, bet ir gerą įspūdį, todėl kontroversija šiuo požiūriu yra tikrai įdomi sąvoka. Kas yra kontroversiška asmenybė, kaip ją atpažinti ir kur galima sutikti, „BZN start“ skaitytojams pasakoja aktorius, režisierius ir choreografas Gytis Ivanauskas.
Kiekvienas suburia savo auditoriją
G. Ivanauskas teigia, kad kontroversiški žmonės yra tie, kurie apie save iš geros arba iš blogos pusės sukuria aurą, nepaliekančią aplinkinių abejingų. „Man kontroversiški žmonės – talentingi žmonės. Vieniems jų talentas gali būti akinantis, kiti jį laiko niekalu, tačiau čia jau ir prasideda kontroversija“, – svarsto garsus šalies aktorius. Jo teigimu, tiek Oskaras Koršunovas, tiek Oksana Pikul ar Monika Šalčiūtė turi savo auditoriją, tačiau ji yra labai skirtinga. Anot pašnekovo, kontroversija pasireiškia nuomonių dualizmu – dvi skirtingos nuomonės, kai kiekviena gina savo poziciją.
„Gali būti apdovanotas neregėtu talentu, tačiau, jei sėdėsi ant sofos ir smirdėsi, nieko nepasieksi. Taip pat gali būti be proto darbštus, tačiau, jeigu neturi talento, vargu ar aukštai kilsi“
G. Ivanauskas
Be talento toli nenueisi
Pasaulyje apstu garsenybių, kurias daugelis dievina, tačiau nemaža dalis žmonių atvirai niekina. Populiarus Kanados dainininkas Justinas Bieberis – nepilnamečių paauglių dievukas, o apie garsią viešbučių tinklo „Hilton“ paveldėtoją ir vakarėlių liūtę Paris Hilton ar Kardashianų šeimyną girdėję daugelis. Jie turbūt dviprasmiškiausiai vertinamos pasaulio asmenybės. Kol vieni joms prisiekinėja amžiną meilę ir ištikimybę, kita pusė grasina ir bodisi.
G. Ivanauskas sako, kad nebūtina dairytis po pasaulį. Tokių žmonių ir Lietuvoje yra nemažai, tačiau pašnekovas pabrėžia talentą. Jo nuomone, diskutuoti apie prieštaringai vertinamus, tačiau netalentingus žmones neverta. „Tokios neva kontroversiškos asmenybės kaip „Olialia pupytės“ nekuria nieko turiningo. Yra labai daug žmonių, kuriems užtenka tik gražios jų krūtinės. Tačiau prisiminkime Jazzu. Vieni jos nekenčia, kiti myli, tačiau visi vis tiek eina į jos koncertus“, – aiškina aktorius.
Lietuva – fenomenali valstybė
Stebėtis žmonių reakcija ar nesuprantamais poelgiais nebeverta. Kaip pavyzdį, norėdamas iliustruoti visuomenės fenomeną, pašnekovas pateikia „Domino“ teatrą. „Daugelis sako, kad šis teatras – popsas ir komercija, o jame vykstantys spektakliai nieko verti. Tačiau žmonės vis tiek į jį eina. Spektaklio metu salė būna pilnutėlė“, – tikina jis.
G. Ivanauskas, atlikęs daugybę vaidmenų pas skirtingus režisierius, nemažą dalį savo karjeros praleidęs Kauno nacionaliniame dramos teatre, įkūręs savo vardo teatrą, neabejoja, kad kontroversiška asmenybė negali būti vienaplanė. „Yra žmonių, kurie mėgsta tavo kūrybą, bet nemėgsta tavęs kaip asmenybės ir atvirkščiai. Taip pat gali turėti labai gerą draugą, tačiau tau gali nepatikti tai, ką jis veikia profesinėje srityje. Vėl prasideda kontroversija“, – šypsosi aktorius.
Teigiamos emocijos skleidžiamos retai
„Aš esu stiprus žmogus ir moku atsiriboti nuo neigiamų dalykų, – tęsia G. Ivanauskas ir priduria: – Bet savaime suprantama, kad teigiami atsiliepimai ir komplimentai žmogų pasiekia labiau. Aš nesu blogas žmogus ir todėl tikiu, kad mane žmonės daugiau vertina teigiamai, o kas norėjo, kad numirčiau, tai ir po mirties dėkos Dievui, kad taip nutiko“, – sako aktorius, žvelgdamas pro juodo humoro prizmę.
Pašnekovo nuomone, lietuviams apskritai sunku pasakyti ką nors teigiama. „Aš einu Gedimino prospektu, puikus oras, šviečia saulė, staiga pamatau žavingai atrodančią bei stilingai apsirengusią moterį. Man nebus baisu prie jos prieiti ir pasakyti, kad ji šiandien puikiai atrodo. Tokie dalykai nuskaidrina dieną tiek man, tiek tam žmogui“, – įsitikinęs pašnekovas.
Kalbėdamas apie kontroversiškas asmenybes, G. Ivanauskas atvirai rėžia, kad jam svarbiau yra talentas ir kūryba, o ne pripūstos lūpos. „Jazzu kūryba yra puiki. Kai atsiranda žmogus, kuris viską daro gerai ir teisingai, be to, dar turi savo nuomonę, kaipmat įgyja priešų ir tų, kurie jo nemėgsta. Šioje vietoje kyla konfliktas, atsiranda nuomonių nesutapimas ir prieštaravimai yra neišvengiami.“
Sėkmė profesinėje srityje
Darbštumas ir talentas – du lygiagrečiai keliaujantys dalykai. Vieni teigia, kad norint sulaukti sėkmės reikia įdėti 50 proc. darbo ir dar tiek pat turėti talento. G. Ivanauskas tvirtina, kad geriausia proporcija būtų šimtas ir šimtas. „Gali būti apdovanotas neregėtu talentu, tačiau, jei sėdėsi ant sofos ir smirdėsi, nieko nepasieksi. Taip pat gali būti be proto darbštus, tačiau, jeigu neturi talento, vargu ar aukštai kilsi“, – samprotauja pašnekovas.
G. Ivanausko nuomone, sėkmė taip pat gali priklausyti nuo situacijos, ypač jeigu atsidūrei tinkamu laiku tinkamoje vietoje. „Man užteko talento, prie kurio aš pridėjau daug darbo. Su tuo gal viskas ir būtų užsidarę, tačiau aš pataikiau būtent tuomet, kai Andželika Cholina rinko kursą, kai Oskarui Koršunovui reikėjo jauno žmogaus į spektaklį „Ugnies veidas“, dalyvavau stojamuosiuose, kai juos stebėjo Gintaras Varnas, nors prieš tai niekada nevaikščiodavo. Šie dalykai taip pat prisidėjo prie mano sėkmės“, – atskleidžia aktorius ir šokėjas.
Paklaustas, ar kontroversiškus žmones labiau lydi sėkmė arba jie dėl tam tikrų savybių gauna daugiau naudos, aktorius nuoširdžiai atsako: „Nežinau, kaip dėl naudos, tačiau sėkmė tokius žmones tikrai lydi. Nors, kita vertus, skandalus sąmoningai apie save kuria tik netalentingi žmonės. Tokiu atveju tie, kas tave buvo primiršę, prisimins. Jei aš kada nors užsimanysiu apie save priminti, tai padarysiu dideliais ir gražiais darbais, o ne dirbtiniais skandalais“, – tikina G. Ivanauskas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.