...

Kelias į sėkmę pagal Šarūną Gustainį

Verslas

2014.12.02

Autorius: Gražina Vincel

Temos: .

Kelias į sėkmę pagal Šarūną Gustainį

Kartais reikia prisiversti priimti sudėtingus sprendimus, bet paskui sau už tai dėkosi visą gyvenimą. flickr.com nuotr.

Kelių į sėkmę yra daug ir įvairių, tad, jei nori, kad tau sektųsi, turi būti ištikimas idėjai. Juk pomėgį turi todėl, kad tau jis patinka, taigi ir versle yra idėjų, kuriomis turi tikėti, sako verslininkas, verslo konsultantas ir visuomenininkas Šarūnas Gustainis. „Nebus geras pardavėjas tas, kuris netiki, kad daiktas, kurį parduoda, yra geras. Lygiai taip pat žmonės turi tikėti tuo, ką daro“, – tvirtina jis.

Š. Gustainio nuomone, viena iš startuolių daromų klaidų – manymas, kad yra geresni už kitus. Dar viena bėda gali ištikti, kai jie susiburia į netinkamas komandas: „Labai dažnai būna, kad komandoje yra ne vienas lyderiu galintis ir norintis būti asmuo. Verslo pradžioje, kai viskas gražu, tai netrikdo ir nėra nesusipratimų, bet jei verslas klostosi ne pagal optimistinį planą, tada atsiranda bėdų.“

Surinkus komandą reikia aiškiai susitarti dėl dalyvavimo versle. Geriau pasiekti kompromisų ir griežtai jų laikytis.

Š. Gustainis

Be to, jaunuoliams pakišti koją gali pernelyg greitas pelno siekimas, primena verslininkas: „Žinau ne vieną pavyzdį, kai jaunas žmogus pradėjo galbūt visai perspektyvų, kad ir nedidelį verslą, bet per greitai užsinorėjo gerai gyventi.“

Pašnekovas įsitikinęs, kad kuriant tam tikrą verslą taip pat svarbu, kas tai daro: vyras ar moteris. Pavyzdžiui, medicinos personale dažniau įsivaizduojama, kad aptarnaus moteris, jei tai būtų koks šaltkalvis, tada vyras, svarsto jis.

Svarbiausia tikėti idėja

Taigi, norint išplėtoti sėkmingą verslą, Š. Gustainis pirmiausia pataria tikėti idėja, nesvarbu, ar ji būtų paties sugalvota, ar komandos partnerio, o gal internete nuskambėjusi. Tuomet pagal turimą idėją pagalvoti apie jos įgyvendinimą bei kokių gali reikėti žmonių, kurie padėtų sugalvoti, kaip tai pasiekti. Ne mažiau svarbu tiksliai apskaičiuoti finansinę verslo plano dalį, kurioje būtų numatyti tiek optimistinis, tiek pesimistinis scenarijai, mat reikia įvertinti riziką, pagalvoti apie galimas grėsmes ir kokių nuostolių tai gali atnešti. Visą laiką reikia turėti rezervą.

„Jauni žmonės, rašydami verslo planus, stengiasi pateikti potencialiems investuotojams kuo mažesnę sumą, reikalingą investicijai. Tai matoma nustatant sau atlyginimus. Pavyzdžiui, buvo labai geras verslo planas, kurį rašė trys žmonės. Atsiperkamumas numatytas po trejų metų. Pirmuosius trejus metus visi trys gauna po 3 tūkst. litų neatskaičius mokesčių. Mano pastaba jiems buvo: „Ar jūs tikrai manote, kad trejus metus ištversite nesusipykę gaudami tokią algą?“ – dar vieną grėsmę įvardija pašnekovas.

Reikia suburti tinkamą komandą

Verslininkas pataria investuoti į idėjos atsirinkimą pagal savo pomėgius ir požiūrį. Nepamiršti investuoti į būsimus komandos narius ir nesistengti daryti po vieną. Be to, idėjas dažnai kuria kūrybiški žmonės, o darbas su skaičiais jiems sekasi sunkiau, todėl komandoje turi būti ir vienų, ir kitų narių.

„Surinkus komandą reikia aiškiai susitarti dėl dalyvavimo versle. Geriau pasiekti kompromisų ir griežtai jų laikytis. Labai dažnai, kai komandoje susirenka geri draugai, ateina minutė, kai jiems tenka rinktis verslą arba draugystę. Taigi nebūtinai darykite viską su artimais draugais ar pažįstamais“, – sako jis.

Š. Gustainis tikina, kad svarbu turėti gerų finansų patarėjų arba prižiūrėtojų. Jis pastebi, kad tai mažiausiai vertinama, kai pradeda sektis.

Reikia prisiversti priimti sudėtingus sprendimus

Neretai verslą norintį pradėti startuolį aplanko baimė, kad gali nepasisekti. Verslininko teigimu, tai susiję su netikėjimu: „Vienas protingas žmogus į klausimą, kaip suprasti, kad šis jausmas yra meilė, atsakė: „Jeigu tau bent vieną dalelę procento norisi užduoti tokį klausimą, vadinasi, tai ne meilė.“ Kitas protingas žmogus, paklaustas, kaip pasakyti penkiolikmetei, kad ją myli, atsakė: „Penkios sekundės gėdos ir palaima visą gyvenimą. Kartais reikia prisiversti priimti sudėtingus sprendimus, bet paskui sau už tai dėkosi visą gyvenimą.“

Kalbėdamas apie tai, kokios yra sėkmingo verslininko savybės, pašnekovas išskiria, kad jis turi ne manyti, kad yra geriausias, o galvoti: „Geriau pasamdysiu už save geresnį ir tai man atneš daugiau pelno.“ Tada, žinoma, svarbu būti imliam naujovėms, mokėti susitarti. Kaip vieną blogiausių savybių Š. Gustainis įvardija godumą ir žiūrėjimą per piniginę prizmę.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.